Warszawa

Rozwój dziecka. Od 3 do 6 lat

Rozwój dziecka. Od 3 do 6 lat

ISBN: 978–83–7489&

Druga cześć znakomitego poradnika dla rodziców. Doktor Brazelton, wybitny amerykański pediatra z niemal pięćdziesięcioletnią praktyką, w sposób przyjazny i fachowy omawia rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy dziecka w wieku od 3 do 6 lat. Skupia się przy tym na przełomowych momentach, które budzą największy niepokój rodziców, a które często łączą się z regresem rozwojowym. Jednocześnie uspokaja, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i nie istnieje tak zwany rozwój książkowy. Omawia najważniejsze problemy wychowawcze i rozwojowe. Nieustannie też podkreśla, że rodzicielstwa najlepiej uczyć się na błędach, gdyż dzięki nim dokonujemy analizy własnego podejścia, by zaradzić trudnej sytuacji. Całość napisana z empatią i humorem stanowi doskonały przewodnik dla współczesnych rodziców.

 

"[…] to pozycja wyjątkowa i ze wszech miar godna polecenia. […] Jej przesłanie stanowi idea, że najważniejszym zadaniem rodziców, lekarzy i opiekunów jest zrozumienie unikalnego języka zachowań i doświadczeń dziecka. Jedynie rozumiejąc, możemy mądrze wspierać i towarzyszyć. Z prawdziwą przyjemnością mogę zarekomendować lekturę obu tomów wszystkim rodzicom, jak również specjalistom zajmującym się małymi dziećmi i ich rodzinami.


Grażyna Kmita
doktor nauk humanistycznych, psycholog
Zakład Wczesnej Interwencji Psychologicznej Instytutu Matki i Dziecka
Instytut Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego


Na rynku wydawniczym dostępnych jest mnóstwo poradników dla rodziców. Dlaczego warto wybrać właśnie ten? Ponieważ dzięki jego lekturze dowiesz się między innymi:

  • jak wyznaczać zdrowe granice i konsekwentnie je egzekwować,
  • jak przygotować dziecko (i siebie) do chwilowej rozłąki,
  • z jakich zasad dotyczących posiłków warto skorzystać,
  • jakim celom służy zabawa i kiedy jest wyjątkowo wskazana,
  • jak, mimo silnych emocji, z rozwagą reagować na naganne zachowanie dziecka,
  • jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z dokuczaniem,
  • jak rozmawiać z dzieckiem o seksie,
  • czy warto zgodzić się na domowe zwierzątko,
  • jak przygotować dziecko do bezpiecznego korzystania z internetu,
  • jak poradzić sobie z dziecięcymi, niekiedy negatywnymi, nawykami.

 

Thomas B. Brazelton – dr nauk medycznych, założyciel Oddziału Rozwoju Dziecka przy Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, profesor pediatrii Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Harvarda. Wprowadził do szkolenia pediatrycznego koncepcję "przewidywać i prowadzić". Autor ponad 200 prac naukowych i 30 książek przeznaczonych zarówno dla specjalistów, jak i dla laików, między innymi serii "The Brazelton Way". Jego program telewizyjny What every baby knows był emitowany przez 12 lat i zdobył nagrodę Emmy oraz trzy Ace Awards. Nagrodzony licznymi odznaczeniami, między innymi Nagrodą C. Andersona Aldricha za wybitny wkład w dziedzinie rozwoju dziecka, przyznaną przez Amerykańską Akademię Pediatrii, oraz Nagrodą Woodrowa Wilsona za wybitną służbę na rzecz społeczeństwa, przyznaną przez Uniwersytet Princeton.

 

Joshua D. Sparrow – doktor nauk medycznych, psychiatra dziecięcy i ogólny, profesor nadzwyczajny na wydziale psychiatrii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda, kierownik przychodni w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie oraz dyrektor inicjatyw specjalnych w Brazelton Touchpoints Center. Współautor ośmiu książek napisanych wspólnie z doktorem Brazeltonem, w tym serii "The Brazelton Way".
 

Kup teraz

Recenzje książki (Rozwój dziecka. Od 3 do 6 lat)

Recenzja rodzica
Cudze dzieci szybko rosną

Często słyszę od znajomych, sąsiadów, dalekich krewnych "ale ten Twój synek szybko urósł". Moja odpowiedź zawsze podobnie brzmi "cudze dzieci szybko rosną". Ja staram się kroczyć razem z dziećmi w każdym dniu ich rozwoju psychicznego i fizycznego nie szybko, nie powoli w tempie najbardziej odpowiednim dla nich samych. Próbuję uczyć je, mobilizować, zachęcać, otwierać drzwi do świata zarówno poukładanego, jak i szalonego, spontanicznego, bo najsmutniejsze dla mnie byłoby usłyszeć: "mamo nic mi się nie chce dziś robić".


