Warszawa

Porady naszych Ekspertów

"Uciekanie" oczka

Witam,

mojemu 2,5-latkowi uciekło oczko prawe do środka w przeciągu 24 godzin. Przed tym nie było żadnych znaków, nie widać, aby dziecko się uderzyło, byliśmy u lekarza pierwszego kontaktu, który skierował nas do specjalisty (czekamy na miejsce). Czytaliśmy o tak zwanym \" lazy eye\", gdzie mięsień w jednym oku staje się słabszy. Niepokoi nas fakt, że stało się to tak szybko. Panie w przedszkolu mówiły, że lekko łzawiło mu oko tego dnia. Będę wdzięczny za poradę.

Paweł
Ewa Witowska-Jeleń  - Ortoptystka, optometrystka, familiolog

Ewa Witowska-Jeleń

Ortoptystka, optometrystka, familiolog

Odpowiedź:

Witam Panie Pawle,

 

z listu wynika, że zezowanie jednego oka miało charakter incydentalny i mogło być związane np. z przejściowym osłabieniem, zdenerwowaniem dziecka lub podrażnieniem oka. Bardzo dobrze jednak, że udaliście się do lekarza celem wyjaśnienia tego niepokojącego zjawiska. Okresowe zezowanie może być bowiem symptomem wady wzroku czy też niedowidzenia. Przychylam się do konieczności wykonania specjalistycznego badania okulistyczno-ortoptycznego celem wyjaśnienia powodu uciekania oka. Zapewne nie obejdzie się bez zakrapiania oczu i sprawdzenia ostrości wzroku przy drugim oku zasłoniętym. Proszę zatem przygotować syna na te badania bawiąc się np. w piratów (zasłonka na jedno oko) lub lekarza (wkrapiając kropelki np. sól fizjologiczną czy sztuczne łzy bez konserwantów). Warto również poćwiczyć rozpoznawanie/nazywanie kształtów jak: koło, kwadrat, domek, serce, kaczka, koń, samolot etc.

 

Proszę też zachować czujność i obserwować syna podczas codziennych czynności. W razie pojawienia się kolejnego zezowania proszę zapamiętać, które oko zezowało, w jakim kierunku, jak często i w jakich okolicznościach, a wnioski przekazać okuliście i/lub ortoptyście.

 

Mam nadzieję, że kwestia uciekania oczka nie ujawni żadnych poważnych zaburzeń wzroku Pana syna, a okaże się jedynie niegroźnym, przejściowym osłabieniem motoryki gałek ocznych.

 

Pozdrawiam serdecznie życząc powodzenia!

Ewa Witowska-Jeleń


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)