Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Trzymanie języka na dolnych zębach

Witam,

mam pytanie dotyczące trzymania przez prawie 4-latkę języka między zębami lub na dolnych zębach wtedy, kiedy się nie odzywa. Podczas wypowiadania wyrazów z, s, c, n, t, w mowie spontanicznej wysuwa język pomiędzy zęby - sepleni międzyzębowo. Jak się kontroluje lub w ćwiczeniach wymawia te głoski prawidłowo. Jednakże martwi mnie, że podczas zabawy, rysowania, oglądania bajek i innych czynności ma uchylone wargi i język opiera na dolnej szczęce. Jest zdrowa, może oddychać przez nos, bo jak się jej zwróci uwagę, to potrafi długo mieć zamknięte usta. Lekarz pod kątem medycznym nie stwierdził nieprawidłowości.
Czy jest możliwe, że wytworzyła sobie taki nawyk? Czy szukać przyczyny gdzie indziej? Czy są jakieś ćwiczenia, które uczą dziecko trzymać język za ząbkami? Z logopedą ćwiczymy prawidłowe wymawianie s, c, ś, ć, dz, sz, cz, i widzę poprawę, ale nie ma poprawy w prawidłowym trzymaniu języka za zębami...
Proszę o wskazówki.

Anna
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Anno,

 

wywołanie prawidłowo brzmiącej głoski w przypadku deformacji (w przypadku córki- seplenienia międzyzębowego) to jest pierwszy etap. Kolejny to utrwalenie i automatyzacja, a ten zazwyczaj trwa dużo dłużej niż pierwszy. Oczywiście, nawyk otwierania ust utrudnia i wydłuża ten proces. Trudno powiedzieć, skąd się wziął. Jeśli laryngolog nie stwierdził żadnych dodatkowych trudności w oddechu przez usta, należy (niestety) często córce przypominać o konieczności zamknięcia ust. Można poprosić logopedę, aby poćwiczyła z córką podniebienie miękkie, ponieważ od jego ruchomości zależy otwarcie lub zamknięcie kanału nosowego dla powietrza wydechowego. Może Pani również rozważyć zastosowanie płytki przedsionkowej. W tej sprawie można zasięgnąć porady lekarza stomatologa.

Pozdrawiam
A.Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: seplenienie międzyzębowe, rozwój mowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć