Warszawa

Edmund Niziurski

Edmund   Niziurski

Edmund Niziurski (ur. 10 lipca 1925 w Kielcach), polski prozaik, publicysta, scenarzysta i dramaturg, a także socjolog i prawnik.

Twórca popularnych książek dla dorosłych i młodzieży, cechujących się charakterystycznym, nieco absurdalnym humorem słownym. Najbardziej znane to: "Księga urwisów" (1954 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY), "Sposób na Alcybiadesa" (1964 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY), "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" (nagroda "Orle Pióro" przyznana przez czytelników "Płomyka" w 1970 r.), "Klub włóczykijów", "Naprzód, Wspaniali!", "Adelo, zrozum mnie!", "Żaba, pozbieraj się!", "Awantura w Niekłaju", "Siódme wtajemniczenie".
 


Wybrane książki:

Awantura w Niekłaju

Awantura w Niekłaju

od 6 lat
W niekłajskim Ogrodzie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Dotąd rywalizowały tam ze sobą trzy stowarzyszenia: Piratów, Kolonistów i Zielonych Jaszczurek. Pojawia się jednak jeszcze intruz,... »
Druga Księga Urwisów

Druga Księga Urwisów

od 7 lat
"Druga Księga urwisów" to kolejna z cieszących się dużym uznaniem czytelników i ich rodziców powieści Edmunda Niziurskiego. Nawiązuje do postaci z poprzedniej części i opowiada... »
Jutro Klasówka

Jutro Klasówka

od 7 lat
Książka znanego i uwielbianego przez kolejne pokolenia młodych czytelników opowiada o perypetiach uczniów, których głównym celem było uniknięcie klasówki z matematyki. »
Klub Włóczykijów

Klub Włóczykijów

od 7 lat
Kornel Kiwajłło, jego stryj Dionizy i grupa przyjaciół wyruszają na wakacyjną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego skarbu dziadka Hieronima. Ich tropem podąża jednak para złoczyńców. Kto... »
Księga Urwisów

Księga Urwisów

od 7 lat
Powieść opowiada o ciekawych świata i żądnych przygód chłopcach z niewielkiej miejscowości, którzy przeżywają domowe i szkolne problemy, spierają się z kolegami, szukają zrozumienia u... »
Największa przygoda Bąbla i Syfona

Największa przygoda Bąbla i Syfona

Młodzi detektywi, Bąbel i Syfon, muszą rozwiązać kolejną zagadkę. Ktoś faszeruje cukierki tajemniczym "pingiem" i rozdaje je uczniom w szkole.... a, że cukierki jak to cukierki,... »
Naprzód, Wspaniali!

Naprzód, Wspaniali!

od 7 lat
Wstąpienie w szeregi Wspaniałych to wcale nie taka łatwa sprawa. Równie trudne okazuje się utrzymanie tego tytułu. Trzeba przecież czymś się wyróżniać, no i być naprawdę wyjątkowym.... »
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

od 7 lat
Dlaczego szóstoklasista Marek Piegus ma zawsze zamyśloną i strutą minę? I dlaczego właśnie jemu zdarzają się ciągle niesamowite rzeczy? Czy to wina niezwykłego zbiegu zdarzeń, czy też... »
Nowe przygody Marka Piegusa (również niewiarygodne)

Nowe przygody Marka Piegusa (również niewiarygodne)

od 7 lat
Marek Piegus to chyba najbardziej znany bohater Edmunda Niziurskiego. Niewiarygodnie zaskakujące przygody, jakie mu się przytrafiają, bawią Czytelników od wielu lat. Tym razem Marek przypadkowo... »
Osobliwe przypadki Cymeona Maksymalnego

Osobliwe przypadki Cymeona Maksymalnego

od 9 lat
Głównym bohaterem książki jest Maksymilian Ogromski, nastoletni miłośnik filmu. Wymuszona zmiana szkoły wprawia go w zły humor, ponieważ trafił do klasy z nielubianym przez siebie Klemensem... »
Sposób na Alcybiadesa

Sposób na Alcybiadesa

KLASYKA
tagi:
Pełna humoru opowieść o paczce przyjaciół, którzy cenią sobie dobre stopnie, ale nie na tyle, by się uczyć. Szukają więc sposobu, który pozwoliłby im przeżyć rok szkolny... »
Szkolny lud, Okulla i ja

Szkolny lud, Okulla i ja

od 7 lat
Nowa szkoła, nowi znajomi, nieobliczalna dyrektorka, podejrzliwi nauczyciele, zaskakujące uczniowskie pomysły. W tym wszystkim Tomek Żabny, zwany Żabą. Czy zdoła zaaklimatyzować się w nowym... »
Żaba, pozbieraj się

Żaba, pozbieraj się

od 12 lat
Co obłędnego może się zdarzyć Tomkowi Żabnemu w przeciągu siedmiu kwietniowych dni? Bardzo wiele! Kłótnia z dziewczyną, rozstrzygnięcia koleżeńskich porachunków, zagadkowe śledztwo w... »


Warto zobaczyć