Kraków

Coworking rodzicielski ? sposób na pracę przy dziecku
Kraków Inne

Coworking rodzicielski ? sposób na pracę przy dziecku

Wpis archiwalny

Gdy przedszkole jest odległą perspektywą, wsparcie rodziny – opcją niemożliwą, żłobek – niekoniecznie dobrym rozwiązaniem, a niania – luksusem, rodzicom chcącym mimo wszystko pracować przy dziecku przychodzi z pomocą coworking rodzicielski. Oferuje go nowe miejsce na mapie Krakowa – Pracownia Kulturalna w dzielnicy Mały Płaszów.

 

Na potrzeby dużych i małych 
Wydaje się, że coworking to już „nic nowego”. Ponieważ przybywa osób pracujących w domach, z myślą o nich powstają centra coworkingowe. Pracuje się w nich wspólnie z innymi „wolnymi strzelcami”, wynajmując biurko w ogólnodostępnej przestrzeni biurowej. Jednak coworking w wydaniu Pracowni Kulturalnej – przez swój wymiar rodzicielski – idzie o krok dalej. Wspiera dorosłych zarówno jako pracowników, jak i jako rodziców. Pracownia zapewnia im wygodne miejsce do pracy oraz opiekę nad ich pociechami jednocześnie. W pełni odpowiada więc na potrzebę łączenia aktywności zawodowej z pełnoetatowym rodzicielstwem. Równocześnie zaspokaja wielkie potrzeby maluchów – towarzystwa, uwagi, ciepła, zaanimowanej zabawy oraz kontaktu z rówieśnikami (dziećmi innych pracujących osób).

 

Wolne ręce i spokojna głowa    
Praca w domu – gdzie zawsze jest coś do zrobienia – oraz z absorbującym maluchem u boku to nie lada wyzwanie. Trudno wtedy o pełne skupienie na obowiązkach zawodowych. Przeszkadzać może w tym także brak miejsca przeznaczonego do pracy – biurka i fotela. Dlatego w Pracowni Kulturalnej czyste biurko i własne krzesło do wynajęcia to podstawa. W pakiecie wynajmujący otrzymują również dostęp do Wi-Fi, drukarki, skanera i innych sprzętów biurowych, a w razie potrzeby – także laptopa. I oczywiście kawy. W takich warunkach i z takim zapleczem można spokojnie – w oderwaniu od domowej codzienności – oddać się pracy. Co więcej – nie martwiąc się o dziecko, które w tym czasie znajduje się pod profesjonalną opieką. Ma czas wypełniony po brzegi twórczą zabawą. Jest bezpieczne i zadowolone. Korzyści są więc obustronne.

 

W bliskości i w odległości 
Pracujący na własny rachunek rodzic z jednej strony chce być blisko swojego szkraba i towarzyszyć mu na drodze jego rozwoju. Z drugiej strony – nawet chwilowe odseparowanie się od malca i skoncentrowanie wyłącznie na swoich zadaniach znacznie usprawnia mu ich realizację. W ramach coworkingu rodzicielskiego w Pracowni Kulturalnej oba te scenariusze są możliwe do zrealizowania. Korzystające z niego mamy i ojcowie mają swoje dzieci na wyciągnięcie ręki – tuż za ścianą. Dzięki temu mogą na bieżąco reagować na ich gorsze chwile, karmić na żądanie czy uśpić w porze drzemki. Jednak to nie oni, lecz opiekunowie mają dzieciaki na oku. Pracownia oferuje tę usługę przez cały dzień (pon – pt), a szczególnie w godzinach bez innych zajęć w grafiku. Wtedy panuje tam cisza, kameralna i luźna atmosfera sprzyjająca pracy, nauce czy lekturze. 

 

Praco-zabawa i nie tylko – uroki okolicy
Dla Płaszowian wyjście do Pracowni Kulturalnej może wręcz stać się rytuałem. Sposobem na organizację dnia z czasem na pracę oraz na nawiązanie nowych kontaktów. Natomiast dla osób spoza tej części Krakowa, coworking rodzicielski nie musi być jedynym powodem do udania się w te strony. Okolica Pracowni jest bowiem na tyle urokliwa i atrakcyjna, że można spędzić tu cały dzień. Wszystko przez bliskie sąsiedztwo zalewu Bagry Wielkie z kompleksem parkowym. Na jego terenie można zorganizować piknik, skorzystać z hamaków, leżaków, huśtawek i placu zabaw. W ciepłe dni zamoczyć w wodzie małe i duże stopy, pobawić się na bagrowej plaży, popodziwiać pływające żaglowce, poleżeć na kocu, pospacerować z wózkiem lub skorzystać z innych zajęć w Pracowni Kulturalnej. Opcji jest wiele. Dlaczego więc nie spróbować.
---
Więcej szczegółów można uzyskać w:
Pracownia Kulturalna
ul. Bagrowa 80/43, 30-733 Kraków
(okolice parku Bagry Wielkie)
biuro@pracowniakulturalna.pl
tel.: 784 545 453

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć