Dzień dobry,
z maila, którego otrzymałam wynika trochę rozbieżności informacji, ale postaram się wskazać drogę.
Znaczna część dzieci po cięciu cesarskim jest dokarmiana w szpitalach, co nie znaczy, że potem karmione są tylko z butelki .
U 4-5 dniowego dziecka można skutecznie odwrócić te nawyki (analizując tekst rozumiem, że data urodzenia dziecka to 29 maj, a nie kwiecień?) . Fakt braku mleka i równocześnie objaw gorących, powiększonych piersi zaprzeczają sobie.
Piersi, które produkują mleczko dla dziecka są ciepłe i powiększone, niekiedy tylko trudno uzyskać skuteczny wypływ mleka .
Jak skutecznie karmić można niestety często doradzić obserwując bezpośrednio matkę i dziecko . Ważny jest kształt brodawki , buzi dziecka i ułożenie języczka, pozycja przy karmieniu, a nawet atmosfera - niekiedy mała trudność bez odpowiedniej korekty w trakcie karmienia przeradza się w poważną przeszkodę!
Moje rady:
1. Jak najszybciej skontaktować się w Waszą Położną Środowiskową, która będzie mogła przyjrzeć się próbom karmienia i doradzić.
2. W razie dalszych kłopotów znaleźć kontakt z Doradcą Laktacyjnym.
3. Zanim będziecie mieć inne rady : przed każdym karmieniem z butelki próbować dostawać dziecko do piersi , jeżeli się bardzo niepokoi uspokoić, ew. (niechętnie radzę , ale niekiedy to pomaga ) nieco podać mleka z butelki i znów próbować dostawać do piersi.
4. Dziecko musi głęboko obejmować ustami brodawkę. Tylko głębokie dostawienie uruchomi skutecznie wypływ mleka z piersi.
5. Na razie próbować dostawiać dziecko do obu piersi w trakcie jednego karmienia. Zmieniać pozycję. Być może dzieciak sam upodoba sobie jakąś.
6. Przed karmieniem " rozgrzać "trochę piersi ciepłym prysznicem lub kompresem .
7. Odciagać jeżeli próby karmienia są nieudane tuż po tych próbach i uprzednim ogrzaniu (pod wpływem ciepła mleko lepiej wypływa). Karmienie i odciąganie prowadzić w rytmie posiłków dziecka ok 7-8 razy na dobę.
8. Po karmieniu , odciąganiu na pierś zastosować chłodny okład ( nieco wilgotna pieluszki tetrowa z lodówki, lud schodzony nieco zmięty liść kapusty.
9. Do sukcesu doprowadzą Was regularne próby i dobre nastawienie . Pomoc Położnej, czy Doradcy wydaje mi się nieodzowna .
Życzę sukcesów i wytrwałości,
Anna Cupryan
Położna środowiskowa
Komentarze