Warszawa

David Almond

David Almond

(ur. 1951 r.) - brytyjski pisarz jest autorem wielu powieści, opowiadań i sztuk scenicznych dla młodych czytelników, za które otrzymał liczne nagrody. Dzieciństwo spędził w górniczym Newcastle nad rzeką Thyne. Tam też osadzona jest akcja jego powieści, która w ostatnich dniach ukazała się po polsku - "Skrzydlaka".

David Almond został tegorocznym laureatem Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, zwanej Małym Noblem, przyznawanej przez międzynarodowe Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych IBBY. W Polsce opublikowano jego książki "Dzikus" i "Skrzydlak".

 

Kapituła nagrody Nagrody im. Hansa Christiana Andersena pod przewodnictwem Zohreh Ghaeni, pisarki dla dzieci z Iranu, ogłosiła swoją decyzję podczas odbywających się właśnie Międzynarodowych Targów Ksiązki dziecięcej w Bolonii.

 

Ta książka zdobyła Whitbread Children's Novel of the Year Award oraz Carnegie Medal. Na jej podstawie powstała sztuka teatralna, opera i film.

Książki Davida Almonda są zaskakujące i niepokojące, nigdy nie trzymają się ograniczeń tradycyjnej literatury dziecięcej.

 

Nagroda im. Hansa Christiana Andersen to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie literatury dziecięcej, nazywana także Małym Noblem. Przyznawana jest raz na dwa lata współczesnemu autorowi i ilustratorowi, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju literatury dla dzieci.

 

Wybrane książki

Warto zobaczyć