Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Martwię się o synka - spektrum autyzmu

Witam serdecznie,

jestem mamą 4-latka, którego zachowanie bardzo mnie niepokoi.
Synek rozwijał się prawidłowo powiedziałabym,że nawet wyprzedzał swoich rówieśników w rozwoju (szybko usiadł, szybko zaczął chodzić). Gdy miał 1,5 roku mówił już pełnymi zdaniami opisując różne rzeczy na spacerach np.same gałązki bez liści. Szybko nauczył się kolorów, liczb, literek. Ma świetną pamięć, dzięki bajce edukacyjnej nauczył się wielu słów po angielsku. Zawsze bardzo angażował się w zabawy, które go interesowały. Obecnie jego zainteresowania są wręcz obsesyjne (cały czas bawi się jednym, mówi o jednym). Do roczku jadł wszystko, później zaczęła się duża wybiórczość pokarmowa (je głównie mleko i kilka innych produktów np. suchy chleb z dżemem, suchy makaron, ryż). Nie jestem w stanie przekonać go do spróbowania czegokolwiek (przerobiłem już wszystkie sposoby od wspólnego gotowania po jedzenie razem z dziećmi). Czasem ma odruch wymiotny i ucieka. Synek zawsze był poważnym dzieckiem, śmiałam się, że jest jak kot - przytula się kiedy chce. Nawiązuje kontakt wzrokowy, ale ma częste zmiany nastroju, np raz podbiegnie do babci się przytulić, raz nie zareaguje na jej obecność, a innym razem wpadnie w szał, że przyszła. W przedszkolu nie bawi się z dziećmi, nie chce podać im rączki, nie chce brać udziału w zajęciach, nic nie je przez cały dzień.czy objawy wskazują na zespół Aspergera? Gdzie szukać pomocy? Dzwoniłam do ośrodka diagnozującego - termin oczekiwania to 3 lata.

Kasia
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

chociaż nie mogę postawić diagnozy nie widząc dziecka, opisane przez Panią "objawy" niemal jednoznacznie wskazują na zespół Aspergera.

Radzę skontaktować się z Centrum Metody Krakowskiej, tel. 514-553-534, najlepiej, aby Pani synka zbadała prof. Marta Korendo (na spotkanie czeka się ok. 6 miesięcy). Warto również zapoznać się z książką Jej autorstwa pt "Językowa interpretacja świata osób z zespołem Aspergera".

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: zespół Aspergera, metoda krakowska

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć