Szczecin

7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
Ogólnopolska Pod naszym patronatem

7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

od 6 czerwca do 12 czerwca 2024

Z radością i dumą zapraszamy Was już po raz siódmy na Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci, odbywający się w dniach 6-12.06.2024 r. Główną ideą organizowanego od 2013 r. Przeglądu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy „nowy teatr” rozumiemy jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych.


W ramach 7. edycji Przeglądu zaprezentujemy 17 różnych spektakli polskich i zagranicznych, niegranych dotąd w Polsce (m.in. z Niemiec, Słowacji i Norwegii). Pokażemy przedstawienia dla dzieci w każdym wieku – od najnajów do młodzieży. Towarzyszyć im będzie 8 spotkań z twórcami, a także 6 warsztatów do spektakli. Część wydarzeń jest dostępna dla osób o szczególnych potrzebach.


Hasło przewodnie tegorocznej edycji to WY-GRA-MY W TEATRZE! Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na kojącą i wzmacniającą siłę teatru, opowieści, wyobraźni, która może być remedium na problemy poruszane w wielu prezentowanych w tej edycji spektaklach: pandemię, wojnę, choroby. Sprawy, na które zarówno twórcy, jak i mali widzowie nie mają wpływu, problemy, które nas przerastają, właśnie w teatrze zostają opowiedziane na bieżąco i oswojone. Teatr staje się tym samym nie tylko formą rozrywki, ale medium niosącym nadzieję i otuchę.


Planując tę edycję, postanowiliśmy kontynuować współpracę z wrocławskim Wydziałem Lalkarskim krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Dzięki temu w programie Przeglądu znalazły się 3 spektakle zrealizowane przez studentów tej uczelni.


Integralną częścią Przeglądu jest niezmiennie Ogród Sztuk. To blok 27 interdyscyplinarnych, bezpłatnych warsztatów w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek. W ramach tegorocznego Ogrodu Sztuk odbędą się również warsztaty teatralne w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów Kliniki.


Wszystkie warsztaty artystyczne w tej edycji poprowadzą – po raz pierwszy w historii Przeglądu – wyłącznie osoby związane z Wrocławskim Teatrem Lalek: pracownicy, a także członkowie młodzieżowej grupy teatralnej ROBIMY. Ten pomysł został zainspirowany słowami - MY W TEATRZE w haśle przewodnim. To także efekt coraz większej otwartości zespołu WTL (aktorów, pracowników technicznych i administracyjnych) na prowadzenie działań warsztatowych, związanych z ich codzienną pracą lub zupełnie innymi, pozateatralnymi kompetencjami. Podczas 7. edycji Ogrodu Sztuk chcemy pokazać się światu jako zespół, który stale się rozwija, poszerza swoje umiejętności i jest coraz bardziej samowystarczalny.


Mamy nadzieję, że 7. edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci przyniesie Wam, tak jak nam, radość i nadzieję.
Do zobaczenia!

 


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PRZEGLĄDU


SPEKTAKLE

 

NAJNAJE I PRZEDSZKOLAKI:

PÚPÄTKO wiek: 0,5 – 3
DIVADLO JÁNA PALÁRIKA, TRNAVA, SŁOWACJA
reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak

9.06, 11:00, 9.06, 13:00 | czas trwania 40‘ | SCENA KAMERALNA

Pierwsza prezentacja spektaklu w Polsce. "Púpätko" to wyjątkowe przeżycie teatralne, którym można dzielić się nawet z najmniejszymi dziećmi.

Udaj się z figlarnym Powietrzem do magicznego świata przyrody i doświadczaj piękna jej różnorodności. Dzięki życzliwej Wodzie będziesz mógł zanurzyć się w jej głębiny, które skrywają największe tajemnice świata. Przez cały czas z góry będzie świecić radosne Słońce.

 

To świat, w którym dorośli obserwują z zapartym tchem, jak ich dzieci, maleńkie pączki, rozkwitają niczym cud natury. Razem staniecie się częścią imponującego krajobrazu, którego magia dźwięków, kształtów i żywiołów zachwyci wszystkie wasze zmysły.

 

W TRAWIE. LABORATORIUM SENSORYCZNE | wiek: 1-4
TEATR GROTESKA, KRAKÓW

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak

9.06, 12:30, 9.06, 15:00 | czas trwania 50‘ | SCENA NA PIĘTRZE

Otwórz szeroko oczy i uszy, spójrz pod nogi. Co tam widzisz w trawie? Czy to kamień, a może żuk? Co tańczy mrówka? Czy ćma śpi?
Oto jest: mikroświat stworzeń, które fascynują dużych i małych. "W trawie. Laboratorium sensoryczne" to zaproszenie do wspólnego poszukiwania i dzielenia się fascynacjami. W bezpiecznej, przytulnej atmosferze razem z najnajmłodszymi dziećmi będziemy odkrywać świat wieloma zmysłami, przyglądać się bacznie, trochę eksperymentować, bo to dzieci są przecież największymi odkrywcami. Dajmy się porwać ich ciekawości.


W myśleniu o spektaklu w kontekście jego odbiorców – współczesnych rodzin zamieszkujących miasta – ważna jest kategoria tzw. „zespołu deficytu natury”, rozwijana przez Richarda Louva m.in. w książkach "Ostatnie dziecko lasu" oraz "Witamina N. Odkryj przyrodę na nowo". Przedstawienie nie mówi jednak wprost o zagrożeniach płynących z braku kontaktu z naturą – a tym samym o zaniku relacji czy bliskości ze światem zwierząt, roślin, owadów – lecz w sposób poetycki, przez bogactwo teatru formy, uruchamia sferę doznań zmysłowych dzieci. Jest także inspiracją do poszukiwania we własnym otoczeniu mikroświata przyrody oraz przyglądania się mu z bliska jako fascynującemu zjawisku.


