a
Przejdź na CzasDzieci.pl
a

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Odruch chwytania i podpieranie się na przedramionach

Witam serdecznie,

mam 4.5-mięsięcznego syna. Poród naturalny (14h). Syn dostał 8, a później 9 pkt. Ale w wypisie widnieje umiarkowana lub średniego stopnia zamartwica.
Syn jeszcze nie umie się idealnie podpierać na przedramionach leżąc na brzuszku, co mnie niepokoi. Inne dzieci podpierają się lepiej, stąd moje pytanie. Czy moje dziecko ma jeszcze czas, by to udoskonalić? Czy mogę mu jakoś pomoc? Czy rehabilitacja tego będzie raczej lekka i krótka, czy raczej długa i skomplikowana?
Dodam, że synek bardzo nie lubi leżeć na brzuchu, choć od nie dawna pomimo protestu staram się go troszkę dłużej przetrzymać, bo mało do tej pory przebywał w tej pozycji. Niestety też, nie zawsze jeszcze ma całkowicie otwarte dłonie i paluszki u stóp. Zabawki chwyta, bawi się chwilę i puszcza. Wkłada je też do buzi, ale leżąc na plecach. Na brzuchu na raczej częściej zamknięte piąstki.
Moje pytanie - czy stopy i dłonie powinny już być cały czas i całkowicie otwarte? Jak mogę mu w tym pomóc?

Ania
Mgr Wojciech Dutka - Fizjoterapeuta

Mgr Wojciech Dutka

Fizjoterapeuta

Odpowiedź:

Witam Panią,

 

proszę starać się nie porównywać swojego synka do innych dzieci, gdyż nie wiadomo czy one rozwijają się prawidłowo. "Niechęć" do leżenia na brzuszku w tym wieku jest najprawdopodobniej sygnałem, ze mechanizm podoporowo-wyprostny kręgosłupa jest zaburzony. Żeby móc coś więcej powiedzieć konieczne jest badanie neurokinezjologiczne, które powinna Pani wykonać jak najszybciej.

 

Pozdrawiam,

Wojtek Dutka

Zobacz inne porady w tematyce: odruch chwytania, problem z leżeniem na brzuchu

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)