a
Przejdź na CzasDzieci.pl
aSpędź wakacje 2025 na najlepszych kempingach w Europie

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Czy moje dziecko nie je za dużo?

Witam,

01.02.2015 r. moja córeczka skończyła 3 miesiące. Przy urodzeniu ważyła 3,610 i mierzyła 56 cm. 30.02.2015 byłam z nią na szczepieniu i ważeniu. Ważyła wtedy 7,200 kg. Nie wiem jaki ma wzrost, ale jak ją mierzyłam centymetrem to wyszło mi 73 cm. Czy to aby nie za dużo jak na niemowlaka w tym wieku? Mała ssie tylko pierś. Nie podaję jej żadnych herbatek ani nic podobnego, bo chyba jej nie smakują. Powiem szczerze, że do dziś nie mamy ustalonego trybu jedzenia. Jak tylko mała zaczyna płakać i daje mi znać, że chce jeść, to przystawiam ją do piersi. Nie potrafię jej w żaden inny sposób uspokoić. A drugim problemem jaki mamy, to wiercenie się i szarpanie przy ssaniu. Mała potrafi jeść normalnie 5 minut, po czym nagle się napręża, wypuszcza sutek, kręci głową, dalej ssie i tak w kółko, dopóki się nie zmęczy. To raczej też nie jest normalnym objawem. Kolek raczej nie ma, bo brzuszek ma zazwyczaj miękki.

Anna
Anna Cupryan - położna środowiskowa

Anna Cupryan

położna środowiskowa

Odpowiedź:

Witam,

 

w przypadku karmienia dziecka piersią raczej nie używa się określenia "przekarmienie", tym bardziej przy karmieniu na żądanie.


Tempo wzrastania dziecka jest bardzo indywidualne i niektóre dzieci okresowo wykraczają poza siatkę centylową, a w kolejnym okresie rozwojowym mieszczą się w normach. Ważne jest, aby masa ciała nie była przeszkodą w rozwoju fizycznym dziecka. A więc, jeśli dziecko rozwija się prawidłowo nie należy się martwić wagą dziecka. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym przekarmienie jest możliwe i może być niekorzystne dla dziecka.


Niespokojny sposób jedzenia przez dziecka może być sygnałem wielu czynników:
1/ zbyt gwałtowny wypływ mleka (bardzo gwałtownie wypełniający się żołądek dziecka),
2/ zbyt wolny wypływ,
3/ zakłócenia z innych stron np. pobolewania brzuszka, zatkany nosek, ból gardła lub zapalenie ucha.


Proszę obserwować dziecko w trakcie karmienia wykluczając powyższe przypadki i stosownie rozwiązywać.
Przy 1 - zmieniać pozycje karmienia, dziecko w pozycji półsiedzącej, wyciszyć dziecko przed karmieniem, uspokoić rytm jedzenia.
Przy 2 - zastosować sposoby pobudzające laktacją oraz dbać o przyjmowanie płynów w trakcie karmienia.
Przy 3 - masować lekko brzuszek przed karmienie, udrożnić nosek, ew. skonsultować z pediatrą.


Bez możliwości obserwacji karmienia mogę pominąć inny ważny powód, więc jeśli powyższe rady nie poskutkują, radzę udać się do swojej położnej lub skonsultować się z doradca laktacyjnym.

 

Pozdrawiam,

Anna Cupryan
Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK

Zobacz inne porady w tematyce: karmienie piersią, prawidłowy rozwój

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)