Według kalendarza w tym roku wypada w środę, ale obchody rozłożyły się na kilka ładnych dni. Każdemu wedle potrzeb, zainteresowań i dostępności czasu. Przygotowaliśmy dla was ściągę z wydarzeń towarzyszącym obchodom Dnia Dziecka. Bo kto powiedział, że dzień musi trwać tylko 24h?
Obchody zaczną się już 29 maja. Z okazji Dnia Dziecka Kopalnia Soli „Wieliczka” przygotowała liczne atrakcje dla najmłodszych.
W parku św. Kingi tuż przy Kopalni na dzieci i rodziców czekać będzie wielki plac zabaw z dmuchaną zjeżdżalnią, kule wodne, gąsienica z torem przeszkód, górka wspinaczkowa, gigantyczne bańki mydlane, gra wielkoformatowa oraz wiele innych atrakcji, gry, konkursy i zabawy z animatorem.
Tym, którzy wolą nie opuszczać Krakowa w sukurs przychodzi Muzeum Armii Krajowej, które zaprasza dzieci w wieku 7 – 13 lat na darmowe warsztaty edukacyjne Niezwykłe maszyny II wojny światowej. Część modeli uczestnicy warsztatów wykonają z materiałów recyklingowych, zobaczą też filmy związane z tematem.
W środę 1 czerwca szczególnie interesująco zapowiada się Noc Baśni, na którą zaprasza Księgarnia pod Globusem w ramach Festiwalu Niezależnych Księgarń. W programie baśnie hinduskie w interpretacji aktorów, warsztaty artystyczne z pracownią Rozkwitające Horyzonty i mini inscenizacja „Pana Twardowskiego”.
Dzień Dziecka w Teatrze? Na przykład w Bagateli, która akurat 1 czerwca wystawia przebojową i magiczną adaptację „O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi” wg Marii Konopnckiej. Z kolei na spektakl inspirowany powieścią F. Burnett „Mała księżniczka” w wykonaniu Młodzieżowego Teatru EMPIRYK i Teatru ANCYMON zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury.
Kolejne wydarzenie, które polecamy nie ma co prawda z Dniem Dziecka wiele wspólnego, ale zapowiada się tak interesująco, że grzechem byłoby o nim nie wspomnieć. Mowa o Pochodzie Lajkonika z 2 czerwca. Lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 19.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.
Lajkonik prowadzi nas wprost do kolejnej odsłony Dnia Dziecka – tym razem w towarzystwie Krzysztoforka i Dorotki 4 i 5 czerwca. A jeśli Krzysztoforek i Dorotka to musi być Muzeum Historyczne. Wszystkie atrakcje są bezpłatne (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja). W programie znajdują się spektakle, warsztaty dla małych i dużych, zwiedzanie z przewodnikiem, atrakcyjne spotkania z zaproszonymi gośćmi.
Wreszcie niedziela, czyli 5 czerwca. Tu na szczególną uwagę zasługują dwa wydarzenia. Dla małych kinomanów specjalna odsłona cyklu Baranki Dzieciom. Jak co roku Kino Pod Baranami zaprasza swoich najmłodszych widzów na wyjątkowy Dzień Dziecka w towarzystwie bohaterów niezapomnianych filmów animowanych. Tym razem maluchy będą świętować z chłopcem Piniem i Słoniem Dominikiem, których perypetie spisał Ludwik Jerzy Kern. Po seansie wszyscy uczestnicy pokazu filmowego wezmą udział w beztroskim puszczaniu baniek mydlanych o fantazyjnych kształtach.
Natomiast zabawy z czterech stron świata poznają uczestnicy specjalnej plenerowej odsłony cyklu Etnokalendarz Muzeum Etnograficznego. Plan Wolnica zmieni się w przestrzeń wspólnej rodzinnej zabawy, a gwoździem programu będzie napędzana ręcznie karuzela, inspirowana kolekcją Muzeum. Wstęp oczywiście wolny. Oby pogoda dopisała.
A to nadal nie wszystko! Warto zaglądać do zakładki wydarzeń!