Książka dla fanów niedźwiadków
Poznaj Misia Paddingtona, który przybył pół wieku temu z dalekiego Peru, i przeżyj z nim wspaniałe przygody.
Autor: Michael Bond
Tytuł serii: Paddington
Wydawnictwo: Znak
Wiek czytelnika: 3-9 lat
Pewnego dnia w Londynie rodzina Brownów znajduje na stacji kolejowej Misia z karteczką na szyi "Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem. Dziękuję". Rodzina nadaje mu imię Paddington, tak jak nazwa stacji. Od tego czasu Miś staje się ulubieńcem Johnatana i Judyty. Przekonaj się sam, jakie przygody na niego czekają.
Niedźwiadek jest bardzo charakterystyczną postacią, przyjazną i pogodną. Ubrany w niebieski płaszczyk, czerwone kalosze i kapelusz. Ma też walizkę, w której trzyma niezwykłe przedmioty. Nie jest doskonały, tylko wiecznie pobrudzony marmoladą.
Książka jest wspaniale napisana i zilustrowana. Historia Misia gości w domach dzieci już od 1958 roku. Od tego czasu Paddington zdobył podobną popularność, co Kubuś Puchatek czy Mikołajek. Myślę, że ta książka powinna być częścią dzieciństwa każdego dziecka, a lato to dobry okres, żeby ją odkryć.
Książka z tajemnicą
Aligator, jeżozwierz, dzięcioł i żaba. Co je łączy? Tego dowiesz się tylko, jeżeli przeczytasz serię Ulysses Moore.
Autor: Pierdomenico Baccalario
Tytuł serii: Ulysses Moore (pierwsza część Wrota Czasu)
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
Wiek czytelnika: od 10 lat
Julia i Jason przeprowadzają się do Willi Argo w Kilmore Cove, małego miasteczka w Kornwalii. Tam poznają Ricka, miejscowego chłopaka. Pewnego dnia zostają sami w domu i znajdują cztery klucze, każdy w kształcie innego zwierzęcia (aligatora, jeżozwierza, dzięcioła i żaby). Odkrywają ukryte Wrota i tak zaczyna się przygoda. Ich przewodnikiem jest dziennik Ulysessa Moore’a, poprzedniego właściciela Willi. Co się z nim stało? Dlaczego nagle zniknął, a miasteczka nie ma na mapach, nikt poza mieszkańcami o nim nie wie, nie ma tu Internetu i komórek?
Ta dwunastotomowa seria jest godna polecenia. Czyta się ją jednym tchem. Dodatkowo jest świetnie zilustrowana. Ma się wrażenie, że czyta się prawdziwe dzienniki Ulyssesa Moore’a.
To idealna lektura na lato. Przeniesiesz się za jej sprawą do starożytnego Egiptu, osiemnastowiecznej Wenecji, a nawet zaginionej Atlantydy. Przeczytaj - na pewno nie pożałujesz!
Książka o dorastaniu
Miłość ma różne oblicza. Jakie pokazała Joelowi, chłopcu, który spał pod pierzyną ze śniegu?
Autor: Hennig Mankell
Tytuł: Chłopiec, który spał pod pierzyną ze śniegu
Wydawnictwo: W.A.B.
Wiek czytelnika: od 13 lat
Joel mieszka z tatą w małym mieście w Szwecji. Zaczyna dorastać, buntować się przeciw światu. Chce zostać gwiazdą rocka, ale nagle… zachorował. Dorośli podobno nazywają to miłością, tylko dlaczego miłość boli i jest taka niedostępna? I dlaczego Joel śpi pod pierzyną ze śniegu? Na te pytania odpowie ci tylko książka Henninga Mankella, który jest jednym z najlepszych szwedzkich pisarzy. Jego powieść porusza sprawy społeczne, w tym przypadku problem, a jednocześnie piękno dorastania, zmiany świadomości człowieka, które przechodzi się w tym czasie.
Lektura nie tylko zimowa, lato to czas, kiedy przechodzimy z jednego etapu życia do drugiego. Opowieść dla dojrzałych i dla tych, którzy wciąż zastanawiają się, co dojrzałość właściwie oznacza.
Kalina Dębska, 14 lat