Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Złamane jedynki u 2-latka

Witam,
Piszę z prośbą o pomoc. Mój synek, kiedy skończył roczek, to upadł i złamał sobie obydwie górne jedynki. Nic z tym nie robiłam, ponieważ nie działo się nic złego. Natomiast teraz (w kwietniu skończył 2 latka) zrobił się ropień. Byłam u dentysty. Mały już bierze antybiotyk. Natomiast dentysta powiedział, że tu nie da się nic zrobić i że trzeba usunąć. Może i bym się nie zawahała, gdyby nie pytanie czy przyjechałam sama i że może będzie lepiej jak przyjadę z mężem... Powiedział "Wie Pani, że my to zrobimy na siłę. Czy Pani to wytrzyma?". To jak oni chcą usunąć te zęby? Bez znieczulenia? Proszę o odpowiedź
Amelia
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,

Zabieg usunięcia zęba u dziecka w tym wieku niczym nie różni się od zabiegu u dorosłego. Taki ząb ma dość długi korzeń. Dziecko trzeba znieczulić, a znieczulenie polega na podaniu leku w okolicę zęba igłą i strzykawką lub karpulą  (w obu przypadkach nie jest to przyjemne). Stąd też pytanie lekarza dotyczące gotowości Pani do pomocy. Dzieci w tym wieku nie współpracują na tyle, żeby zabieg przebiegał w warunkach dobrych do przeprowadzenia tak inwazyjnego zabiegu.
Zabieg będzie nieprzyjemny również dla rodziców, ze względu na to, że dziecko może źle reagować na czynności lekarza mimo zniesienia bólu. 

Joanna Rąpała

Zobacz inne porady w tematyce: ząb, usunięcie, ból, zabieg

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)