Dzieciństwo spędził w Toruniu. Oprócz działalności artystycznej związanej z szeroko rozumianą sztuką graficzną pisywał także teksty literackie, w tym wiersze, m.in. dla dzieci. Zajmował się produkcjami telewizyjnymi, programami rozrywkowymi, teatrem satyrycznym. Wykonywał recytacje, prowadził też konferansjerkę.
Debiutował jako karykaturzysta w 1944 w czasopiśmie "Stańczyk". Od 1946 współpracował z czasopismem "Przekrój", gdzie publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i psem Filusiem. Często się zżymał, że publiczność kojarzy go głównie z Filusiem i w ten sposób "pomniejsza się" jego twórczość. Lengren psa Filusia rysował dla zabawy, to był jego sposób na odreagowanie rzeczywistości. Filuś bywa czasem utożsamiany z Fafikiem, innym "Przekrojowym" czworonogiem. Fafik był psem Mariana Eilego, redaktora naczelnego "Przekroju".
Pomnik Filusia na toruńskim Rynku Staromiejskim na wniosek polskich dzieci otrzymał Order Uśmiechu. Był także laureatem nagrody karykaturzystów - Złotej Szpilki z Wawrzynem w 1988.
W lutym 2005, w 86 rocznicę urodzin artysty, odsłonięto w Toruniu niewielką kompozycję rzeźbiarską upamiętniającą toruńskie czasy Zbigniewa Lengrena oraz słynne jego dzieło - psa Filusia, który trzyma w pysku melonik profesora Filutka i pilnuje parasola swego pana.
(za: Wikipedią)