Drugi tom książki Brazeltona i Sparrowa Rozwój dziecka 3-6 to kolejne wielkie kroki do przejścia w wychowaniu dziecka. Kiedy sięgamy po tę pozycję jesteśmy już doświadczonymi rodzicami prawie albo już przedszkolaka. Nauczyliśmy go siusiać do toalety, trzymać widelec i zasypiać w łóżeczku. Pierwsze trzy rozdziały autorzy poświęcają zagadnieniom psychologicznym: temperamentowi, niezależności, separacji, relacjom rodzinnym, rozwojowi poznawczemu. Na spokojnie możemy przeczytać każdy rozdział odpowiedni do wieku naszego dziecka. Druga część książki szczegółowo opisuje tematy z którymi możemy mieć problem wraz z rozwojem dzieci: obowiązki domowe, komputer, uczciwość, poczucie humoru, seksualność, przeklinanie i wulgaryzmy, bezpieczeństwo, zabawki, telewizja, maniery i wiele innych.


Tekst jest skonstruowany w sposób konsekwentny, logiczny, wyczerpujący, ciekawy. Możemy mieć jedynie niedosyt i chęć doczytania tego, co ważne w innych publikacjach autorów. Po przeczytaniu tego przewodnika-poradnika możemy analizować swoje podejście do wychowania dziecka, spróbować coś naprawić wprowadzić zaczerpnięte z tekstu wskazówki. Wraz z Dorota Zawadzką obecną na okładce książki serdecznie rekomenduję pozycję jako doskonałą pomoc dla współczesnych rodziców.

Recenzja rodzica
Porady i ciekawostki z życia dzieci

"I oto trzymasz w ręku kartę, na którą postawiłeś wszystko. Co z nią zrobisz? Pozwól, aby inni troszczyli się o cały świat, a ty skup się na tworzeniu jednego z jego członków". Książka nie jest typowym poradnikiem, chociaż dedykowałabym ją osobom, które "na dniach" zostaną rodzicami (a póki co mają jeszcze dużo czasu na czytanie!) i tym, którzy już mają dzieci i niepokoją się o nie.
Rozdziały i podrozdziały uzupełniane są poradami i ciekawostkami z życia dzieci w innych kulturach, co powoduje, że książka nie jest monotonna. Opowiada, że np. w kulturze Japonii dzieci tradycyjnie śpią z rodzicami i układ taki nazywa się "rzeka", matka jest jednym brzegiem, ojciec drugim, dzieci zaś – to rzeka między nimi. Odpowiada też na wiele pytań związanych z sytuacjami nietypowymi: pobytem w szpitalu, wizytą rodzinną, żałobą czy rozwodem.

Drugi tom książki dotyczy dzieci w wieku 3-6 lat, to część poświęcona w większości rozwojowi dziecka w sferze współżycia społecznego i jego psychiki. Tutaj autor przytacza często przezabawne dialogi dorosły – dziecko, które możemy poczytać również własnym pociechom. O ile w pierwszej części główny bohater zwany jest "tuptusiem", gdy dorasta otrzymuje pseudonim "kąsacz" – co nie jest inwektywą a jedynie zobrazowaniem reakcji dziecka w stresowej sytuacji.

Do stwierdzeń doktora Brazeltona, które mnie najbardziej zastanowiły, należy twierdzenie, że osobowość człowieka kształtuje się w okresie 1-3 lat, a potem nie można jej już zmienić, a wychowanie może jedynie pomóc nad tą osobowością zapanować. Autor udowadnia tę tezę, opisując rozwój czworga konkretnych dzieci – dwu dziewczynek i dwu chłopców – i ich reakcje w konkretnych sytuacjach.

Elementem dodatnim tej książki jest niewątpliwie amerykańska bezpośredniość w traktowaniu niektórych tematów obyczajowych, w Polsce w dalszym ciągu uznawanych za wstydliwe. Przykładem mogą być rozmowy z dziećmi na temat: kradzieży, donosicielstwa czy agresji. Ich przedstawienie przez autora powinno pomóc rodzicom w sytuacji, gdy staną z takim problemem oko w oko. Końcową refleksją jest niewątpliwie stwierdzenie, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i my powinniśmy mu w tej indywidualizacji pomóc.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć