a
Przejdź na CzasDzieci.pl

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Czy dziecko na respiratorze ma szansę nauczyć się mówić?

Dzień dobry,
Nazywam się Sylwia i jestem mamą trzyletniej Lenki, która od urodzenia jest niewydolna oddechowo (na respiratorze), córka nie mówi, ale próbuje wydobywając dźwięki potrafi nawet zanucić melodie piosenek, które jej śpiewamy. Lena powtarza każde słowo, które jej powiemy, ale brzmi to zupełnie inaczej. Moje pytanie: czy dziecko na rurce tracheostomijnej i respiratorze ma szansę nauczyć się mówić?

Pozdrawiam
Sylwia
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Sylwio,

Niestety nie mam doświadczenia w pracy z dziećmi z rurką tracheostomijną. Powinna Pani poszukać informacji u osób, które pracują z dorosłymi po operacji.
Jeśli Córeczka stara się powtarzać, to trzeba kontynuować te ćwiczenia, bo wyrazistość nie jest tak ważna jak samo mówienie.
W każdej sytuacji zaburzeń komunikacji językowej uczymy dzieci czytać, by mogły potem komunikować się za pomocą pisma lub podawanych etykietek z napisami. Nauka czytania przebiega z wykorzystaniem sylab. Początki nauki czytania znajdzie Pani w artykule na stronie www.konferencje-logopedyczne.pl, w zakładce "Do pobrania".


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zobacz inne porady w tematyce: niewydolność oddechowa, nauka mowy, respirator

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)