Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Nie podnoszenie główki.

Witam! Moja 4,5 miesięczna córka nie podnosi główki podciągana za rączki. Urodziła się w 40 tygodniu ciąży. Poród był naturalny. Przebiegał prawidłowo. Córka otrzymała 10 punktów w skali Apgar. Udałam się na wizytę u neurologa, który skierował mnie na szczegółowe badania krwi i przezciemiączkowe usg główki. Badania są prawidłowe. Natomiast usg główki wykazało: Mózgowie bez zmian ogniskowych. Przestrzenie płynowe wewnątrzmózgowe nieposzerzone. Widoczna jama przegrody przezroczystej. Kolejną wizytę u neurologa mam za 2 miesiące. Czy powinnam się martwić?

Pytanie przysłała Pani Ewelina
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Witam,
dziecko w tym wieku winno mieć kontrolę położenia głowy czyli utrzymywać ją w osi ciała zarówno w pr.trakcji (przy podciąganiu) jak i w pozycji na brzuchu.
Każde niemowlę z problemem neurorozwoju winno być zbadane przez lekarz neurologa dziecięcego i to możliwie szybko (m.innymi szansa na szybką korektę poprzez odpowiednią rehabilitację, zlecenie niezbędnych badań diagnostycznych o ile jest taka potrzeba etc)
Na podstawie wycinka informacji bez oceny : wywiadu, stanu przedmiotowego - bardzo ważne oceny napięcia mięśniowego oraz oceny odr.głębokich z kończyn, nie można odpowiedzieć w sposób odpowiedzialny.

Jedno niewątpliwie trzeba zarzucić - co jest nagminne -przestać "nosić " główkę. Jest to podstawowy problem trafiających do mnie rodziców z bobasami.

Pozdrawiam ciepło i życzę owocnej pracy z maluszkiem.
dr Ada

Zobacz inne porady w tematyce: choroby nerwowo - mięśniowe

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Warto zobaczyć