FRAJDA, GRANDA, BZIK | wiek: 3+
KOLEKTTACZ, POZNAŃ, PRODUKCJA: ART FRACTION FOUNDATION
choreografia, reżyseria, wykonanie: Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska, Agnieszka Dubilewicz

8.06, 12:30, 8.06, 16:00 | czas trwania: 50‘ | SCENA NA PIĘTRZE

Spektakl o spotkaniu ciał, energii, skojarzeń. To spotkanie w tym momencie. Wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne. Spokój, bliskość, wspólnota, rodzina. Czego w niej doświadczamy? Różnorodności, niespodzianek, nieporozumień, frajdy, awarii, kłótni i bzika!

 

Jesteśmy od siebie różni, każdy niesie ze sobą swoją historię. Spotykamy się, czekamy na siebie, uciekamy, szukamy kolejnych ścieżek. Jesteśmy razem, połączeni niewidzialną siatką uczuć i myśli. Czy bywa nam ze sobą ciężko? Jasne! Każdy przecież przekracza swoje granice, każdy się potyka, każdy rozkręca od czasu do czasu swoją własną grandę!

 

Trzy performerki w swobodny, otwarty i włączający sposób budują i odkrywają wielozmysłowy świat. To ich historia o eksperymentowaniu, dojrzewaniu, poznawaniu samych siebie i odkrywaniu innych. Spotkaniu towarzyszą obiekty sensoryczne Intibag.

 

Kolekttacz to Paulina Giwer-Kowalewska i Aniela Kokosza. Kolektyw powstał w marcu 2020 roku. Artystki w swojej pracy korzystają z narzędzi techniki tańca współczesnego, improwizacji i somatycznych praktyk pracy z ciałem. Tworzą autorskie wydarzenia artystyczne, których głównym tematem jest CIAŁO.

Więcej informacji o kolektywie: www.kolekttacz.pl | www.facebook.com/Kolekttacz #ifyouhavebodyyoucandance

 

GDZIE JEST TATA? | wiek: 3+
FUNDACJA EVEREST PRODUCTION, WROCŁAW
scenariusz: Jan Naturski, reżyseria: Jan Naturski, Mikołaj Woubishet

10.06, 11:00, 10.06, 17:30 | czas trwania: 45‘ | SCENA NA PIĘTRZE


Spektakl przypomina cyrkową klaunadę. Dwoje bohaterów: Tutu i Tata to syn i ojciec, którzy bawią się w różne gry. Zabawa ta jest pełna humoru, ale jednocześnie opowiada o ważnych i niełatwych aspektach rodzicielstwa. Tutu i Tata są pełni energii, kolorowo ubrani, a ich perypetiom towarzyszy cyrkowa muzyka. Tutu zawsze jest pogodny i to on zachęca widownię (tę młodszą i tę starszą) do wspólnego śledzenia przygód jego i Taty. Spektakl czerpie z akrobacji cyrkowych, ale i humoru słownego rodem z Becketta; jest lekki formalnie, ale głęboki w wymowie.

 

„Gdzie jest Tata?” to przedstawienie dla dzieci i dorosłych. Dzieci odnajdą w nim całą masę zabawnych, gagowych sytuacji, wywołujących salwy śmiechu, natomiast dorośli dostrzegą ukryty w nich przekaz. Przedstawienie ma przypomnieć, jak ważna jest relacja rodzic – dziecko, jak znacząca jest rola rodziców, jak są oni idealizowani i jakim bezgranicznym zaufaniem obdarzają ich dzieci. „Gdzie jest Tata?” jest spektaklem dla całej rodziny, jest też dla rodziny pół… albo dla tego, co z niej zostało.

 

Przedstawienie dofinansowano ze środków otrzymanych od Gminy Wrocław

 

TATA | wiek: 5+
TEATR LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA, ŁÓDŹ
scenariusz i dramaturgia: Lena Frankiewicz, reżyseria i scenografia: Tomasz Maśląkowski

11.06, 10:00 | czas trwania: 70‘ | SCENA KAMERALNA


Spektakl na podstawie książki Toona Tellegena "Mijn Vader" wydawca: Singel Uitgevers BV 

Tytułowy bohater spektaklu „Tata” to widziany oczyma dziecka „ojciec idealny”. Gigantyczny, wszechwiedzący, niezłomny, i – przede wszystkim - niekonwencjonalny. Taki, który zna rozwiązanie każdego problemu, a jednocześnie nie wstydzi się okazywania emocji. Taki, który potrafi przeciwstawić się lekarzom, trenerowi pływania, ale też rozzłościć się czy nawet rozpłakać. To jednocześnie obraz tęsknoty za Tatą, który kurczy się, łamie, a czasem nawet... znika.

 

Punktem wyjścia przedstawienia są poetyckie opowiadania Toona Tellegena, ale też osobiste wspomnienia realizatorów spektaklu o ich ojcach: nie zawsze idealnych, niekiedy nieobecnych, zawsze jednak pełnych inwencji i wymykających się schematom. Poszczególne obrazy i fantazje na temat ojców rozgrywane są zarówno w planie żywym, jak i lalkowym, a spektaklowi towarzyszą dźwięki, muzyka na żywo i piosenki skomponowane przez Ola Walickiego. Spektakl „Tata” to także zapis fantazji o ojcu idealnym i doskonała okazja do konfrontacji z mitami i stereotypami na temat ojcostwa. To szansa na poruszającą podróż do czasów, w których wierzyliśmy w hipermoc naszych ojców.

