Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Najlepsze rozwiązanie dla dziecka

Witam serdecznie,

zanim przejdę do pytania, chciałabym słowem wstępu napisać, iż jestem szczęśliwą mamą niespełna 9-miesięcznej córki. Zaraz po jej narodzinach trafiłam na Państwa stronę internetową i zaczęłam wgłębiać się w metodę krakowską. Jej elementy staram się wprowadzać od samego początku, pracując przy tym z książką "Wczesna interwencja terapeutyczna", "Słucham i uczę się mówić" i "Kocham czytać". Moja córka jest zdrowa, jednak zależy mi na wczesnej stymulacji i prawidłowym rozwoju mojego dziecka. Moja córka nie wie, co to telewizja, nie słuchamy radia i nie kupujemy jej grających zabawek. Za kilka miesięcy będę musiała wrócić do pracy. Najchętniej zdecydowałabym się na urlop wychowawczy, ale nas na niego nie stać. Jesteśmy więc zmuszeni poszukać innego rozwiązania spośród trzech możliwości:
1. Babcia, która zajmuje się już jedną 2-letnią wnuczką (dziewczynka nie mówi, nie reaguje na imię, bardzo słaby kontakt wzrokowy, ogląda bardzo dużo telewizji od wczesnych miesięcy). Dziewczynki spędzałyby więc czas razem u babci w domu, gdzie 3/4 dnia gra telewizor, radio. Poza tym trudno będzie zrozumieć mojej córce, dlaczego kuzynka może oglądać bajki, a ona nie (zresztą sam telewizor puszczony w tle...);
2. Opiekunka, której tak bardzo się z mężem boimy. Głównie przez brak zaufania obcej osobie i kwestię finansową;
3. Żłobek - w którejś z wypowiedzi przeczytałam, że nie jest to dobry pomysł i nie ma pośpiechu oddawać tak małego dziecka do instytucji.
Wiem, że decyzja należy do nas, jednak potrzebuję podpowiedzi. Czy dobrze myślę, że "oddanie" dziecka do babci nie będzie dobrym pomysłem? Czy może nie powinnam się niczego obawiać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Iza
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Odpowiedź:

Droga Pani Izo,

 

nie byłoby korzystne, by Córeczka przebywała u Babci, która z pewnością nie zgodzi się na wyłączenie telewizora, a w dodatku niepokoją mnie zachowania kuzynki. W tej sytuacji pozostaje opiekunka, którą możecie Państwo wybrać, spotykając się z osobami, które zgłoszą się do pracy. Wiem, że to jest obciążenie finansowe, ale przez dwa lata warto sobie odmówić wielu rzeczy i zainwestować w rozwój dziecka, by potem nie opłacać drogich korepetycji w wieku szkolnym. Po przyjęciu opiekunki, warto ją od czasu do czasu sprawdzić w godzinach Waszej pracy, "zepsuć" TV, by nie można go było włączyć. Wiem z doświadczenia, że gdy opiekunka otrzymuje od rodziców zestaw ćwiczeń i  zadań, to chętnie stymuluje rozwój dziecka, bo wie co może robić. Zanim Pani wróci do pracy, proszę zaprosić chętną osobę i zobaczyć, jaki ma kontakt z dzieckiem, co mówi. Pani w tym czasie zajmie się jakimś domowymi zadaniami i tylko będzie zerkać i słuchać.

Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: opiekunka, żłobek, opieka

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Nowinki

Jak mówić, żeby dzieci słuchały, jak słuchać, żeby dzieci mówiły?

Jak mówić, żeby dzieci słuchały, jak słuchać, żeby dzieci mówiły?

Nie jest łatwo być rodzicem. Wie to doskonale każdy, kto pełni tę rolę. Nikt szczególnie się do tego nie przygotowywał, nie uczył,...  
Domowe sposoby walki z grypą

Domowe sposoby walki z grypą

Za oknami sypie śnieg, wszędzie biało i pięknie. Tylko jak tu cieszyć się zimą, kiedy cała rodzina choruje? Jak w głuchym telefonie...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019