Warszawa

Porady naszych Ekspertów

2,5-letni chłopiec nie chce mówić

Witam,

mam 2,5-letniego chłopca, który nie mówi i nie bardzo rozumie poleceń. Na "masz" reaguje od razu i "daj rączkę"podczas spaceru. Resztę trzeba powtarzać kilkakrotnie, a i tak nie zawsze jest odpowiednia reakcja. Przed ukończeniem roku mówił "mama", "tata", "Ada" (imię siostry). Teraz nie mówi nic oprócz gaworzenia, jak male dziecko Słuch ma dobry, neurolog stwierdził, że może to być zespół Aspergera lub autyzm, a psycholog dziecięcy po godzinie z dzieckiem stwierdził, że może to być powikłanie poszczepienne, ponieważ dziecko jest radosne, uśmiechnięte, chętnie się bawi z innymi i nie stroni od ludzi, a wręcz przeciwnie jest bardzo towarzyski. Na lipiec mamy umówioną wizytę w klinice "Dalej Razem". Może tam ktoś nam powie, co się właściwie stało, że dziecko urodziło się zdrowe, o czasie z prawidłowej ciąży, rozwijało się dobrze, a nagle "coś"go zatrzymało... Czy może Pani nam coś poradzić?

Pozdrawiam,
Agnieszka
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

bardzo trudno mi stwierdzić jaka jest przyczyna regresu mowy Pani synka. Jest to jednak częsty objaw świadczący o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Bardzo dobrze, że już niedługo zdiagnozują Państwo synka w ośrodku specjalizującym się w zaburzaniach rozwoju, spotkanie "twarzą w twarz" terapeuty i dziecka, nigdy nie zastąpi "zdalnego" kontaktu.

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: podejrzenie autyzmu, zaburzenia rozwoju

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)