 

Po spektaklu zapraszamy na SPOTKANIE Z TWÓRCAMI. Prowadzenie spotkania: Hubert Michalak

 

 

DZIECI W WIEKU SZKOLNYM


PERFEKTY i AMBARAS | wiek: 6+
TEATR LALEK PLECIUGA, SZCZECIN
scenariusz Maria Wojtyszko, reżyseria: Jakub Krofta

9.06, 16:00; 10.06, 10:00 | czas trwania: 60‘ | DUŻA SCENA


Niektórzy, odkąd się urodzili, mają starszego brata. Inni „dostają” braciszka po czasie – na początku tylko je, śpi i wrzeszczy. Są też tacy, u których brat nie dość, że zjawia się niespodziewanie, to jeszcze jest zaprzeczeniem wszystkich wyobrażeń na temat fajnego rodzeństwa. Tak było w wypadku dwóch książąt, Perfektego i Ambarasa, synów zakochanej królewskiej pary. Ciężko siedzieć z założonymi rękami, kiedy każą ci się zadawać z twoim totalnym przeciwieństwem. Najlepiej przekroczyć granice królestwa, udać się w świat i pokazać, kto tu rozdaje karty…

„Perfekty i Ambaras” to pełna magicznych światów i nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe – spotkanie wróżki, chmary niebezpiecznych mordoryjów, odkrycie Liberlandii… A może nawet polubienie przyszywanego brata? To opowieść o pięknie różnorodności, sile wyobraźni, a także o kochającej rodzinie, która jest bogactwem – mimo najróżniejszych kształtów, jakie może przybrać.

 

Uwaga! Spektakl z głośną muzyką oraz ze światłami stroboskopowymi.

Po spektaklu zapraszamy na SPOTKANIE Z TWÓRCAMI. Prowadzenie spotkania: Hubert Michalak

 

JA GORYL, TY CZŁOWIEK | wiek: 6+
OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA IM. ALOJZEGO SMOLKI
tekst: Elżbieta Chowaniec, reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký

12.06, 11:30 | czas trwania 60‘ | DUŻA SCENA

Spektakl z tłumaczeniem na PJM i audiodeskrypcją

„Ja goryl, Ty człowiek” to spektakl inspirowany życiem Koko – najsłynniejszej na świecie gorylicy, która potrafiła posługiwać się językiem migowym i porozumiewać z człowiekiem. Przez większość życia Koko mieszkała w Woodside w Kalifornii, w siedzibie organizacji The Gorilla Foundation. Jej opiekunka od dziecka uczyła ją języka migowego, w wyniku czego dorosła gorylica rozumiała ponad 1000 znaków amerykańskiego języka migowego i ponad 2000 słów w języku angielskim.

Historia, którą napisało życie, sprawiła że Koko zadziwiła świat. Koko potrafiła wyrażać swoje potrzeby, uczucia i emocje, co sprawiło, że wielu naukowców zaczęło inaczej patrzeć na zwierzęta, a mnóstwo ludzi nauczyło się doceniać mądrość natury.

 

Historia, którą napisaliśmy językiem teatru, przybliża nam tę wyjątkową postać, a także inne historie zwierząt i ich współistnienie z człowiekiem, podkreślające nietypowe, czasem niewiarygodne wręcz relacje. Naszą opowieść przedstawimy Wam w towarzystwie niezwykłych lalek goryli, odwzorowanych w realistyczny sposób. Dzięki nim zapomnicie, że rzecz dzieje się na teatralnej scenie!

Po spektaklu zapraszamy na SPOTKANIE Z TWÓRCAMI. Prowadzenie spotkania: Hubert Michalak

 

CALINECZKA | Wiek: 6+
TEATR LUDOWY, KRAKÓW
adaptacja i reżyseria: Jakub Roszkowski

7.06, 9:30 | czas trwania: 80‘ | SCENA KAMERALNA

 

Jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Kto by pomyślał, że w tak małej, delikatnej i kruchej Calineczce ukryta jest tak wielka siła? "Calineczka” to ważna opowieść o odwadze bycia sobą, o nieuleganiu modom i trendom, o akceptacji i przyjaźni.

 

Spektakl zrealizowany w ramach projektu „Mali Przewodnicy Zmysłów” jako suma doświadczeń zebranych podczas warsztatów multisensorycznych, prowadzonych przez artystów teatralnych dla dzieci. Spektakl dla najmłodszej publiczności, przeznaczony do doświadczania wszystkimi zmysłami. Do stworzenia spektaklu Teatr Ludowy w Krakowie zaprosił widzów o szczególnych potrzebach.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Jest także możliwość wzięcia udziału w warsztacie do spektaklu. Chęć uczestnictwa w warsztacie prosimy zgłaszać podczas rezerwacji miejsc.

 

Po spektaklu zapraszamy na SPOTKANIE Z TWÓRCAMI. Prowadzenie spotkania: Hubert Michalak

 

CO U DIABŁA | Wiek: 6+
MIEJSKI TEATR MINIATURA, GDAŃSK
tłumaczenie, adaptacja i dramaturgia: Agnieszka Kochanowska, reżyseria: Michał Derlatka

 

8.06, 13:00 | czas trwania: 105’ Z PRZERWĄ | DUŻA SCENA

Czy da się przechytrzyć zło? A jeśli tak, to jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziecie w baśniach braci Grimm. Młodzi i starzy bohaterowie trafiają na diabła pod różnymi postaciami. Od ich sprytu, wytrwałości i dobrego serca zależy, jak sobie z nim poradzą. A sam diabeł okazuje się nie taki straszny, jak go malują… Zapraszamy do baśniowego świata wyczarowanego przez wybitnego czeskiego scenografa Marka Zákostelecký’ego.

 

Przedstawienie jest adaptacją czterech baśni Grimmów: „Dziewczyna bez rąk”, „Trzy złote włosy diabła”, „Długi nos” i „Ojciec chrzestny”.

Po spektaklu zapraszamy na SPOTKANIE Z TWÓRCAMI. Prowadzenie spotkania: Hubert Michalak

 

DRAPANDO, czyli Atak Zamszałego Starucha | Wiek: 6+
AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH IM. ST. WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE FILIA WE WROCŁAWIU
tekst: Szymon Jachimek, Jana Jachimek, reżyseria: Zofia Pinkiewicz

8.06, 15:00 | czas trwania: 45’ | SCENA KAMERALNA

 

Co dzieje się ze światem dziecka, kiedy pojawia się w nim AZS? Ja nie wiem. Ale Katie, główna bohaterka „Drapanda”, wie aż za dobrze.

