Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Ułamana jedynka u 20-miesięcznego dziecka

Mojemu dziecku ułamala sie górna jedynka. Stomatolog powiedziała, że najlepiej usunąć i że ta jedynka najprawdopodobniej wbiła się w dziąsło. Moje pytanie brzmi: jak usuwa się zęby u tak małego dziecka, które nawet nie pozwoli sobie zajrzeć do buzi? I czy zawiązek stałego zęba mógł zostać naruszony jeśli ząbek się wbił? Dziękuję za odpowiedź.

Sylwia
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,
Pierwsze pytanie proponuje skierować do lekarza, który będzie wykonywać zabieg jeśli Pani już podejmie decyzję. Ja osobiście nie wykonuje tego typu zabiegów, nie znam szczegółów.
Z cała pewnością jeśli ząb przemieścił się wgłąb jest ryzyko uszkodzenia zawiązka zęba stałego. Okolice należy obserwować, po wygojeniu (jeśli bedzie ekstrakcja) i w wieku umożliwiajacym pobranie wycisku trzeba wykonać protezę uzupełniającą brakujący ząb i stymulującą tą okolicę do prawidłowego wzrostu (zwykle to 2,5- 3 lata). Taka okolica może wykazywać zahamowanie wzrostu oraz opóźnienie wyrzynania zęba stałego.


pozdrawiam,
Joanna Rąpała

Zobacz inne porady w tematyce: złamany ząb, ząb mleczny, ząb stały, zawiązek zęba

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)