Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Stopy koślawe i wada postawy

Witam,
Mam 10-letnią córkę, która ma hiperlordozę, asymetryczny przerost kolan L>P, a także ma straszne halluxy, których ponoć nie da się już wyprowadzić wkładkami ortopedycznymi wraz z pelotami. Jak można jej pomóc żeby w przyszłości mogła normalnie funkcjonować i czy jest jakaś nadzieja? Proszę o pomoc, bo wyrok jaki lekarz wydał w jej sprawie przeraził mnie.

Monika

Odpowiedź:
Witam Pani Moniko,
Napisała Pani, że córka ma kilka problemów w zakresie układu kostno- stawowego, więc odniosę się do każdego z nich.
Hiperlordoza jest to pogłębienie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa- najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego. U dziewczynek w wieku 10 lat jest dość powszechnym zjawiskiem i można go łatwo skorygować poprzez systematyczne ćwiczenia, mające na celu poprawę ustawienia miednicy, wzmocnienie mięśni brzucha, poprawę świadomości prawidłowej postawy - i przez to umiejętność autokorekcji postawy. Wskazane jest też pływanie, które aktywizuje wiele grup mięśniowych, lub zajęcia taneczne, na których przywiązuje się dużą wagę do prawidłowej postawy.
Asymetryczny przerost kolan - nie wiem czy “przerost” dotyczy poszerzenia obrysu stawu kolanowego, czy przerostu błony maziowej w obrębie stawu, oraz czy córka skarży się na dolegliwości bólowe. Nie wiem też czy została stwierdzona przyczyna takiego stanu - powinno być wykonane badanie USG kolana, oraz biorąc pod uwagę, że córka ma również zniekształcenie o typie paluchów koślawych - powinna być skonsultowana przez reumatologa. Dopiero po wykluczeniu patologii stawu kolanowego można uznać, że u Pani córki asymetria może być wariantem fizjologii, czyli “taka jej uroda”.
Halluxy - nie są częste w tym wieku, mogą być uwarunkowane genetycznie lub być wtórne do uogólnionej wiotkości torebkowo-więzadłowej, która powoduje obniżenie fizjologicznego sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy, a w konsekwencji powstanie stopy płasko-koślawej. Kolejnym etapem jest deformacja paluchów. Bardzo trudno mi Państwu doradzić nie badając dziecka, jednak biorąc pod uwagę wiek córki uważam, że skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednich wkładek korekcyjnych, wykonanych na miarę przez doświadczonego ortotyka, aby w miarę możliwości przywrócić fizjologiczny kształt stopy i odciążyć miejsca bolesne. Kolejną ważną sprawą jest stosowanie odpowiedniego obuwia - z szerokim przodem, elastyczną grubą podeszwą - o typie butów do biegania.
 
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Szmurło

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć