Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Obawy o dziecko (15 miesięcy)

Witam,

córka ma 15 miesięcy. Jest kontaktowym i raczej pogodnym dzieckiem. Zawsze reaguje na swoje imię, zazwyczaj utrzymuje kontakt wzrokowy (choć nie zawsze, czasem jest czymś innym zaabsorbowana), pięknie i świadomie mówi: "mama, tata, baba, lala, daj, am", potrafi pokazać, gdzie jest nos, oko, buzia, ząbki, brzuszek, bawi się lalą: karmi, czesze, robi "cacy", daje pić, mówi, co widzi w książeczce, kiedy czegoś chce, pokazuje palcem lub ręką w stronę przedmiotu, przynosi zabawki do pokazania albo jak potrzebuje pomocy. Zapytana potrafi powiedzieć, jak robi kotek czy krowa, rozumie też wszystko, co się mówi: "daj, przynieś, włóż, zanieś tacie" itp. Robi papa, kosi kosi, brawo, pokazuje jaka jest duża, jak sroczka kaszkę ważyła itp. Zawsze reaguje radością na nasz widok jak wracamy z pracy: biegnie, śmieje się itp.

Jedyne, co mnie niepokoi to to, że gdy jest włączony TV, np. reklamy czy bajki to trochę "słabnie" z nią kontakt, no i nie zawsze poproszona o coś, np. pokazanie czy powiedzenie czegoś to robi, czasem jakby ignorowała prośby. Część czynności robi, kiedy się ją o to poprosi, a część spontanicznie. Czy to powód do niepokoju? Czytałam trochę o autyzmie i trochę się martwię - mam nadzieję, że na wyrost. Proszę o odpowiedź.

Marta
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

ogromna liczba badań przekonuje, że dzieci do 2 roku życia nie powinny oglądać telewizji wcale (a także bajek na tabletach, telefonach komórkowych itp.), szkodliwy może być nawet włączony telewizor "w tle". Dla tak małego dziecka jak Pani córka, to tylko migoczące, "hipnotyzujące" obrazy, a zyski dla jej rozwoju żadne. Rada może być tylko jedna, proszę ograniczyć telewizję do minimum, a problem minie.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: oglądanie telewizji, bajki

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)