Warszawa

Królowa Śniegu

Królowa Śniegu

Wyd.: Wydawnictwo M
od 5 do 13 lat
KLASYKA
ISBN: 978-83-7595-596-5
tagi: baśnie  zima 

Zimowa opowieść rozgrzewa serca milionów dzieci i dorosłych na całym świecie już od 1845 roku.

 

Królowa śniegu została napisana przez genialnego duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena (1805-1875). Fabuła opowieści jest tak dobrze znana, że zamiast krótkiego streszczenia najlepiej oddać głos samemu autorowi, którego słowa tak pięknie zilustrował na okładce Yerko:

 

"Królowa śniegu była piękna i zgrabna, ale cała z lodu, z olśniewającego, błyszczącego lodu; a jednak żyła: oczy patrzały jak dwie jasne gwiazdy, lecz nie było w nich spokoju ani wytchnienia. Skłoniła się do okna i skinęła ręką".


Vladyslav Yerko urodził się w 1962 r. w Kijowie, gdzie studiował na Ukraińskiej Akademii Poligraficznej. Pierwsze siedem lat życia spędził z babcią w pięknej wiosce Pirniv, co odcisnęło niezatarte piętno na wrażliwości artysty. Zdobywca wielu nagród na prestiżowych targach sztuki i książki, między innymi Grand Prize Ukraińskiej Książki Roku 2000 za ilustracje do Królowej Śniegu. W 2002 roku otrzymał tytuł najlepszego artysty przyznany przez Moscow Review of Books. Laureat amerykańskej nagrody Anderson House Foundation z 2006 roku.

Ilustrował między innymi Podróże Guliwera, Alicję w krainie czarów, a także
Harry'ego Pottera i książki Paulo Coelho.

 

"To prawdopodobnie najbardziej niezwykła książka dla dzieci, jaką widziałem".

Paulo Coelho

Kup teraz

Recenzje książki (Królowa Śniegu)

Recenzja CzasDzieci.pl
O miłości, która potrafi stopić lód

Królowa Śniegu to bez wątpienia najpiękniejsza opowieść duńskiego mistrza literatury dziecięcej, Hansa Christiana Andersena. Moim zdaniem jest też jedną z najbardziej niesamowitych baśni świata. Choć jej akcja rozgrywa się w mroźnej scenerii, wśród śniegu i przejmującego zimna, opowiada o potędze prawdziwej miłości, która potrafi stopić lód.

Wszystko zaczęło się, kiedy zły czarownik stworzył lustro o niezwykłych właściwościach. Ten piekielny wynalazek nie pokazywał prawdziwego odbicia. Sprawiał za to, że wszystko, co piękne, wyglądało w nim na złe i brzydkie, a to, co brzydkie, stawało się wyraźne i jeszcze paskudniejsze. Lustro spadło na ziemię i rozprysło się na milion kawałeczków, a wszędzie, gdzie trafił chociażby najmniejszy z nich, zapanowywało zło i brzydota. Jeden z takich kawałeczków trafił do oka małego Kaya, który bawił się wraz z Gerdą w ogrodzie. Od tego czasu chłopiec zmienił się nie do poznania, stał się chłodny i wyniosły, nie chciał już bawić się z przyjaciółką. Kiedy pewnego zimowego dnia ujrzał przepiękną panią w wielkich, białych saniach, oczarowany jej lodowatym obliczem, odjechał wraz z nią do zimowej krainy, porzucając babkę i Gerdę. Ale dziewczynka nie zapomniała o swoim przyjacielu. Nie uwierzyła też w zapewnienia o jego śmierci. Postanowiła sama wyruszyć na poszukiwania i ocalić Kaya. Doga, jaką musiała przebyć, była bardzo długa i trudna. Mimo to dobro dziewczynki sprawiło, że pomagali jej wszyscy – rośliny, ludzie oraz zwierzęta. Po przeżyciu  wielu niesamowitych przygód, mała Gerda dotarła w końcu aż do Finmarku, gdzie znajdował się pałac Królowej Śniegu.

Mimo że ta niesamowita baśń jest znana najprawdopodobniej prawie każdemu dziecku i dorosłemu na świecie, warto posiadać w swojej domowej biblioteczce właśnie to wydanie. Jak wiadomo, dzieci uwielbiają obrazki w książkach. Ja natomiast muszę przyznać, że nigdy jeszcze nie widziałam ilustracji, które tak doskonale oddawałyby magię i nastrój tej opowieści. Nie powinno to nikogo dziwić, wykonał je Vladyslav Yerko – ten sam, który ilustrował m.in Alicję w Krainie Czarów i Harrego Pottera. Pastelowe i delikatne barwy, piękno i precyzyjność przedstawionych postaci – to wszystko sprawia, że niezwykłą przyjemność przynosi samo oglądanie książki. Obrazy są dokładnie takie, jak sama opowieść Hansa Christiana Andersena, która mimo iż jest adresowana do najmłodszych, zachwyca także dorosłych czytelników.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć