Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Usunięcie dwójek u 2,5-latka po impregnacji

Witam,

za dwa dni mamy wizytę u stomatologa w Niemczech w celu zaleczenia 3 zębów pod narkozą. Mój synek ułamał rok temu dwie dwójki górne, były zaimpregnowane azotanem srebra i glukozą. Odnoszę wrażenie, że dentyści tutaj nie wiedzą, o co chodzi z tą metodą i chcą mu je usunąć, bo myślą, że ten czarny kolor to próchnica. Nie wiem, czy wyrazić zgodę na usunięcie, bo w Polsce każdy lekarz mówił, żeby je zostawić do czasu aż nie zacznie się coś złego dziać z dziąsłem np. pęcherzyki, ropa itp. Mówią tu, że po usunięciu dwójek nie powinno się nic niepokojącego dziać ze stałymi np. że krzywo wyjdą. Nie chciałabym poddawać dziecko takiemu zabiegowi jeszcze raz. Proszę o poradę.

Ewelina
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,


jeśli ten zabieg jest wyłącznie w celu usunięcia tych zębów to myślę, że można od niego odstąpić. Ciężko mi coś doradzić bez zbadania pacjenta. Jednak jeśli dziecko np. jest chore ogólnie (zwłaszcza choroby serca, nerek, stawów) lub ma nawracające problemy ze zdrowiem lub choroby przewlekłe powinno się dokonać sanacji jamy ustnej, co wiąże się z usunięciem z buzi dziecka wszystkich nawet potencjalnych źródeł zakażenia dla organizmu (zęby, o których Pani pisze zaliczają się).

 

Joanna Rąpała

Zobacz inne porady w tematyce: ekstrakcja zębów mlecznych, leczenie zębów

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)