W czasie XII Poznańskich Spotkań Targowych przeprowadziliśmy z rodzicami odwiedzającymi nasze stoisko ankietę, w której zadaliśmy dwa pytania:
Państwa odpowiedzi pokazały, że klasyka nieodmiennie króluje w czytelniczych gustach dzieci i rodziców. Nadal uwielbiane są doskonałe rymy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Także Dzieci z Bullerbyn cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem młodych czytelników i nie odstrasza ich nawet fakt, że książka ta od lat znajduje się na liście lektur, a jak wiadomo, dzieci lektur nie lubią z założenia. Inne tytuły klasyki przytaczane przez państwa to Alicja w Krainie Czarów, Kłopoty rodu Pożyczalskich, Koziołek Matołek i wiele innych.
Obok tych nieśmiertelnych dzieł literatury dziecięcej znalazły się także najnowsze propozycje wydawnicze. W dziecięcych sercach zadomowiły się już chyba na dobre powieści Martina Widmarka o biurze detektywistycznym Lassego i Mai. Uwielbianą współczesną autorką jest Renata Piątkowska, a niemal wszystkie książki Grzegorza Kasdepke zasługują na miano bestseleru. Nie można w tym miejscu zapomnieć o Panu Kuleczce i jego twórcach – Elżbiecie Wasiuczyńskiej i Wojciechu Widłaku.
Za co Państwo cenią te utwory? Tutaj też można wyznaczyć dwa szlaki. Po pierwsze lektura musi być przyjemna w odbiorze – to znaczy być napisana prostym językiem, dużym drukiem itp. Z drugiej jednak strony część rodziców woli książki napisane „piękną polszczyzną”, ilustracje pozostawiające miejsca niedopowiedzenia i tym samym poruszające wyobraźnię, czyli takie, które traktują małego czytelnika poważnie.
Niezależnie jednak którym szlakiem woli wędrować gust czytelniczy rodziców i dzieci, targi książki pokazują, że współczesny rynek wydawniczy oferuje nam tak wielką różnorodność publikacji, że grono moli książkowych powinno wciąż rosnąć. Widać to było świetnie na XII Poznańskich Spotkaniach Targowych.
Dziękujemy Państwu za odwiedziny na stoisku i zajęcie własnego stanowiska dotyczącego wartościowej literatury dziecięcej!