 

To historia z pozoru prosta. Katie dowiaduje się, że choruje na Atopowe Zapalenie Skóry. Niestety, w odróżnieniu od młodszego brata Loyda, który chorobę… wypierdział, Katie stopniowo traci wszystko co dotychczas w jej życiu wydawało się pewne: od chomików, przez ulubione jedzenie, a nawet przyjaciół.

 

Całe szczęście, że nasza bohaterka ma do pomocy superbohaterów! Dość… niekonwencjonalnych, ale jednak superbohaterów, którzy zrobią wszystko, żeby pokonać AZS. Drapando to opowieść nie tylko o Atopowym Zapaleniu Skóry, ale też o wsparciu, o rodzinie i o wielkiej sile wyobraźni.

 

Uwaga: Sztuka “Drapando” jest owocem współpracy autora Szymona Jachimka i jego córki Jany, która od kilku lat walczy z Zamszałym Staruchem. Przedstawienie powstało na AST Wrocław w ramach egzaminu z przedmiotu „Kompozycja spektaklu".

 

Po spektaklu zapraszamy na SPOTKANIE Z TWÓRCAMI. Prowadzenie spotkania: Hubert Michalak


DZIWNA WIOSNA | Wiek: 7+
AKADEMIA TEATRALNA IM. A. ZELWEROWICZA W WARSZAWIE, TEATR COLLEGIUM NOBILIUM
REŻYSERIA I ADAPTACJA: Magdalena Małecka-Wippich

12.06, 10:00 | czas trwania: 50’ | SCENA KAMERALNA

 

W najzwyklejszym niedźwiedzim mieście w najzwyklejszym niedźwiedzim domu spał Niedźwiadek. Zwykle na wiosnę Niedźwiadka budził dzwonek starego budzika, który jego mama nakręcała jesienią po to, by spokojnie przespali całą mroźną zimę, a wiosną obudzili się wypoczęci i pełni sił. Ale tym razem było inaczej. Ta wiosna była dziwna.

 

„Dziwna wiosna” zastaje bohaterów bajek Olega Mychajłowa w najzwyklejszym domu, na najzwyklejszym podwórku i w najzwyklejszym zoo. I chociaż ta dziwna wiosna sieje grozę i wywraca całe dotychczasowe życie zwierząt do góry nogami, bohaterowie nie poddają się. Zawiązują przyjaźnie, podejmują wyzwania, niosą sobie nawzajem pomoc, a nawet sprzeczają się w dobrej wierze. Choć dziwna wiosna dziwnie przypomina wojnę, słowo „wojna” nie pada w opowieści ani razu. Autor zamiast epatować okrucieństwem – daje nadzieję. A w kontrze do powagi tematu sięga po humor i ciepło. Tekst Mychajłowa porusza wprawdzie trudny i bolesny temat, ale tchnie wewnętrzną jasnością. Ocala to, co w życiu najpiękniejsze. Bo wiosna, choć była dziwna, mimo wszystko przyszła i obudziła całą naturę.

 

„Dziwna wiosna” to opowieść, która pokazuje, że nawet w obliczu zła miłość, dobro i przyjaźń mogą rozkwitnąć.

 

Po spektaklu zapraszamy na SPOTKANIE Z TWÓRCAMI. Prowadzenie spotkania: Hubert Michalak

 

SPRZEDAWCY BAJEK | Wiek: 7+
PREMIERA NA OTWARCIE 7. PRZEGLĄDU NOWEGO TEATRU DLA DZIECI
Tekst: Maria Wojtyszko, reżyseria: Jakub Krofta

6.06, 18:00 | DUŻA SCENA 

 

Sztuka napisana przez Marię Wojtyszko to pozornie klasyczna bajka: jest w niej smok, królewna i książę pretendujący do jej ręki… a także rodzeństwo z piekła rodem: Ariel i Aurelia, para wędrownych komediantów – tytułowych sprzedawców bajek – których pojawienie się na dworze doprowadza do serii katastrof.


Co się stanie, kiedy komedianci w wyniku splotu przypadków zaczną grać komedię nie w teatrze, a w prawdziwym życiu? Główni bohaterowie zostają wplątani w taką właśnie historię: Aurelia gra rolę księcia Zbigniewa, a jej brat Ariel wciela się z księżniczkę Zefirynę. Ich drogi krzyżują się z losami Księcia Dacjana i jego sługi, którzy w wyniku intrygi zamienili się rolami. Cała czwórka ląduje na dworze Króla Cecyliana, którego największym zmartwieniem jest dorastająca córka. Królowi doradza nadworny wróżbita, a nad wszystkim unosi się groźba ataku smoka...

 

SPRZEDAWCY BAJEK to szalona komedia familijna, w której i dzieci, i dorośli znajdą coś dla siebie. Spektakl czerpie z tradycji komedii dell’arte: pełno w nim pomyłek, przebieranek i zamian tożsamości. Na głębszym poziomie zadaje jednak pytanie o miejsce bohaterów w porządku społecznym i o to, kto komu w rzeczywistości „sprzedaje bajki”.

