Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Ząbki

Mój syn ma 4 lata chodź codziennie myje zęby ma dużą próchnice. O wizycie u dentysty nie chce słyszeć a poza tym żaden dentysta nie chce nawet spróbować go przekonać, że to trzeba za borować, bo usłyszałam, że nie on jeden ma dziury. Co z nim zrobić?

Pytanie przysłała pani Kasia
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,
Pacjenta w wieku przedszkolnym należy bardzo dobrze przygotować do kontaktu z dentystą. Główną rolę na tym polu odgrywają Rodzice. Żaden dentysta, który spędzi z dzieckiem nawet dużo czasu nie jest w stanie tak dobrze wpłynąć na zachowanie dziecka jak Rodzic. Aby się przygotować należy wykonywać kilka prostych ćwiczeń naśladujących zachowanie w gabinecie stomatologicznym. O takie ćwiczenia trzeba zapytać lekarza dziecka, aby były dostosowane do planowanych zabiegów. Pierwsza wizyta to wizyta adaptacyjna, do zapoznania się z tematem. Rodzice poznają potrzeby dentystyczne swoich dzieci, a mały pacjent ma czas poznać się z lekarzem i zobaczyć, co i jak robi się u dentysty. Zwykle po dobrym przygotowaniu dzieci nie stwarzają wielkich problemów. Częściej udziela im się stres otoczenia. Czasami zdarzają się pacjenci niewspółpracujący. Jest to duży problem i dla lekarzy i dla rodziców. Jeśli stan uzębienia zagraża zdrowiu ogólnemu dziecka należy zgłosić się do placówki specjalistycznej wykonującej zabiegi w narkozie. Kiedy zniesiona jest całkowicie świadomość dziecka lekarze wykonują zwykle podczas jednego zabiegu wszystkie potrzebne prace. Po takim wyleczeniu trzeba zgłosić się znowu do swojego dentysty, aby kontynuować adaptację dziecka do wykonywania zabiegów w warunkach tradycyjnego gabinetu.

Pozdrawiam,
Joanna Rąpała, stomatolog

Zobacz inne porady w tematyce: próchnica, ubytki

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)