Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problemy z 9-letnią córką

Witam Pani Wiktorio,

zdecydowałem się napisać, ponieważ mamy wraz z żoną problem z naszą 9-letnią córką Gosią. Od pewnego czasu szantażuje żonę i strasznie się zachowuje. Potrafi krzyczeć, że zadzwoni na policję, że zona ją bije, głodzi i znęca się nad nią. Mówi, że nikt jej nie kocha, że już się pakuje, bo chce do rodziny zastępczej. Potrafi wybiec z mieszkania (mieszkamy w bloku) na boso i w pidżamie na dwór (zima) i krzyczeć na zewnątrz. Gosia ma rok młodszego brata, który, obawiam się, może brać przykład z niej. Nie wspomnę już o pyskowaniu i innych odpowiedziach. Dziś spędziły razem z żoną bardzo fajny dzień na dworze na spacerze z psem, zabawy, szaleństwa na śniegu. Wieczorem krzyczała, że żona cały dzień ją biła i znęcała się nad nią. Dodam, że stosujemy metodę na zasadzie kar i nagród, ale kary nic tu nie pomagają, a żona nie używa przemocy fizycznej. Ja niestety pracuję za granica i nie ma możliwości, abym wrócił, być może uda mi się zorganizować czas tak, aby być częściej w domu. Będę w domu w okresie świątecznym i myślę, że powinniśmy udać się do psychologa. Naprawdę nie wiem, co robić w takiej sytuacji. Nadmienię, że żona nie pracuje i jest cały czas w domu z dziećmi. Co Pani o tym sadzi, w jaki sposób i na czym powinniśmy się skupić i co zrobić? Dziękuję za poświęcony mi czas.

Tomasz
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

 

również mam wrażenie, że jest to dobry moment, aby udać się do psychologa dziecięcego (lub rodzinnego) w celu konsultacji. Zachowania córki, które Pan opisuje, mogą wskazywać na to, że w dziecku jest wysoki poziom napięcia wewnętrznego lub stresu. Trudne sytuacje to sygnał, że należy coś zmienić. Radziłabym spotkać się ze specjalistą, który dopiero po dokładnym wywiadzie z rodzicami i po obserwacji oraz rozmowy z dzieckiem będzie w stanie wskazać szczegółowe przyczyny trudności córki. Wtedy też wspólnie z psychologiem będą Państwo mogli ustalić najlepsze metody działania.

 

Z poważaniem

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce:

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

Śpiewać kołysanki, wspólnie muzykować…

Śpiewać kołysanki, wspólnie muzykować…

Wywiad z muzykiem, oboistką i pomysłodawczynią warsztatów „Muzyka dla Smyka” Panią Kamą Grott.  
Pakiet „antystresowy” dla rodziców

Pakiet „antystresowy” dla rodziców

Gdy stajemy się rodzicami, wraz z przyjściem na świat dziecka rodzi się coś jeszcze ? nowe uczucie ciągłej troski tak przejmującej,...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019