Kraków

Porady naszych Ekspertów

Niepokojące zachowanie u 3-latka

Witam serdecznie,

od jakiegoś czasu obserwuję u mojego syna bardzo niepokojące zachowanie. Mianowicie, bierze piłkę, pieluszkę, bluzkę, czy jakąś inną część garderoby i chowa się np. za fotelem czy wychodzi do innego pokoju, tak aby był poza wzrokiem osoby sprawującej nad nim opiekę w danym momencie. Kiedy wie, że nikt go nie widzi chowa pod bluzkę te przedmioty, które wcześniej weźmie ze sobą (np. piłkę) i siedzi schowany w milczeniu lub cichutko mówiąc do siebie póki ktoś go nie zauważy. W momencie kiedy ktoś do niego podejdzie, pośpiesznie wyciąga przedmiot spod bluzki i mówi "nic się nie stało" lub "przepraszałem, nie chciałem". Bardzo często też się zdarza, że reaguje agresją, biciem, krzykiem i piskiem. Takie zachowanie ostatnio się nasila i dochodzi do takiego "ukrywania się" po kilka razy w ciągu dnia. Rozmowy, tłumaczenie, że tak nie wolno nie przynoszą efektu i zazwyczaj też kończą się krzykiem. Nikt mu nigdy nie pokazywał takich rzeczy w formie zabawy ani niczego w tym stylu. Nie mam pojęcia skąd może brać się takie zachowanie. Czy warto zapisać dziecko do psychologa ?

Natka
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

psycholog rodzinny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

opisywane przez Panią zachowania syna są dość specyficzne, trudno jednoznacznie odnieść się do ich powodów czy sposobów poradzenia sobie. Wydaje się więc, że najlepiej byłoby umówić się do specjalisty w celu ustalenia źródeł problemu i metod pracy. Do psychologa dziecięcego można umówić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej (wizyta darmowa), do poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (na NFZ) lub do poradni prywatnej.

Z poważaniem,
Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: niepokojące zachowanie, psycholog

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)