Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Fotelik samochodowy

Witam,
Obecnie zabieram swoja 5-miesięczna córkę na spacery w foteliku samochodowym. Czytając różne fora idzie oszaleć więc chciałabym zapytać
eksperta, co sądzi na ten temat?
Dziękuję i pozdrawiam,
Sylwia
Mgr Wojciech Dutka - Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta

Mgr Wojciech Dutka

Odpowiedź:

Witam Panią,
Pisząc "czytając fora idzie oszaleć" rozumiem, że ma Pani na myśli, jak różne i rozbieżne są opinie w tej sprawie. Niestety w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji niemowląt, opinii co do pozycji, w których należy dzidziusia trzymać, układać czy prowadzić usprawnianie jest również wiele. Pracując z rodzicami też często muszę starać się udzielić właściwej odpowiedzi, co nie jet prostą sprawą. Według mnie odpowiedź tkwi zawsze w biologii. Co mam na myśli - trzeba odwołać się do kinezjologii rozwojowej, tzn dziedziny, która opisuje naturalny rozwój wzorców ruchowych i postawy dziecka od momentu urodzenia. Każdy noworodek, kiedy przychodzi na świat jego kręgosłup ustawiony jest w specyficzny sposób. Główka ułożona jest w reklinacji, czyli ma tendencję do odginania się do tyłu, kręgosłup w odcinku szyjnym ustawiony jest wypukłością do przodu - hiperlordoza szyjna, kręgosłup w odcinku piersiowym ustawiony jest wypukłością do tyłu - hiperkifoza piersiowa, odcinek lędźwiowy wygięty jest wypukłością do przodu - hiperlordoza lędźwiowa, miednica ustawiona jest tak, że szczyt kości krzyżowej ułożony jest w stronę pleców - ustawienie to określamy zwiększonym przodopochyleniem miednicy. Są to pierwotne krzywizny kręgosłupa.Takie ułożenie kręgosłupa dziecka sprawia, że dziecko nie może jeszcze stabilnie ułożyć się względem podłoża (szczególnie kiedy leży nago na stosunkowo twardym podłożu). Pierwszy trymestr życia dziecka (pierwsze trzy miesiące) to czas kiedy oczekujemy takiego ułożenia, że kręgosłup wychodzi z tych pierwotnych krzywizn, a co za tym idzie ciało dziecka zmierza do STABILNEGO SYMETRYCZNEGO ustabilizowania się tułowia względem podłoża na koniec trzeciego miesiąca. Na tym gruncie rozwija się możliwość prawidłowego rotowania się kręgów względem siebie (rotacja ta jest fundamentem poruszania się człowieka, w tym chodzenia). Stąd wniosek taki, że powinniśmy dać dziecku możliwość jak najczęstszego, swobodnego przebywania na PŁASKIEJ POWIERZCHNI! Niestety fotelik samochodowy nie daje takiej możliwości! Jeśli będzie Pani bardziej zainteresowana jakie ograniczenia i niekorzystne warunki dla rozwoju stwarza fotelik chętnie odpowiem.
Pozdrawiam,

Wojtek Dutka

Zobacz inne porady w tematyce: fotelik, spacer, fizjoterapia

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  

Nowinki

Parę słów o holistycznym podejściu - Pedagogika Holistyczna

Parę słów o holistycznym podejściu - Pedagogika Holistyczna

Celem niniejszego tekstu jest przybliżenie idei Pedagogiki Holistycznej i jej zastosowania w pracy z dziećmi.  
A ja chcę być pewny siebie

A ja chcę być pewny siebie

Konsekwentną pewność siebie, powinna być adekwatna wtedy niesie za sobą szereg korzyści  

Festiwal na Czasie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Już w maju startuje największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019