Kraków

Ferie z Wietorem
Kraków Zapisy

Ferie z Wietorem

Wpis archiwalny

Milion razy na Wietora, trylion przez Wietora, a kim był Hieronim Wietor? Najwyższy czas poznać pana, patrona ulicy, przy której stoi nasz drugi dom czyli Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży. Zapraszamy zatem na tygodniowy program zajęć, podczas których ten mistrz sztuki drukarskiej będzie świecił przykładem i napawał optymizmem, jak to wybitne rzemiosło, uprawiane w sposób twórczy, może zapewnić miejsce w historii nie tylko Krakowa. Nie zabraknie teatru, plastyki, ceramiki, cyrku, sportu, ruchu, muzyki, bajek, opowieści ….. ani Was, ani Nas.


Cały tydzień będzie jak książka, którą będziemy zapisywać naszymi działaniami, wspomnieniami, wspólnymi doświadczeniami. Dzień pierwszy niech będzie prologiem, a ostatni epilogiem.

 

Będziemy kreatywnie działać w przestrzeniach teatralnych, cyrkowych, ruchowych, ceramicznych, żeglarsko- wokalnych, plastycznych. Nie zabraknie też wycieczek po XVI wiecznym Krakowie, po którym ongiś przechadzał się Pan Hieronim, a także zabaw na świeżym powietrzu. Będzie też czas na relaks i jedzonko.

A wszystko pod okiem naszego patrona – Hieronima Wietora.

 

Spotkamy się w sześciu blokach tematycznych. Każdy z nich będzie osobnym rozdziałem naszej książki, każdemu będzie przypisana litera z nazwiska naszego patrona. Dzień rozpoczynać będziemy od wspólnego muzycznego poranka. Następnie spotykamy się w grupie osób o podobnych zainteresowaniach.  Wspólnie twórczo spędzamy czas do obiadu. A po obiedzie będą czekały na nas dodatkowe działania.

 

A TERAZ CO NIECO O NASZYCH PROPOZYCJACH W RAMACH PROJEKTU

 

ZAJĘCIA PORANNE


PORANEK MUZYCZNY NA WIETORA
Muzyka Jana Sebastiana Bacha. W formie interaktywnego koncertu muzycznego dzieci będą mogły zapoznać się z życiem i twórczością kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Charyzmatyczni muzycy zdradzą i omówią tajniki zagadnień warsztatu kompozytorskiego i instrumentalnego. Zapoznają dzieci z podstawowymi elementami muzyki. Przybliżą nurty muzyczne od czasów Mozarta do teraźniejszości. Zaproszą wszystkich do aktywnego udziału w procesie tworzenia i wykonywania utworów.


GRUPA "W" - TEATRALNA DRUKARNIA
BLOK ZAJĘĆ TEATRALNYCH

W naszej teatralnej drukarni korzystając z liter, które staną się głównym rekwizytem teatralnym, stworzymy małe etiudy sceniczne. Poprzez teatralną materię przybliżymy postać Hieronima Wietora. W formie zabaw darmowych poznamy najważniejsze wyznaczniki sztuki teatralnej. Zajmiemy się estetyką słowa, plastyką ruchu i sztuką interpretacji. Jeśli jesteś kreatywny lubisz występować na scenie albo chcesz pokonać swoją nieśmiałość i strach przed publicznymi prezentacjami – TO PROPOZYCJA DLA CIEBIE - ZAPRASZAMY! Dobra, twórcza, zespołowa ZABAWA to klucz do pokonywania własnych lęków i ograniczeń, to idealna forma rozwoju.
Nauczyciele prowadzący: Krystyna Hussak-Przybyło, Piotr Przybyło, Konrad Mastyło, Ola Barczyk


GRUPA "I" - KUGLARSKIE INICJAŁY
BLOK ZAJĘĆ CYRKOWO- RUCHOWYCH

Zapraszamy na zajęcia rozpoczynające naukę sztuki żonglerki i akrobacji. Będziemy nawiązywać do atrakcyjności pierwszych liter tekstu, będących sztuką dawnego druku
Nauczyciele prowadzący: Janusz Głowacz, Tadeusz Dylawerski, Ola Barczyk


