Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Oburęczność

Witam,
Dziękuję za odpowiedź i przepraszam za moje rozżalenie, byłam kilka dni temu o logopedy stwierdziła oburęczność.
Teraz kojarzę to z moją drugą córką, która również do dziś mając 13 lat jest oburęczna, chociaż pisze prawą ręką ,a miała straszne problemy z czytaniem, pisaniem, zapamiętywaniem (do 3 klasy nie umiała czytać) oraz ma opinie o dysleksji, chociaż jest w innych dziedzinach nieprzeciętnie inteligentna - trudno to zrozumieć
Czy tutaj może być to dziedziczone po jakimś pokoleniu? Czy powinnam dodatkowo ćwiczyć z nią w kierunku prawej ręki? wg mnie jest przewaga prawej ręki, ale przekłada sobie z reki do reki łyżkę lub kredkę, zaczyna powoli coś mówić, ale bardzo niewiele i bardzo niewyraźnie. Dodatkowo nie wspomniałam, że miała lekkie wzmożone napięcie mięśniowe oraz do pół roku drżenia jednej rączki i nóżki – jest po ciężkiej patologicznej ciąży z łożyskiem przodującym i krwawieniami, chodziła na rehabilitację 3 miesiące, dopóki nie zaczęła sprawnie raczkować i teraz fizycznie nie odbiega od rówieśników. Raczkowanie po prostu zdziałało cuda i w wieku 13 miesięcy już chodziła.
Czy może w tym przypadki skupić się na oburęczności?

Pozdrawiam,
Ewa
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Ewo,

Dysleksja jest problemem dziedzicznym z pewnością. Nie rozumiem Pani pytania, dotyczącego skupiania się na oburęczności. Moja wiedza nakazuje mi podkreślić, iż oburęczność NIE JEST DLA DZIECKA KORZYSTNA. Radzę stymulować rozwój Córeczki, a przede wszystkim jej rozwój mowy. Warto także ćwiczyć naprzemienne ruchy nóg. Skoro Córeczka jest w grupie dzieci zagrożonych dysleksją warto uczyć ją w zabawie czytać sylabami (program "Kocham czytać" - www.we.pl).


Serdecznie pozdrawiam,
JAgoda Cieszyńska
 
Zobacz inne porady w tematyce: oburęczność, lateralizacja, rozwój, rozwój mowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć