Łódź

Porady naszych Ekspertów

Usuwać zęby czy nie?

Witam,

mieszkam w Szkocji. Moja 4-letnia córka miała zepsutego zęba. Poszliśmy do dentysty, stwierdził, że jest ropa, dostaliśmy antybiotyk. Po 5 dniach znowu poszliśmy na wizytę. Okazało się, że tego zęba nie da się wyleczyć. Zapytano mnie czy chcę usunąć dziecku tego zęba. Poszliśmy do jakiegoś specjalisty i on stwierdził, że usuwanie tego zęba będzie pod ogólną narkozą, bo inaczej się nie da u dzieci. Pooglądał wszystkie zęby i stwierdził, że wszystkie siódemki i ósemki nadają się do wyrwania i trzeba skorzystać z okazji, że będzie ogólna narkoza. Ja jestem w kropce. Nie wiem, co mam robić. Wiem, że ten jeden jest do wyrwania, ale resztę można chyba leczyć. I co będzie ze stałymi zębami, kiedy wyrosną? Czy moja córka nie będzie miała problemu z jedzeniem?

Barbara
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,


przedwczesna utrata zębów mlecznych skutkuje zahamowaniem wzrostu, opóźnieniem wyrzynania zębów stałych, trudnością w mówieniu i jedzeniu.


Jeśli jednak nie ma możliwości leczenia zęba (np. w przypadku ropnia) jest konieczność usunięcia tego zęba. Nie wiem czy pozostałe zęby też wymagają usunięcia, do takiej oceny potrzebuję obejrzeć pacjenta. Zabieg usunięcia zęba u dziecka nie wymaga narkozy, czasem wystarczy tylko psychologiczne podejście do współpracy z dzieckiem, czasem podtlenek azotu. Wszystko zależy od nastawienia dziecka, jego przygotowania i poziomu współpracy.

 

Pozdrawiam,

Joanna Rąpała

Zobacz inne porady w tematyce: usuwanie zębów, problemy z uzębieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)