Warszawa

Dekorujemy jaja

Dekorujemy jaja

Jajko jako symbol życia jest nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych.

 

Już w starożytności zdobiono je, początkowo wykorzystując roztopiony wosk i barwniki. Dziś mamy niezliczone techniki dekoracji jajek. Możemy wykorzystywać je na wydmuszkach, ale również na jajkach styropianowych, które gorąco polecamy, szczególnie mając na uwadze dzieci. Takie jaja się nie biją. Możemy je przechowywać przez lata. Są dość tanie, a na dodatek mają różne wielkości, od tych przypominających przepiórcze, przez kurze, kacze do strusich. Ciekawą propozycją są również otwierane jaja akrylowe (przezroczyste) czy drewniane.

 

Malowanie i filcowanie

 

Najprostszą metodą zdobienia jajek jest ich pomalowanie. Tradycyjne wydmuszki najlepiej malować farbami plakatowymi, do styropianu polecamy farby akrylowe, a do drewnianych olejne. Najmłodsi artyści mogą malować paluszkami. Zabawa gwarantowana!

 

 

Ciekawym pomysłem są jaja filcowe. Do tej techniki najlepiej wykorzystać te styropianowe. Przyda nam się również igła do filcowania na sucho i oczywiście specjalna wełna, którą obkładamy jajo, nakłuwamy igiełką raz przy razie i jajo gotowe. Ważne, aby wełnę rozłożyć w dość cienką warstwę. Jaja takie mogą być jednokolorowe, ale możemy na nich tworzyć rysunki, wykorzystując różne kolory włóczek.

 

Jaja patchworkowe

 

Bardzo przytulnie wyglądają jaja patchworkowe. Do ich wykonania możemy wykorzystać skrawki materiałów. Styropian delikatnie nacinamy i wciskamy w nacięcia kawałki materiału (aby się zaczepił), nacięcia zakrywamy wstążeczką, którą mocujemy za pomocą kleju lub szpilki.

 

 

Jaja możemy również owinąć wstążeczkami, włóczką, skrawkami filcu, czy zrolowaną krepą. Bardzo ładnie wygląd także papier twist-art, szarfa papierowa lub taśma pasmanteryjna obwijana dookoła jaja. Dzieci będą zachwycone jajami cekinowymi (cekiny naklejamy, bądź przytwierdzamy za pomocą szpileczek – uwaga na paluszki!).

 

 

Decoupage i quilling

 

Trochę więcej pracy będzie wymagało od nas zastosowanie techniki decoupage. Najpierw jajo malujemy farbą akrylową. Następnie, jeśli chcemy uzyskać efekt spękania (nie jest to konieczne) malujemy jednoskładnikowym preparatem do spękań. Później pokrywamy kolejną warstwą farby (inny kolor), by na końcu nakleić wzór wycięty z papierowej serwetki i całość pokryć lakierem.

 

 

Dla najbardziej cierpliwych polecamy quilling, czyli technikę zdobienia przy wykorzystaniu wąskich pasków kolorowych papierów, które zwija się i formuje nadając im zamierzony kształt. Do quillingu przydatna będzie specjalna igła, pomagająca w zwijaniu pasków (świetna praca rozwijająca paluszki). Skręcone paski przylepiamy do jaja.

 

 

Życzymy miłej zabawy!

Agnieszka Liszyńska

 

Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Kruś, właścicielce sklepu Margus, za opowiedzenie o technikach dekoracyjnych i zgodę na wykonanie zdjęć jajek wykonanych podczas warsztatów w Margusie.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Inspiracje plastyczne

Warto zobaczyć