Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Kciuk

Witam,
Mój synek skończył właśnie 7 miesięcy. Ciążą przebiegała prawidłowo. Dodam tylko, że urodziłam synka przez cesarskie cięcie w 41 tygodniu i 6 dniu. Pojechałam do szpitala z krwawieniem, następnie próbowano wywołać mi poród (przerwano błony płodowe, podano kroplówkę na wywołanie), niestety po pewnym czasie synowi spadało tętno do 40-60 i lekarze zadecydowali cesarskie cięcie. Syn początkowo uzyskał 8 punktów w skali Apgar, a po pięciu minutach było 10. Dodam tylko, że zachłysnął się wodami płodowymi. Jest wesołym szkrabem, dużo się uśmiech (choć większość bezgłośnie). W trzecim miesiącu byłam z nim u neurologa dziecięcego, ponieważ miałam wątpliwości co do jego rozwoju, ale neurolog stwierdził, że wszystko w porządku. Jednak nadal niepokoi mnie to, że syn od jakiegoś czasu z powrotem zaciska piąstki (kciuk wewnątrz dłoni). Paluszki prostuje tylko ten kciuk mu zostaje. Chociaż jak sięga po zabawkę to go prostuje. Obecnie mieszkam za granicą, a u neurologa byłam w Polsce (bo tu nikt nie chciał nam pomóc, więc specjalnie poleciałam do Polski na konsultacje). W związku z tym czy mogłaby mi Pani polecić jakieś ćwiczenia żeby pomóc mu te kciuki wyprostować. Za dwa tygodnie lecę do Polski i zastanawiam się czy nie wybrać się z synem po raz kolejny do neurologa. Byliśmy z małym tu u lekarza, ale stwierdził, że przesadzamy, bo jesteśmy młodymi rodzicami. A jest jeszcze jedna sprawa, która mnie niepokoi. Synek bardzo ładnie kręci się na boki i przewraca z pleców na brzuszek, ale jak już jest na brzuszku to nie może przekręcić się na plecki. Bawię się z nim w turlanie po kocyku na dywanie, ale to nie pomaga. Czy powinnam się niepokoić? Proszę o pomoc.

Anna

Odpowiedź:

 

Witam Pani Anno,
Z opisu umiejętności ruchowych Pani synka wynika, że w ocenie ilościowej prezentuje się w normie wiekowej - obraca się z pleców na brzuch i robi tzw. pivoty, czyli skręty na boki w leżeniu na brzuchu. Są to ważne umiejętności świadczące o dobrej kontroli postawy i ruchu. Dziecko w tym wieku nie musi obracać się z brzucha na plecy, gdyż pozycja na plecach daje mniejsze możliwości eksploracji otoczenia. Duża część dzieci po odkryciu możliwości jakie daje pozycja na brzuchu, traci chęć leżenia na plecach - nie ma więc motywacji do obrotu do tej pozycji. Jeśli chodzi o zaciskanie piąstek, to może to być również normą w tym wieku, zwłaszcza przy zmianach pozycji lub w pozycjach wyższych - jako mechanizm ułatwiający dziecku kontrolowanie postawy ciała. Jeżeli synek potrafi aktywnie odwodzić kciuk sięgając do zabawki, to nie martwiłabym się o funkcje manipulacyjne rąk - jest to kwestia wyćwiczenia funkcji w zabawie - dawanie dziecku zabawek o różnym kształcie, aby musiał stosować różne warianty chwytu. Jak będzie miał dobrą kontrolę pozycji siedzącej, czyli posadzony utrzymywał w pełni równowagę, będzie mu  łatwiej “ trenować “ funkcje manipulacyjne rąk, gdyż nie będzie ich musiał wykorzystywać do kontrolowania postawy ciała.
Rozumiem, że Pani się martwi biorąc pod uwagę obciążony wywiad okołoporodowy. Jednak, na podstawie mojego doświadczenia, zdecydowana większość dzieci z podobnym wywiadem rozwija się  prawidłowo.
Nie jestem jednak w stanie (nie badając dziecka) określić czy ruch jest prawidłowy jakościowo, oraz czy konieczna jest kolejna konsultacja neurologiczna. Jeżeli będzie Pani w Polsce i taka konsultacja uspokoiłaby Pani niepokoje - to jest jak najbardziej wskazana.
 
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego,
Małgorzata Szmurło
 
Zobacz inne porady w tematyce: kciuk, neurolog, rozwój

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć