Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Gęste mleko

Dzień dobry.
Mam 6-miesięczna córkę. Karmię piersią i od około miesiąca wprowadzam pokarmy stałe, typu zupki jarzynowe i deserki owocowe,
jednak ciągle podstawowym pokarmem jest moje mleko. Od około 2 miesięcy zauważyłam, że córka bardzo się denerwuje kiedy zaczyna ssać, uspokaja się dopiero, gdy piersi bardziej się napełnią i zacznie płynąć to "gęstsze" mleko. Czasami jest tak, że mocno płacze, wypija przy tym tylko trochę z piersi i karmienie kończy się po 2 min., a kiedy próbuję ją ponownie przystawić, wyrywa się i podnosi, głośno protestując, że już nie chce. W ostatnich dniach łączna liczba karmień z tym gęstszym mlekiem wynosi czasami 2 lub 3 na dzień, plus ten posiłek stały. W nocy natomiast budzi się około 2 razy na karmienie, najadając się do syta. Na dodatek doszło jeszcze ząbkowanie. Mam obawy, że nie otrzymuje wystarczającej ilości i jakości mleka.
Czy takie karmienie jest dla niej wystarczające? Czasami zastanawiam się, czy nie zrezygnować z karmienia piersią, bo nie jestem pewna, czy jest najedzona.
Emilia
Natalia Raczkowska - Doradca laktacyjny

Natalia Raczkowska

Doradca laktacyjny

Odpowiedź:

Witam,
wytyczne mówią o wyłącznym karmieniu piersią do końca 6 miesiąca życia. Jeśli proponuje Pani pierś bez ograniczeń, to nie obawiałabym się zbyt małej ilości składników odżywczych. Może córka za dużo dostaje pokarmów stałych i nie ma ochoty na mleko mamy. Pokarm mamy ma więcej kalorii i składników odżywczych dobrze przyswajalnych dla dziecka, niż zupka czy deser. Proszę pamiętać, że mleko pierwszej fazy, to takie picie dla dziecka. Może córka chce się tylko napić. Do tego dochodzi ząbkowanie, a to też "zmienia" charakter.
Pozdrawiam,
Natalia Raczkowska

Zobacz inne porady w tematyce: Laktacja, gęste mleko, pokarm stały, ząbkowanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)