Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Pojedyncze wyrazy u 20-miesięcznej dziewczynki

Dzień dobry,

jestem mamą 20-miesięcznej dziewczynki. Martwię się, że jej zasób słów jest bardzo ubogi. Jak do tej pory mówi tylko mama, tata, daj, nie, to to, pla pla (jak widzi rybkę). Czy jest to prawidłowy rozwój mowy, czy są jakieś zaburzenia? Mój mąż zaczął mówić jak miał dopiero 3 lata, ja jako 2,5 latek. Jeszcze wspomnę, że wszystkie, nawet bardzo złożone, polecenia wykonuje, reaguje na swoje imię. Pokazuje wszystkie rzeczy, o które się zapytam. Zdarzają się dni, że ogląda dużo tv. Proszę o komentarz i zalecenia.

Katarzyna
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Katarzyno,

 

rzeczywiście słownik Pani Córeczki jest ubogi. Zasób słów dziecka zależy między innymi od rodzaju stymulacji oraz interakcji językowych z domownikami. Stymulacja wysokimi technologiami (telewizja, radio, gry, zabawki dźwiękowe) również ma wpływ na rozwój mowy, gdyż uniemożliwia dziecku słuchanie mowy z otoczenia.

 

Polecam zatem:

 

1. Wyeliminować wszystkie stymulacje prawopółkulowe (smartfon, tablet, komputer, radio, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet, gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran).

 

2. Zwiększyć stymulację językową (nazywanie elementów rzeczywistości, mówienie do dziecka podczas codziennych czynności, oglądanie książeczek, nazywanie obrazków, używanie prostych słów oraz wielu wyrażeń dźwiękonaśladowczych).

 

3. Zgłosić się do specjalisty, który sprawdzi, czy przyczyna opóźnionego rozwoju mowy nie leży głębiej, określi rozwój funkcji poznawczych Córeczki oraz pokaże Pani jak stymulować Jej rozwój w domu. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzony rozwój mowy, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć