Nareszcie! Z błyskiem w oku i uśmiechem na paszczach tłumnie powracają na krakowskie ulice. Smoki! Już za tydzień 21. edycja Wielkiej Parady Smoków Teatru Groteska. Tegorocznym motywem przewodnim są smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.
Pierwsze smoki zjawią się w sobotni poranek 4 czerwca i na dwa dni zalegną Piknikiem Rodzinnym na bulwarze przy Smoczej Jamie. Od godz. 10 małych i dużych śmiałków kusić będą wkładaniem ręki do smoczego pyska i chodzeniem w smoczej skórze, zachęcać do toczenia smoczego jaja, próbowania sił w strzelaniu z łuku i buszowania po namiotach partnerów pikniku. Do tego liczne konkursy z nagrodami. 4 czerwca bawimy się do godz. 20, a w niedzielę 5 czerwca od godz. 10 do 19.
W sobotni wieczór smoczyska uniosą się nad zakolem Wisły u stóp Wawelu. Właśnie tam o godz. 22 rozpocznie się Wielkie Nocne Widowisko Plenerowe. Ogromne, wypełnione helem smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska, zatańczą w rytmie muzyki, w oprawie laserów, gigantycznych kurtyn wodnych i efektów pirotechnicznych. To najbardziej spektakularna część smoczego święta. Figury mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. Groteska ma ponad 30 takich smoków, podczas niespełna godzinnego widowiska można będzie zobaczyć ich kilkanaście.
Podobnie jak w 2021 roku, tegoroczne Wielkie Widowisko będzie miało proekologiczną formułę. Do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika silence - znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co tradycyjna. Ciche fajerwerki generują dźwięk o mniejszym, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nie oddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska, i w pełni biodegradowalna.
W niedzielne południe 5 czerwca wyruszy z Plant ul. Grodzką Wielka Parada Smoków. Ponad 30 kolorowych stworów animowanych przez dzieci przejdzie w barwnym pochodzie na Rynek Główny. Dwadzieścia dwa smoki staną do konkursu o tytuł Najpiękniejszego Smoka Parady. Figury powstają w szkołach, przedszkolach i domach kultury w całej Polsce, według pomysłów placówek, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów.
- Wielka Parada Smoków jest w znaczącym stopniu prezentem twórców smoków dla Krakowa. Projektantami i realizatorami parady dziennej są zaprzysięgli miłośnicy smoków właśnie. W efekcie tego entuzjazmu powstaje jedyny w swoim rodzaju korowód złożony z kilkudziesięciu fantazyjnych smoczych postaci i ok. 1500-2000 dzieci. Można zatem śmiało powiedzieć, że przez dwadzieścia jeden lat trwania Parady powstał największy zespół teatru plenerowego przez który przewinęło się ok. czterdziestu tysięcy twórców i aktorów uczestników – podsumowuje Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie. - Jeśli dodać do tego ok. 800 tysięcy widzów dwudziestu edycji Wielkiego Plenerowego Widowiska na Wiśle i kolejne setki tysięcy uczestników Smoczego Pikniku to otrzymujemy prawdziwy obraz tego czym stała się przez lata Wielka Parada Smoków i jak mocno wrosła w Kraków.
W tegorocznym smoczym jury zasiądą: Joanna Mucha, Wiktor Herzig, Dariusz Nowak, Mariusz Süss i Adolf Weltschek. Werdykt zostanie ogłoszony ok. godz. 13.30 ze sceny na Rynku Głównym.
Prócz smoków konkursowych, w paradzie licznie wezmą udział smoki gościnne. Siedem lekkich, prostych firmą i zaskakująco pomysłowych powstało w Teatrze Groteska, a poniosą je grupy dzieci z Polski i Ukrainy. W korowodzie przejdzie również smok Matylda i chiński smok Instytutu Konfucjusza. Na pl. Wszystkich Świętych dołączy do nich smok budowany specjalnie podczas Dnia Otwartego Magistratu.
Przemarszowi towarzyszyć będzie muzyka trzech krakowskich zespołów: Sorrir Por Favor! zagra sambę, Capoeira UNICAR Kraków da pokaz tańca-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska zagra muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.
Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor tego teatru Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturową mapę Krakowa – przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.
***
Patroni medialni 21. Wielkiej Parady Smoków: RMF FM, TVP3 Kraków, Czas Dzieci, Poland In Your Pocket, LoveKraków.pl, malopolskaonline.pl, Kraków Culture - Karnet
Partnerzy 21. Wielkiej Parady Smoków: Park Rozrywki Energylandia, Wawel S.A., Bahlsen Polska, Znak Emotikon, Anikino Kraina Zabaw Dziecięcych, Centrum Helen Doron w Krakowie, Leader School, Ciuciu Cukier Artist, , Przewrotki, Artim
***
W związku z 21. Wielką Paradą Smoków organizowaną w dniach 4-5 czerwca 2022 Teatr Groteska informuje o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym:
4 czerwca (sobota):
godz. 10.00-23.00 na ulicach: Bernardyńskiej, Smoczej oraz Koletek podczas Pikniku Rodzinnego na Bulwarach Wiślanych
godz. 21.00-23.00 na ul. Powiśle , podczas Wieczornego Widowiska Plenerowego na Wiśle, przejazd będzie ograniczony lub zamknięty
W związku z Wieczornym Widowiskiem Plenerowym na Wiśle zamknięte zostają przejścia dla osób poruszających się pieszo oraz rowerzystów:
od godz. 8.00 na deptaku nad Wisłą, od mostu Grunwaldzkiego do mostu Dębnickiego (Bulwar Poleski po stronie Ronda Grunwaldzkiego).
od godz. 20.00 na deptaku nad Wisłą, od Smoczej Jamy do mostu Dębnickiego (bulwar Czerwieński po stronie Wawelu).
5 czerwca (niedziela)
godz. 10.00-15.00 - na ul. Grodzkiej, placu Wszystkich Świętych i Rynku Głównym podczas Parady Smoków, animowanych przez blisko 1000 dzieci z przedszkoli, szkół oraz instytucji kultury, które z ul. Grodzkiej przemaszerują na Rynek Główny, gdzie odbędzie się Konkurs na Najpiękniejszego Smoka Parady
godz. 12.00-13.00 - wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na placu Wszystkich Świętych.
godz. 10.00-19.00 na ul. Bernardyńskiej, Smoczej oraz Koletek podczas Pikniku Rodzinnego na Bulwarach Wiślanych.