GRUPA "E" - GDYBY TALERZ BYŁ KSIĄŻKĄ
BLOK ZAJĘĆ CERAMICZNYCH

Co będziemy robić w naszej pracowni? Wyrazy i litery, które są naszym obrazem. Będziemy odbijać literkowe stemple na ulepionych talerzach, miseczkach, które będą tworzyć słowa najbardziej "miłe" dla dzieci. „Znaczenie imion”- ulepimy własne imiona dodając elementy, które opisują nasze pasje i zainteresowania. „Ekslibrysy - książkoznaki” do oznaczenia naszych ulubionych książek, wykonamy je z gipsu lub innych materiałów. „Najważniejsza litera” - litera do przytulania, uszyjemy z filcu poduszkę z inicjałem naszego imienia.
Nauczyciele prowadzący: Dorota Małysa, Joanna Szeląg


GRUPA "T"  - DRUKARNIA WYOBRAŹNI
BLOK ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH

W trakcie zajęć uczestnicy wykonają ozdobny ornament i inicjał, będą również drukować wymyślone stwory w technice frotażu i po wymyśleniu dla niego nazwy- imienia, wydrukują- odbiją ją z użyciem przygotowanych wyciętych ze styroduru liter i farby drukarskiej.
Nauczyciele prowadzący: Małgorzata Flisek, Violetta Chmielewska, Jan Krawczyk


GRUPA "O" - SPACEROWNIK WIETORA
BLOK ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH

Zabierzemy Was na spacery po wawelskim wzgórzu, Kazimierzu, zajrzymy do Biblioteki na ul. Rajskiej, obejrzymy obrazy w Sukiennicach, udamy się do małej manufaktury i poznamy pracę drukarza. Oprócz tego będziemy się bawić, tańczyć tańce renesansowe, wykonywać kolaże, poznawać legendy i je inscenizować. Ważne, aby dzieci miały legitymacje, bo będziemy przemieszczać się tramwajami!!!
Nauczyciele prowadzący: Marzena Dudziuk-Koluch, Anna Nieć


GRUPA "R" - BAŚNIOWY ELEMENTARZ POLSKO- UKRAIŃSKI
BLOK ZAJĘĆ PLASTYCZNO - TEATRALNYCH

To warsztaty plastyczno-teatralne. Co będziemy robić? My będziemy się uczyć od was a wy od nas. Opowiecie nam wasze baśnie, a my pokażemy wam, jak zrobić rekwizyty, postaci, stworzyć scenariusz. Wspólnie wykreujemy nową baśń polsko-ukraińską.
Nauczyciele prowadzący: Karolina Rehorowska, Agnieszka Kolanowska
Zajęcia w SCKM-ie na ul. Wietora 15 rozpoczynają się prezentacją na scenie.
Zajęcia będą odbywały się w blokach przed obiadem i po obiedzie:

I BLOK zajęcia poranne: 9.30-13.00 ( w tym obiad)
II BLOK zajęcia popołudniowe: 13.30-15.00
Koszt udziału: 150,00 zł od osoby za tydzień z obiadem, 134,00 zł od osoby za tydzień bez obiadu.

 

Zapewniamy obiady, wodę do picia i materiały realizacyjne. Uczestnicy są proszeni o przyniesienie dodatkowych kanapek, ulubionych napoi, na zmianę obuwie sportowe do ćwiczeń i zabaw.

 

Zapisy przyjmujemy mailowo. Wypełniony formularz zgłoszenia (do pobrania doc|pdf) należy  przesłać e-mailem na adres: b.szymanska@sckm.krakow.pl

Przed wysłaniem zgłoszenia należy upewnić się czy są wolne miejsca na daną grupę.