 

PARTYCJA, KRÓLOWA SIECI | Wiek: 11+
BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK
Tekst i reżyseria: Michał Walczak

11.06, 10:30 | czas trwania: 90’ | DUŻA SCENA

 

Aby oderwać dzieci od ekranów, poprawić wyniki testów i ocalić ginące zabawy, minister edukacji uruchamia produkcję robotów rozrywkowo-edukacyjnych: baśniobotów. Pierwszy z nich, Librus, trafia do pokoju dziecka, które przed ekranem spędza najwięcej godzin, ma najgorsze wyniki w nauce i trudny charakter. To 13-letnia Partycja, jedynaczka z ADHD, dysleksją i aparatem na zębach, której rodzice pracujący zdalnie w home office kłócą się i obwiniają o złe wyniki córki. Librus pomaga poprawić oceny Partycji i godzi rodziców, grając w planszówki i tworząc domowy teatr baśniobotyczny. Ale gdy na rynku pojawi się konsola do gier DarkStation, dzieci i dorośli na całym świecie rzucają szkołę i pracę, by przenieść się do wirtualnego miasta zabaw Darkstocku. Także rodzice Partycji zostają wciągnięci przez ekrany i uwięzieni w mieście gier. Dziewczynka wraz z Librusem udaje się do wnętrza sieci, aby uratować rodziców.

 

Czy dziewczynka i robot edukacyjny pokonają algorytmy nieobliczalnej Darknety, która chce kontrolować myśli, uczucia i sny? Czy w świecie pożeranym przez ekrany jest miejsce na prawdziwą przyjaźń i miłość? I czy najlepszym przyjacielem nastolatki może być robot?

 

Po spektaklu zapraszamy na SPOTKANIE Z TWÓRCAMI. Prowadzenie spotkania: Hubert Michalak

 

WE COME FROM FAR, FAR AWAY (PRZYCHODZIMY Z DALEKA, Z BARDZO DALEKA) | Wiek: 10+
Spektakl w języku angielskim
NIE THEATRE, NORWEGIA / REPUBLIKA CZESKA / WIELKA BRYTANIA
reżyseria: Alex Byrne, Kjell Moberg

7.06, 9:30, 7.06, 11:30 | czas trwania: 70‘ | SALA SESYJNA, DWORZEC WROCŁAW GŁÓWNY

 

Pierwsza prezentacja spektaklu w Polsce. Produkcja kultowego międzynarodowego zespołu NIE Theatre, w którym współpracują artyści z Czech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Polski, Danii, Francji, Belgii, Chorwacji i Meksyku. NIE Theatre specjalizuje się w opowiadanych prostymi środkami (inspirowanymi teatrem ruchu i tradycją lalkarską) historiach,, które niosą uniwersalne przesłanie.

 

Spektakl „We Come from Far, Far Away” to subtelna opowieść o dwóch Syryjczykach i ich podróży przez Europę. Historia Omara i Abdallaha jest niezwykle poruszająca, ale nie brak w niej humoru i lekkości, dzięki którym trudny temat ma szansę dotrzeć do młodzieży. Przedstawienie powstało we współpracy z norweskim centrum dla uchodźców Hvalstad Transittmottak, do którego docierali nastoletni uchodźcy przeważnie z Syrii i Afganistanu.

 

Przedstawienie zaprezentujemy we współpracy z BWA Wrocław, Galeriami Sztuki Współczesnej na Dworcu Wrocław Główny. Dodatkowym kontekstem, który pojawia się dzięki prezentacji przedstawienia na dworcu, jest przypomnienie niedawnego kryzysu wywołanego wybuchem wojny w Ukrainie, kiedy wielu uchodźców znalazło schronienie właśnie w tym budynku. Mamy nadzieję, że gest umieszczenia spektaklu w miejscu tak bogatym w znaczenia będzie niósł przesłanie głęboko humanistyczne – sprzeciw wobec dzielenia ludzi na lepszych i gorszych, na tych, których warto przyjąć pod wspólny dach i tych, którym odmawiamy pomocy.

Integralną częścią spektaklu jest dyskusja na zakończenie.


Specjalne podziękowania dla Polskich Kolei Państwowych S.A. za użyczenie Sali Sesyjnej na Dworcu Wrocław Główny.

 

DIE GOLDGRÄBER /  GOLD DIGGERS (POSZUKIWACZE ZŁOTA) | Wiek: 13+
Spektakl wirtualny 360º w języku niemieckim / w języku angielskim
PUPPENTHEATER ZWICKAU, NIEMCY
reżyseria: Monika Gerboc

7.06, 10:00 (J. NIEM.), 7.06, 13:00 (J. ANG.), 7.06, 18:00 (J. ANG.) | czas trwania: 120’ | SCENA NA PIĘTRZE

 

Pierwsza prezentacja spektaklu w Polsce. Złożony z twórców różnych narodowości zespół Teatru Lalek z Zwickau zrealizował projekt, w ramach którego klasyczne teksty niemieckiego kręgu kulturowego znajdują nową formę, dzięki zastosowaniu technologii Virtual Reality (VR). Widzowie zakładają specjalne okulary i przenoszą się w świat wykreowany przez lalkarzy.

Trójka towarzyszy wyrusza w drogę, by odmienić swoje życie. Z nadzieją na lepszą przyszłość można przenosić góry. Przyjaźnie tworzą bliskie więzi, a wspólny cel pozwala przetrwać wiele trudności. Ale co, jeśli wewnątrz nas pojawia się coś innego? Ciągłe uczucie "chcę więcej" lub "nie otrzymuję wystarczająco" nie towarzyszy jedynie trzem poszukiwaczom. Ty też się nie uchronisz przed gorączką złota!


Na przedstawienie "Die Goldgräber" składają się: piętnastominutowe wprowadzenie, dwudziestopięciominutowy pokaz w goglach VR i około godzinne spotkanie, podczas którego artyści opowiadają o tym, w jaki sposób tworzy się rzeczywistość wirtualną. Pokaz ma zatem wymiar nie tylko artystyczny, ale również edukacyjny. Całość odbywa się w języku angielskim lub niemieckim.

 

Prezentacja spektaklu podczas 7. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci w ramach jubileuszu 25-lecia współpracy regionalnej pomiędzy Saksonią i Dolnym Śląskiem.

 

PIERWSZE RAZY | Wiek: 16+
AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH IM. ST. WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE FILIA WE WROCŁAWIU
Tekst: Maria Wojtyszko, reżyseria: Jakub Krofta

10.06, 19:00 | czas trwania: 120’ | AST, UL. BRANIBORSKA 59, DUŻA SCENA

 

„Pierwsze razy” to opowieść o dojrzewaniu w latach 90’, o decydujących momentach, które jak soczewki skupiają w sobie losy bohaterów.
Grupa licealistów przeżywa pierwsze miłości, pierwsze rozstania, pierwsze wtajemniczenia. Żyją chwilą, nie interesują się wielką historią, która niepostrzeżenie wpływa na ich poglądy, pozycję społeczną i przyszłość. Są pokoleniem uprzywilejowanym, dziećmi rodziców, którzy spędzili życie w szarym PRL-u i przyszłymi rodzicami dzieci, które żyją w cieniu nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Młodość spędzają wierząc, że „od teraz już wszystko będzie dobrze”... albo tylko udając, że w to wierzą. Bo przecież są też generacją, która niesie na barkach wszystkie problemy współczesności: depresje, uzależnienia, rozczarowanie z jednej strony porządkiem konserwatywnym, z drugiej narracją liberalną.

 

TROJANKI Wiek: 16+
AKADEMIA SZTUK TEATRALNYCH IM. ST. WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE FILIA WE WROCŁAWIU
adaptacja, reżyseria, scenografia, kostiumy: Konrad Dworakowski

 

11.06, 19:00 | czas trwania: 110’ | AST, UL. BRANIBORSKA 59, SCENA STUDIO

Spektakl na podstawie „Trojanek” Eurypidesa w tłumaczeniu Jerzego Łanowskiego i „Trojanek” Jeana Paula Sartre’a wg Eurypidesa w tłumaczeniu Jerzego Lisowskiego oraz „Heleny” Eurypidesa w tłumaczeniu Roberta Chodkowskiego.

Troja upadła. W niewoli Greków pozostały tylko kobiety. Opłakujące poległych obrońców miasta, mierzą się z pierwszym dniem po wojnie złorzecząc oprawcom, bogom i losowi. Ale wojna trwa, wojna jest wieczna. Nie ma w niej zwycięzców, nikogo nie czyni szczęśliwym.

 

Głos oddany trojańskim kobietom jest jedynym aktem sprawiedliwości jaki możemy uczynić. Na gruzach zburzonego teatru słyszymy lament, który niechby był tylko teatrem.

 

 

WARSZTATY:

 

LALKOWY SUPPORT | 3+
WARSZTATY TEATRALNE DLA PACJENTÓW KLINIKI TRANSPLANTACJI SZPIKU, ONKOLOGII I HEMATOLOGII DZIECIĘCEJ WE WROCŁAWIU
Prowadzenie: Edyta Skarżyńska

W ramach 7. edycji Przeglądu odbędą się 3 warsztaty w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów kliniki.

Warsztaty teatralne, prowadzone przez aktorkę WTL Edytę Skarżyńską w ramach trwającej od ubiegłego roku współpracy z fundacją Cancer Fighters, zostały włączone do programu 7. Przeglądu z myślą o dzieciach, które ze względu na stan zdrowia nie mogą w nim uczestniczyć. To pomysł nawiązujący do hasła tej edycji:
WY-GRA-MY W TEATRZE!


WARSZTATY DO SPEKTAKLI:

Warsztaty do spektakli są bezpłatne i przeznaczone dla widzów przedstawienia. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje rezerwacja: widownia@teatrlalek.wroclaw.pl tel. 71 335-49-11 / 12 / 49


Warsztat do spektaklu FRAJDA, GRANDA, BZIK | 3+
8.06, 13:30 | ok. 60' | SCENA NA PIĘTRZE
prowadzenie: Aniela Kokosza

Warsztat do spektaklu TATA | 5+
11.06, 11:20 | ok. 60' | SALA WARSZTATOWA NR 3
prowadzenie: Justyna Rogowska

Warsztat do spektaklu PERFEKTY I AMBARAS | 6+
10.06, 11:15 | ok. 60' | SALA WARSZTATOWA 1
prowadzenie: Magdalena Bogusławska

Warsztat wprowadzający do spektaklu JA GORYL, TY CZŁOWIEK | 6+
12.06, 10:30 | ok. 50' | SALA WARSZTATOWA 1
prowadzenie: Madi Rostkowska

Warsztat do spektaklu CALINECZKA | 8+
7.06, 11:00 | ok. 60' | SALA WARSZTATOWA 3
prowadzenie: Maciej Namysło

Warsztat do spektaklu CO U DIABŁA | 6+
8.06, 15:00 | ok. 60' | SALA WARSZTATOWA 1
prowadzenie: Monika Tomczyk


WARSZTATY - OGRÓD SZTUK:

LALKI W TEATRZE (3-5 LAT)
10.06.2024, godz. 10:00 | 11.06.2024, godz. 10:00 | czas trwania: ok. 60 min.
prowadzenie: Agata Cejba

dostępność: 10.06. 2024, godz. 10:00 warsztaty dostępne dla osób szczególnie wrażliwych;
asysta: Marta Kurowska

Podczas warsztatów przeniesiemy się do świata lalek, które zamieszkują w naszym teatrze. Chwycimy się za ręce i rozpędzimy koło, które obudzi Chłopca ze spektaklu „Ile żab waży księżyc”. Przyleci do nas Tukan, który zaprosi nas do świata amazońskiej „Dżungli”. Trzecią postacią będzie stara marionetka, która już dawno nie grała w żadnym spektaklu... Spróbujemy ją rozweselić. A może sami zostaniemy marionetkami przy pomocy kilku sznurków?

 

ROBIMY TEATR! (3-5 LAT)
8.06.2024 godz. 13:00 | 8.06.2024 godz. 14:00 | 9.06.2024 godz. 13:00 | 9.06.2024 godz. 14:00 | czas trwania: ok.60 min.
prowadzenie: Karolina Bienias, Alicja Bondyra, Joanna Grodecka, Marcelina Jujeczka, Zofia Kalaruz, Nina Kierzkowska, Małgorzata Konopka, Paweł Rybak, Maksymilian Stryjski (grupa ROBIMY)

Grupa ROBIMY to młody kolektyw twórczy, istniejący (w zmieniającym się składzie) od 2017 r. przy Wrocławskim Teatrze Lalek. ROBIMY TEATR! to autorskie warsztaty teatralne, przygotowane przez grupę specjalnie na Przegląd z myślą o jego najmłodszych uczestnikach.


RAZ, DWA, TRZY, IMPRO! (3-6 LAT)
9.06.2024 godz. 11:00 | czas trwania: ok. 60 min.
prowadzenie: Katarzyna Krajewska

dostępność: warsztaty dostępne dla osób szczególnie wrażliwych

Rodzinne warsztaty improwizacji teatralnej (impro). Zajęcia będą oparte na zabawie i prostych ćwiczeniach improwizacyjnych. Zaczniemy od rozgrzewek ruchowych. Poćwiczymy uważność i słuchanie. Poznamy najważniejsze zasady współpracy w grupie. W końcu wspólnie stworzymy opowieść… a może od razu ją odegramy na zaimprowizowanej scenie?


DOMEK DLA PRZYJACIELA (4+)
7.06.2024 godz. 10:30 || czas trwania: ok. 90 min.
prowadzenie: Katarzyna Pasławska, asysta: Marta Kurowska

dostępność: warsztaty dostępne dla osób szczególnie wrażliwych

Dom jest ważny. Dom to bezpieczeństwo i miejsce, do którego zawsze się wraca. Niektórzy noszą swój dom na grzbiecie, inni w sercu. Niektórzy nie mają domu – stracili go z jakiegoś powodu. Zbudujmy więc dom! Taki, w jakim sami chcielibyśmy zamieszkać – przytulny, ładny, ciekawy. Taki domek, w którym mógłby zamieszkać nasz przyjaciel. Przy okazji porozmawiamy o tym, komu chcielibyśmy podarować dom.


MAGIA SCENY (4+)
6.06.2024, godz. 10:00 || czas trwania: ok. 60 min.
prowadzenie: Jerzy Szydłowski, AD na żywo i pomoce tyflograficzne: Marta Kurowska

dostępność: warsztaty dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Magia teatru to w dużej mierze scenografia - jej budowa, zmiany i ruch, który czasami przypomina skomplikowaną choreografię. Ale jak to wszystko działa? Skąd na scenie pojawia się scenografia, w jaki sposób znika, kto wprawia ją w ruch, co się dzieje za opuszczoną kurtyną podczas antraktu? Zajrzymy w niedostępne na co dzień zakamarki sceny. Pobawimy się w konstruktorów i montażystów. Poznamy mnóstwo trudnych (a czasem zabawnych) słów. Wspólnie wprawimy w ruch wielką teatralną maszynerię.

 

ŚWIATEŁKO W TUNELU (6+)
7.06.2024, godz. 10:00 || czas trwania: ok. 90 min.
prowadzenie: Alicja Pietrucka
Czy zastanawialiście się kiedyś, po co nam w teatrze... fizyka? I co to ma wspólnego ze światłem scenicznym?
Iluzja optyczna, widmo, załamanie, olśnienie, czarne światło, tęcza – to tylko niektóre zjawiska fizyczne, które zakradły się na teatralną scenę. Za pomocą fizyki można na niej stworzyć różne pory dnia i nocy, wschód słońca, burzę, ogień… Podczas warsztatów spróbujemy uchwycić tęczę, złapać czarne światło, zajrzeć na drugą stronę lustra... i odnaleźć światełko w tunelu. A wszystko za pomocą kilku prostych eksperymentów fizycznych.

 


TEATRALNA GRA RODZINNA (6+)
8.06.2024, godz. 10:00 | czas trwania: ok. 120 min.
prowadzenie: Katarzyna Starczewska, Małgorzata Wójcik, asysta: Marta Kurowska

dostępność: warsztaty dostępne dla osób szczególnie wrażliwych

Do gry teatralnej zapraszamy zarówno naszych wiernych widzów, jak i osoby nieznające naszego teatru. Razem z Bąblem - tajemniczym bohaterem, który mieszka w teatrze –  weźmiecie udział w przygotowanych specjalnie dla was przygodach i wyzwaniach. Sprawdzimy waszą wiedzę o teatralnej modzie, poprosimy o rozwiązanie zagadki niezwykłych przedmiotów i sprawdzimy wasze poczucie równowagi.


NAŁADUJ BATERIE W TEATRZE (6+)
11.06.2024, godz. 9:30 | 11.06.2024, godz. 11:00 | 12.06.2024 godz. 9:30 || czas trwania: ok. 60 min.
prowadzenie: Robert Maniak

Pełna wrażeń teatralna przygoda. Wszystko zacznie się w tajemniczym laboratorium. Z niego udamy się w niezwykłą podróż, podczas której przekonamy się, że za magię teatru w dużym stopniu odpowiedzialna jest… nauka. Dowiemy się, jak przy pomocy prądu stworzyć magiczny świat dźwięku oraz jak uzyskać prąd ze światła, a światło zasilić prądem. Sprawdzimy także, czy w teatrze można stworzyć burzę.
Zajęcia współprowadzone dzięki partnerstwu Wrocławskiego Teatru Lalek i firmy TAURON Dystrybucja.

