Książki dla dzieci » Mądrość z Natury

Mądrość z Natury

Mądrość z Natury

Wyd.: Mind&Dream Michał Zawadka
Wiek dziecka: od 4 do 9 lat
Ocena: 3.6/5 od 9 os.
tagi: bajka  wiersze 

Jak opowiedzieć dziecku o tym, co dla niego jeszcze nieuchwytne? O tolerancji, umiarze, o trosce, przyjaźni i roztropności? Jakim językiem mówić o rodzinie i miłości? Na co przełożyć pojęcie szacunku do wszystkich żywych istot i dbałość o naturę?

 

Rok temu autor Mądrości z Natury - Michał Zawadka - stanął przed takim wyzwaniem, odpowiadając na rozmaite pytania swojej trzyletniej córeczki Matyldy. Okazało się, po raz kolejny, że mądre i zabawne wierszyki łatwiej trafiają do dziecięcej wyobraźni niż poważne rozmowy prozą.

 

Matylda kocha zwierzęta i rodzinne wypady do ZOO, to jej ulubiony sposób spędzania czasu.
- Tato, opowiedz mi bajkę o zwierzakach w paski i ciapki - powiedziała Matylda dokładnie rok temu po kolejnej wyprawie do ogrodu zoologicznego.
- Jak chcesz to mogę Ci napisać - usłyszała.
- Tak, tak napisz, hura!!! - tej radości nie można było zawieść. Tego wieczoru powstał tekst o paskach, plamach i prążkach. Chwilę później zaczęły powstawać kolejne teksty o przeróżnych formach zwierzaków i ich świecie.
Matylda uczy się świata przez obserwację, porównania i zachwyt. Z rozmów, ciekawości małej dziewczynki, ojcowskiej miłości oraz inspiracji naturą, zaczęła powstawać książka.
Zwierzęta – niestrudzeni sprzymierzeńcy, tłumacze emocji, wartości oraz rodzinnych i przyjacielskich więzi – stały się narratorami i bohaterami bajek jednocześnie.

W Mądrości z Natury znalazło się ponad 400 encyklopedycznych faktów ze świata natury, niezwykłe ilustracje Tomasza Soina – do oglądania i kolorowania oraz kompozycje muzyczne Tomasza Filipczaka. Na audiobooku towarzyszą im znane aktorskie i lektorskie głosy oraz nastrojowa kołysanka, zaśpiewana przez Roberta Janowskiego. W nagraniach muzycznych znajdziemy brzmienia od bossanovy i rocka po jazz i funk.


Format: 241 x 171 mm
Liczba stron: 72
Oprawa: zintegrowana, grzbiet zaokrąglony
Rodzaj nośnika: CD

KUP TERAZ

Recenzje książki (Mądrość z Natury)

Recenzja rodzica
Ciekawy temat, malowanki, wysmakowane słownictwo, audiobook

Kiedy studiowałam marketing, uczono nas o wydłużaniu cyklu życia produktu, co polegało na wymyślaniu nowego przeznaczenia dla już istniejącego produktu. Ten sam trend obserwuję w wydawnictwach książkowych. Dziś książka, szczególnie ta dla najmłodszych, to nie tylko treść i ilustracja, to również płyta, malowanka czy zgaduj-zgadula. Czy ta droga sprawi, że więcej dzieci zostanie zachęconych do samodzielnego czytania? Zobaczymy już za kilka lat.

Książka Mądrość z natury wpisuje się w ten trend bardzo mocno. Posiada ciekawy temat, malowanki, wysmakowane słownictwo, audiobooka, na którym znani aktorzy świetnie interpretują wiersze o zwierzętach, a treść wierszy jest jak króciutkie zgadywanki. Czytając, dziecko odruchowo usiłuje zgadywać, kto jest jego bohaterem.

Dodatkowo książka ma przesłanie rodem z nauki świętego Franciszka: szanujmy naszych braci młodszych i dbajmy o przyrodę. Najkrócej można to ująć cytatem "w sercu miejsce jest zwierzaka, zawsze z dala od wieszaka".

Z graficznych elementów najbardziej podobał mi się spis treści w formie labiryntu i autografy czytających bajki.