 

Rezerwacji miejsca dokonujemy poprzez wysłanie kompletnego formularza zgłoszenia.
Opłaty za uczestnictwo w projekcie SCKM z dopiskiem: Ferie zimowe w SCKM + imię i nazwisko uczestnika, na nr konta: 08 1020 2892 0000 5102 0591 0957.
Potwierdzenie dokonania opłaty prosimy przesłać na adres: b.szymanska@sckm.krakow.pl


Formularz oświadczenia Rodzica/Opiekuna podpisany prosimy przynieść w pierwszym dniu zajęć. Więcej na: https://www.sckm.krakow.pl/ferie-zimowe-2023-w-sckm 

 

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE


WIERSZOWISKO BAJKOQISKO - Każdy dzień będzie pod inna nazwą. Zapoznamy się z bajkami i baśniami, wykonamy prace plastyczne z ekologicznych materiałów i damy im nowe życie : poniedziałek. " Czarny Lew" i zwierzaki cudaki, wtorek -"Dziwna zwrotka" i ramka na zdjęcia, środa "Kaczka dziwaczka" i mini książeczka, czwartek - "Parasole dwa" i mała tancerka, piątek - "Kursywa i aldyna " oraz kolaż z liter.
Nauczyciele prowadzący: Dorota Kozłowska-Buczek, Mariusz Koluch

 

KULTURA I SZTUKA W CZASACH WIETORA - Dla uczestników zajęć proponujemy kilka tematów w różnorodnych technikach dotyczących renesansu. Wszystkie zajęcia poprzedzone będą krótkim pokazem przeźroczy. Na początku zapoznamy się z drukarstwem i sztuką literniczą. Wykonamy portrety renesansowych władców, monarchów i kościelnych dostojników Na podstawie twórczości Veronesa, Tycjana, Rafaela i innych spróbujemy stworzyć alegoryczny wizerunek renesansowego władcy lub kościelnego włodarza z jego atrybutami panowani nad państwem i poddanymi. Spróbujemy zaprojektować dekorację ścienną (wraz z bordiurą czyli tkaną ramą) o tematyce biblijnej, roślinnej lub zwierzęcej. Poszkicujemy i wykonamy w masie plastycznej maszkarony z ornamentem chrząstowo- małżowinowym. A na koniec zapoznamy się ze spróbujemy zaprojektować okładkę psałterza lub innego modlitewnika uwzględniając renesansowy charakter pisma Rysunek tuszem i pokolorowany temperami.
Nauczyciele prowadzący: Michał Baca

 

SZANTOGRANIE U WIETORA - Zapraszamy na muzyczno- żeglarskie spotkanie, pełne aktywności , w których odnajdą się nie tylko ci, którzy chcą i lubią śpiewać. Nauczymy się wiązać węzły, przeciągniemy liny w szantowym rytmie, a może nawet skomponujemy własną szantę...
Nauczyciele prowadzący: Małgorzata Świerczek, Marcin Matysik

 

ROZTAŃCZONE LITERKI - Podczas tego warsztatu językiem jakim będziemy się posługiwać to język ruchu, a instrumentem jakiego użyjemy będzie nasze ciało i umysł. Podczas zajęć dzieci doświadczą, jak poprzez ruch mogą wyrazić swoje imię (emocje, charakter, wyobraźnię, indywidualność). Na warsztacie skupimy się na: wykorzystaniu indywidualnego sposobu poruszania całym ciałem, uwalnianiu wyobraźni ruchowej, współpracy w grupie, otwarciu i zaufaniu do siebie i innych.
Nauczyciele prowadzący: Katarzyna Pamuła, Aleksandra Kuźma

 

INNA BAJKA - Dawniej ludzie wieczorami gromadzili się przy ogniskach by słuchać i opowiadać, by tłumaczyć sobie świat. Opowiadali o tym, co w życiu ważne, co potrzebne, co warte przeżycia. W baśniach była i jest zawarta mądrość naszych przodków. Przystanek Inna Bajka będzie spotkaniem z opowieścią z najodleglejszych zakątków Ziemi, opowieścią pachnącą kardamonem, cynamonem i pomarańczą. Będzie również spotkaniem z muzyką płynącą z żywych instrumentów. To czas, który nakarmi zarówno rozum jak i serce.
Nauczyciele prowadzący: Ola Barczyk

 

Więcej: https://www.sckm.krakow.pl/ferie-zimowe-2023-w-sckm

Organizator:

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

ul. H. Wietora 13/15,
31-067 Kraków
tel.: 012 430 50 90

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć