Warszawa

Maria Terlikowska

Urodzona w 1920 roku. Poetka, pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, scenariuszy filmów animowanych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych, wieloletnia współpracowniczka „Świerszczyka” i innych pism dziecięcych. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1950 roku na łamach prasy dla dzieci, a jej pierwszą książką była Awantura o lemura (1956). W swojej twórczości popularyzowała wśród najmłodszych m.in. wiedzę przyrodniczą, geograficzną i matematyczną. Autorka trzech książek dydaktycznych o geometrii (Czarodziejskie trójkąty, 1964; Kolorowe koła, 1964 i W pogoni za kwadratem, 1970), mistrzowsko zilustrowanych przez Stanisława Zamecznika, popularnych książek kucharskich dla najmłodszych – Kuchni pełnej cudów (1977) i Kuchni z niespodzianką (1980), a także m.in.: Fajki kapitana Pykpyka (1962), Chodzi mucha po globusie (1963), Przygód kropli wody (1965), Malowanej awantury (1968) i Drzewa do samego nieba (1975). Zmarła w 1990 roku.


Wybrane książki:

Chodzi mucha po globusie
PATRONAT CzasDzieci.pl

Chodzi mucha po globusie

od 5 do 9 lat
Książka łącząca bajkową przygodę tytułowej bohaterki z podstawową wiedzą z zakresu geografii. Autorka opisuje wędrówki muchy po globusie, który jest jednocześnie rzeczywistą kulą ziemską.... »
Drzewo do samego nieba
PATRONAT CzasDzieci.pl

Drzewo do samego nieba

od 5 lat
tagi: drzewo  przyjaźń  poezja 
pierwsze wydanie: Warszawa 1978   Tytułowe drzewo rośnie wśród starych brzydkich kamienic okalających jeszcze brzydsze podwórko. Lubi je wielu lokatorów, ale  przede wszystkim... »
Figury
PATRONAT CzasDzieci.pl

Figury

Czarodziejskie trójkąty, Kolorowe koła i W pogoni za kwadratem – napisane przez Marię Terlikowską i zilustrowane oraz opracowane graficznie przez Stanisława Zamecznika – to jedne... »
Przygody kropli wody
PATRONAT CzasDzieci.pl

Przygody kropli wody

od 5 do 9 lat
Książka łącząca bajkową przygodę tytułowej bohaterki z podstawową wiedzą z zakresu przyrody. Autorka przedstawia dzieciom cały obieg wody, wszystkie stany skupienia. Wychlapana z wiadra... »


Warto zobaczyć