 

dostępność:
11.06.2024, godz. 9:30 warsztaty dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu
prowadzenie Robert Maniak, PJM: Elżbieta Resler

11.06.2024, godz. 11:00 warsztaty dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku
prowadzenie Robert Maniak, AD na żywo: Marta Kurowska

 

TEATRALNE TOTEMY (7+)
9.06.2024, godz. 11:00 || czas trwania: ok. 90 min.
prowadzenie: Beata Tomczyk, Krzysztof Stachów, asysta: Marta Kurowska

Podczas warsztatów porozmawiamy o tym, co dla nas oznacza szczęście, powodzenie, wygrana. Następnie zaprojektujemy i wykonamy z różnych materiałów nasze osobiste symbole szczęścia: totemy, talizmany, maski, flagi, proporczyki – co tylko przyjdzie nam do głowy. W końcu wymyślimy i odegramy teatralne rytuały zwycięstwa z naszymi osobistymi intencjami.

dostępność: warsztat dostępny dla osób szczególnie wrażliwych

 

PIOSENKI MOCY (8+)
8.06.2024, godz. 12:00 | 9.06.2024, godz. 12:00 || czas trwania: ok. 120 min.
prowadzenie: Maria Wojtyszko, Grzegorz Mazoń

Warsztat dla dzieci, które potrafią swobodnie pisać. Podczas zajęć stworzycie własną piosenkę, której zadaniem będzie dodawanie mocy w trudnych chwilach. Razem z Marysią napiszecie jej tekst, zastanawiając się, jakiej dokładnie mocy potrzebujecie i w jakich sytuacjach najbardziej się wam ona przyda. Następnie wraz z Grzegorzem skomponujecie muzykę do waszych piosenek, a w końcu – będziecie mogli je zaśpiewać!


TWÓJ GŁOS MA MOC (9+)
6.06.2024, godz. 9:00 | 6.06.2024, godz. 11:00 || czas trwania: ok. 90 min.
prowadzenie: Krzysztof Grębski


Warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Grębskiego – aktora lalkarza i mistrza dubbingu. Zajęcia zaczniemy od krótkiego wstępu, podczas którego dowiemy się, czym jest dubbing i na czym polega praca aktora dubbingowego. W drugiej części spotkania przygotujemy i nagramy nasz własny dubbing do fragmentów filmu animowanego. Warsztaty zakończą się wspólnym oglądaniem na ekranie efektów naszej pracy.


MANIFESTACJA RADOŚCI (9+)
10.06.2024, godz. 12:00 || czas trwania: ok. 90 min.
prowadzenie: Sylwia Gorzak, Tomasz Waszkiewicz

Demonstrujemy zwykle PRZECIW czemuś lub na rzecz jakiejś ZMIANY. To zrozumiałe więc, że na transparentach wiele jest słów takich jak „precz” czy „dość”. Trochę na przekór zapraszamy Was na pozytywną, radosną manifestację! Podczas warsztatów zastanowimy się, co nam się w świecie podoba i co chcielibyśmy, żeby trwało. Wspólnie zrobimy transparenty afirmujące to, co dobre i piękne. A w końcu – urządzimy wesoły pochód z naszymi hasłami przez Ogród Staromiejski. Może ktoś do nas dołączy…?


ZAKLINACZE GESTÓW I SŁÓW (10+)
6.06.2024, godz. 10:00 | 12.06.2024, godz. 10:00 | czas trwania: ok. 80 min.
prowadzenie: Katarzyna Starczewska, Małgorzata Wójcik

dostępność:
6.06.2024, godz. 10:00 warsztat dostępny dla osób szczególnie wrażliwych
12.06.2024, godz. 10:00 warsztat dostępny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Integracyjne warsztaty wzajemnej współpracy, otwarcia i czujności w grupie. Będziemy działać ruchem, gestem i słowem, budując wzajemne zaufanie i poznając podstawy sztuki teatralnej. Spróbujemy wyrazić gestami siebie samych i otworzyć się na gesty innych osób. Poznamy również, lub przypomnimy sobie, podstawowe pojęcia związane z teatrem oraz nazwiska ważnych twórców teatralnych – a wszystko to podczas wspaniałej zabawy!


SCENY Z ŻYCIA NIECODZIENNEGO | 13+
9.06.2024, godz. 15:00 || czas trwania: ok. 120 min.
prowadzenie: Sławomir Przepiórka

Warsztaty aktorskie dla młodzieży. Podczas zajęć skupimy się na scenach z życia. Przekonamy się, że praca nad pozornie zwykłymi, codziennymi dialogami może być prawdziwym wyzwaniem i teatralną przygodą. Nauczymy się także słuchać, obserwować i właściwie reagować na scenicznego partnera.


TEATR W SZKOLE | warsztaty dla nauczycieli
11.06.2024 godz. 11:00 || czas trwania: ok. 120 minut
prowadzenie: Marta Kwiek

Warsztaty prowadzone przez Martę Kwiek, aktorkę lalkarkę, poświęcone będą możliwościom wykorzystania technik teatralnych w pracy w szkole. Zajęcia dzielą się na dwie części. Pierwsza z nich ukierunkowana będzie na działania grupowe: otwierające, integracyjne, budujące poczucie więzi w grupie. Dominują tu zespołowe ćwiczenia ruchowe, pobudzające wyobraźnię i świadomość ciała. Druga część – artystyczna – to przykłady ćwiczeń scenicznych. Oprócz prostych etiud aktorskich (opartych na działaniu głosem, ciałem i wyobraźnią) pojawią się też elementy animacji przedmiotu.

Uwaga: Prosimy o wygodny, niekrępujący ruchów strój.


7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci | 6-12.06.2024


sprzedaż biletów od 26.04 | www.przeglad.teatrlalek.wroclaw.pl

Spot Przeglądu | https://www.youtube.com/watch?v=1Ic0N9mX7Rc


ceny biletów:

spektakle: N: 43zł, U: 40 zł, G: 38 zł

 

TROJANKI, PIERWSZE RAZY: N: 30 zł, U: 20zł, G: 15zł

warsztaty: wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc | widownia@teatrlalek.wroclaw.pl  tel. 71 335-49-11 / 12 / 49

Miejsce wydarzenia:
Wrocławski Teatr Lalek
Organizator:

Wrocławski Teatr Lalek

Wydarzenia w Szczecinie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć