Witam,
Jeśli wada zgryzu jest zdiagnozowana przez specjalistę to jak najbardziej należy ją leczyć. Czy jest to niezbędne? Oczywiście można żyć i z wadą zgryzu, ale jak już sama Pani zauważyła ma to wpływ na funkcjonowanie nie tylko zębów, ale również innych elementów układu całej twarzy i głowy. Może to spowodować wady wymowy, nieprawidłowy tor oddychania, zniekształcenia twarzy, zniekształcenia łuku zębowego.
Wiek ma duże znaczenie podczas leczenia wad zgryzu, dlatego, że w trakcie rozwoju można szybko i bez większych trudności skorygować większość wad. Kiedy pacjent jest dorosły nie zawsze udaje się uzyskać dobre efekty, poza tym leczenie trwa wielokrotnie dłużej. Jest to związane ze zdolnością przebudowy tkanki kostnej. Leczenie trzylatka zależy od poziomu zaangażowania dziecka i rodziców w proces leczenia. Są aparaty ćwiczebne, które pomagają wyprowadzić z wady. Czasem wystarczą same ćwiczenia, bez stosowania aparatu. Zawsze takiego pacjenta powinien obejrzeć lekarz ortodonta. Dobrze jest sytuację skonsultować z logopedą, który oceni, w jakim stopniu wada zgryzu wpływa na istniejącą wadę wymowy. Czasami potrzebna jest współpraca tych specjalistów, aby uzyskać całkowite wyleczenie pacjenta.
Życzę owocnych ćwiczeń i zdrowego uśmiechu.
Joanna Rąpała, stomatolog
Komentarze
Witam,moj syn w wieku 3 lat(teraz 5,5 roku) tez mial wysunieta do przodu gorna szczeke,nie cala tylko prawa strone(nie wiem jak to po polsku sie nazywa bo my leczymy sie w Niemczech-KREUZBISS)i juz w tym wieku 3-lat dostal apart na noc.Teraz ma proste zabki.Polecam i namawiam do noszenia nawet w wieku dzieciecym aparatu. Pozdrawiam:)
dodany: 2011-06-10 18:45:10, przez: Aldona