Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Nawał

Witam, proszę o wyjaśnienie na czym polega nawał.
Pozdrawiam

Pytanie przesłała Pani Barbara
Natalia Raczkowska - Doradca laktacyjny

Natalia Raczkowska

Doradca laktacyjny

Odpowiedź:

Nawał to stan przejściowy w początkowej fazie karmienia piersią. Zwykle występuje między 2 a 6 dobą po porodzie, trwa kilka lub kilkanaście dni. Kobieta ma wrażenie, że piersią są ciężkie, gorące, przepełnione i napięte. Stan ten może pojawić się w ciągu zaledwie kilku godzin, a młoda mama często jest zaniepokojona tą sytuacją. Na szczęście nie jest to stan chorobowy i łatwo można sobie z nim poradzić domowymi sposobami. Najważniejsze jest częste przystawianie dziecka do piersi, minimum 8 razy na dobę. Dziecko jest najlepszym laktatorem!
Jeśli dziecko ma kłopoty z uchwyceniem brodawki, to można zrobić ciepłe okłady na piersi (lub ciepły prysznic), odciągnąć kilka kropli mleka przed karmieniem, a także bardzo delikatnie pomasować pierś, powinno to być bardziej głaskanie (od nasady do brodawki), w żadnym wypadku ugniatanie! Ma być przyjemnie a nie boleśnie! Pomocne może być również przystawianie dziecka w różnych pozycjach, na przykład spod pachy. Ulgę po karmieniu może przynieść chłodny okład a także przyłożenie rozbitych liści białej kapusty. Jeżeli pierś jest bardzo
napięta, to można ściągnąć kilka kropli mleka ale tylko do odczucia ulgi. Ściąganie mleka stymuluje piersi do jeszcze większej produkcji. Nie wolno ograniczać spożywanych płynów. Ilość wypijanych napojów nie ma wpływu na produkcję mleka. Można wspomóc się piciem naparu z szałwii, 1-2 na dobę. Szałwia zmniejsza laktację. Warto również pamiętać o dobrze dobranej bieliźnie, z odpowiednio wąskim obwodem (obwód stanika podtrzymuje prawie cały ciężar biustu) a także z odpowiednio dużą miseczką (alfabet nie kończy się na D :)). W tej kwestii warto skorzystać z porad profesjonalnych bra-fitterek.

 

Pozdrawiam
Natalia Raczkowska

Zobacz inne porady w tematyce: nawał

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)