Recenzja rodzica
Wwyjątkowa i oryginalna propozycja

Wydawnictwa muzyczne, książkowe lubią dzielić się z czytelnikami-słuchaczami pozycjami, które posiadają w sobie tzw. 3 w 1. Dostajemy wtedy książkę, płytę i jeszcze inne niespodzianki w jednej paczce.
Czy wszystko jest warte poświęcenia czasu? Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć, jednak pozycja Mądrość z natury jest wyjątkowa, oryginalna, najciekawsza z worka z prezentami. Zachwyciła mnie swoją prostotą, zwyczajnością tematu i tak wielką mądrością. Michał Zawadka przedstawia cykl bajek edukacyjnych kierowanych przede wszystkim do dzieci, ale myślę, że i rodzice mogą czerpać z nich dla siebie wiele dobrego.
Oprócz niezwykłego tekstu, posłuchamy wspaniałej muzyki, zatopimy wzrok w pięknych ilustracjach książki. Nasze uszy mogą także odgadnąć głosy znanych osobowości m. in. Dom – rzecz o trosce przeczytał Piotr Adamczyk, Wielkie sprawy – rzecz o umiarze Maciej Stuhr, Pokaz mody – rzecz o roztropności Krystyna Czubówna. Dla dzieci autor przygotował jeszcze kolorowanki. Piękna lektura na zimowe, świąteczne wieczory. Siedząc pod kocem z dzieckiem w czasie wspólnego słuchania bajek, można się zatrzymać w gonitwie naszego życia, pomyśleć, co jest najważniejsze. Na pewno fajny czas na wspominanie swojego dzieciństwa. Gorąco polecam i gratuluję pomysłu autorowi.

Recenzja CzasDzieci.pl
Zwierzęca mądrość

Mądrość z natury to opowieści o świecie zwierząt. Są one znakomitą propozycją dla dziecka w wieku przedszkolnym, gdyż ich język jest jasny, a rymowanki szybko wpadają w ucho i wzbudzają zainteresowanie przedstawioną tematyką.
Każda z części, ozdobiona interesującymi ilustracjami, uczy czegoś nowego, np.: dostrzegania nawet najmniejszych istnień, tolerancji, czy roztropności. Dużym atutem jest przytaczanie przykładów ze świata zwierząt i odnoszenie ich do świata ludzkiego. Dzięki temu okazuje się, że życie słoni, wilków ma wiele wspólnego z naszym, a pociecha może się od nich nauczyć wielu pozytywnych zachowań. Czy istnieje bardziej pracowita istota od cierpliwej mrówki? Czy potomstwo egzotycznych zwierząt i ludzkie dzieci może coś łączyć? Oprócz przekazywania pozytywnych wartości (np. umiaru, przyjaźni) nie bez znaczenia pozostaje spojrzenie na świat zwierząt z głęboką empatią i zrozumieniem. To one są dla nas nauczycielami, a nie na odwrót. Ciekawe wierszyki pozwalają na zagłębienie się w różnorodnym świecie zwierząt – tych znanych lub zupełnie egzotycznych – i poznanie ich rodzin, zwyczajów, cech charakteru.
Na szczęście autorowi udało się zachować równowagę pomiędzy wciągającymi historiami, a proekologicznym przesłaniem, które jest obecne praktycznie na każdej stronie. Autem jest także to, że mały czytelnik aktywnie współuczestniczy w tworzeniu książeczki przez kolorowanie ilustracji. Ma on także możliwość zapoznania się z dźwiękową wersją Mądrości z natury, w której nagraniu uczestniczyły takie znakomitości, jak Maciej Stuhr, Krystyna Czubówna, Joanna Jabłczyńska.

Recenzja bibliotekarza
Piękna, mądra i niezwykle oryginalna książka

Mądrość z natury Michała Zawadki to wyjątkowo piękna, mądra i niezwykle oryginalna książka, którą można nie tylko czytać, ale też słuchać i kolorować!
Z wierszowanych bajek z morałem mali czytelnicy nauczą się nie tylko dbania o piękno otaczającej nas natury, ale również dowiedzą się m.in. czym jest przyjaźń, szacunek i tolerancja. Po lekturze tej wyjątkowej książki dzieci zrozumieją również, że we wszystkim warto zachować umiar, a także że warto być rozważnym i roztropnym.
Wyjątkowym uzupełnieniem tej wspaniałej książki są oryginalne rysunki Tomasza Soina oraz płyta CD z niezwykłymi aranżacjami muzycznymi Tomasza Filipczaka, na której bajki czytają znani i lubiani aktorzy i dziennikarze: Joanna Jabłczyńska, Piotr Adamczyk, Robert Janowski, Krystyna Czubówna, Karolina Gruszka, Maciej Stuhr oraz Cezary Pazura.
Gratuluję autorowi wspaniałego pomysłu i z niecierpliwością czekam na następne równie mądre i ciekawe książki!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Sympatyczna banda kanałowych gryzoni walczy o terytorium
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Sympatyczna banda kanałowych gryzoni walczy o terytorium

Książka: Szczurki nie dają się wygryźć
Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?

Książka: Mama i Franco – nauka języka obcego od urodzenia
O rycerzach (prawie) wszystko
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

O rycerzach (prawie) wszystko

Książka: Groźni rycerze w ponurych zamczyskach. Straaaszna historia
Szlakiem polskich księżniczek!
Recenzja bibliotekarza (Aleksandra Barczyk)

Szlakiem polskich księżniczek!

Książka: Polskie księżniczki
więcej recenzji

Książki nagrodzone

12 półtonów. Książka o muzyce

12 półtonów. Książka o muzyce

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Spacer

Spacer

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019