Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Czy plombować dewitalizowany ząb?

Pani Doktor,
Syn ma 5 lat i na mlecznym ząbku trzonowym zrobiła mu się próchnica. Lekarz ząb zatruł, po 3 tygodniach trutka została wyjęta. Jednocześnie lekarz stwierdził, że ząb nie został uśmiercony do końca, ponieważ pojawiła się krew. Nie zaplombował dziurki (a jest ona bardzo głęboka, mam wrażenie, że głębsza niż korona zęba), twierdząc że ząb musi mieć dostęp powietrza. Po tygodniu dziecko zaczęło odczuwać ból, pojawiła się duża opuchlizna na twarzy przy zębie. Okazało się, że kawałek orzecha wniknął w ząb, po jego wyjęciu opuchlizna ustąpiła. Teraz płukam dziecku zęba strzykawką, używamy wykałaczki i dbamy o higienę. Nie skarży się na ból. Byliśmy ostatnio u innego stomatologa, który stwierdził, że przy tamtym zębie na dziąśle dziecko ma gulkę ropy. Powiedział też, że ząb powinien zostać zamknięty zaraz po wyjęciu trutki. Teraz proponuje oczyszczenie kanałów i próbę zaplombowania, ale ocenia szanse 50:50. Uda się albo znów pojawi się opuchlizna, bo kanałów nie uda się dokładnie oczyścić. Proszę o informację - czy dewitalizowane zęby mleczne się plombuje czy nie? Bo mam dwie zupełnie różne opinie. Nie wiem teraz, czy próbować mu zaplombować tego zęba (po około 2 miesiącach od dewitalizacji) czy zostawić tak jak jest i oczyszczać.

Basia
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,
Z pewnością ząb nie może zostać bez zabezpieczenia i siać bakterii na inne zęby. Można podjąć próbę leczenia warunkowego i zamknąć go z lekiem odkażającym, szansa na utrzymanie zęba jest taka jak lekarz podał, bądź usunąć ząb i zastosować utrzymywacz przestrzeni, który będzie trzymał miejsce na ząb stały.

 
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Rąpała
Zobacz inne porady w tematyce: martwy ząb, zęby mleczne, próchnica, plomba, leczenie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)