a
aDwa w jednym - rozwój i zabawa. Świat matematycznych gier planszowych

Warszawa

a

Porady naszych Ekspertów

Oburęczne dziecko

Dzień Dobry...
jestem mama 18 ms Kamila... Zauważyłam, że pomimo upływu czasu u syna nie wykształciło się używanie jednej reki jako głównej. Bawiąc się trzyma długopis w prawej ręce, natomiast jeśli dam mu łyżeczkę by samodzielnie spożywał posiłek trzyma ją w lewej i ta rączka jest bardziej stabilna w tym przypadku. Zauważyłam również, że jeśli wykonuje jedną ręką jakąś czynność np. trzyma samochodzik w prawej i naciska na niego jadąc po podłodze to lewa ręka wykonuje dokładnie te same ruchy, dosłownie jakby wykonywał tą czynność dokładnie tą ręką. Konsultowałam już jakiś czas temu syna u neurologa dziecięcego (myślę, że bardzo dobry to był lekarz), ponieważ opóźniało się chodzenie syna, ale Pani doktor stwierdziła po długim przyglądaniu się dziecku jak i przeprowadzonym badaniu, że taka uroda syna, że jest dużym dzieckiem, urodził się ważąc 4,5kg... No i rzeczywiście syn zaczął biegać mając 14ms... Pytałam wtedy tą Panią też o wzmożone napięcie mięśniowe, ale ona stwierdziła, że nie obserwuje żadnych odchyleń od normy ewentualnie podciągnęła to również pod kwestie dużego dziecka... Co powinnam zrobić? Proszę o pomoc...

Bożena
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Bożeno,

proszę zawsze zostawiać dziecku możliwość wyboru ręki, kłaść łyżkę, ołówek, kredkę w linii środkowej i notować częstotliowść wyboru ręki i precyzję wykonywania działań.
Nic Pani nie pisze o rozwoju mowy, a to byłaby dla mnie ważna informacja. Jeśli rozwój mowy jest opóźniony koniecznie trzeba stymulować tę sferę programem słuchowym ("Słucham i uczę się mówić") i sylabowym ("Kocham czytać").
Warto by chłopiec jeździł na 3 lub 4 kołowym rowerku i SAMODZIELNIE
pedałował, by spacerował i grał z dorosłym w piłkę (rzucał i kopał).
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)