Śląsk

Ogólnopolska Artykuł sponsorowany

Jak myślisz, czemu rodzice coraz częściej decydują się na noszenie dziecka

od 1 listopada do 1 listopada 2009
Wpis archiwalny

Tak się składa, że świat współczesnej mamy i taty nie jest już taki prosty jak kiedyś. Dzisiejszy rodzic musi być gotowy na wszystko! Czas wielopokoleniowych rodzin minął bezpowrotnie, a początki macierzyństwa nie zawsze bywają proste. Chusta i noszenie w chuście jeśli nawet nie jest 'lekiem na cale zło' to z pewnością rozwiązuje przynajmniej 95% problemów debiutujących rodziców.
Koniecznie dowiedz się, dlaczego tak się dzieje!
 

Dzieci można nosić na wiele sposobów

 

Można, przykładowo, używać najstarszego nosidełka świata, którym niewątpliwie są nasze ręce, ale każdy rodzic wie, że nie da się tak funkcjonować na co dzień.
W Europie do niedawna jeszcze uważano, że przestrzeń zajmowaną przez dziecko można zawęzić do trzech wymiarów: łóżeczko, wózek, podłoga; ręce były i są najczęściej niedostępnym bądź bardzo ograniczonym dobrodziejstwem (bo nawet jeśli ktoś kocha nosić swojego maluszka, nie jest w stanie robić tego nieprzerwanie choćby przez godzinę).
A dzieci lubią być noszone!
I nikt temu nie zaprzeczy. Można sobie teraz zadawać pytanie, czy wynika to z ich egoistycznej postawy wobec świata, czy jest im to zwyczajnie potrzebne, aby prawidłowo się rozwijać.
Przeanalizujmy wiec kilka faktów:
- noworodki posiadają odruchy, które mogą świadczyć o przystosowaniu do noszenia na ciele rodzica/opiekuna,
- fizjologiczne zaokrąglenie pleców dziecka utwierdza fizjoterapeutów w przekonaniu, że systematyczne układanie noworodka w pozycji 'na wznak' nie jest najlepszym pomysłem,
- żadne inne ssaki nie rozwijają się tak wolno, dziecko w pierwszym roku życia potrzebuje nieustannej opieki rodzica a badania pokazują, że do prawidłowego rozwoju niezbędna jest również jego bliskość,
- noszone dziecko czuje się częścią świata dorosłych, widzi dokładnie wszystko z ich perspektywy, dzięki czemu uczy się wzorców i zachowań potrzebnych w dorosłym życiu, jednym słowem noszone dziecko lepiej się rozwija, szybciej staje się samodzielne,
- w środowisku naukowym w 1996 roku ukazały się wyniki (magazyn Pediatrics),które jednoznacznie potwierdzają fakt, iż dzieci noszone płaczą mniej o 43% w dzień i aż o 51% nocą! – jeśli dziecko nie traci czasu na płakanie, może w tym czasie bawić się, uczyć i rozwijać,
- wszyscy wywodzimy się od nomadów, którzy już 6000 lat temu musieli przemieszczać się wraz z potomstwem. Do dziś, kołysane w chuście w takt naszych kroków, niemowlę śpi spokojnie, zajmując należne mu miejsce – blisko rodzica.
Warto pamiętać również, że noszenie w chuście to nie tylko prymitywny środek lokomocji. 
 

 

W latach 90 ubiegłego stulecia na Wydziale Pediatrycznym Nowojorskiego Uniwersytetu (Department of Pediatrics, Columbia University, New York 1990r.) przeprowadzono badania analizujące czynniki umożliwiające nawiązanie głębokiej więzi matki i dziecka. Wyniki jednoznacznie wskazywały, że niezwykle ważny jest kontakt fizyczny: noszenie, przytulanie, wspólna zabawa.

Autorzy badań bardzo pozytywnie wypowiadają się na temat nosideł miękkich (m.in. chusty, nosidła miękkie, np. typu Mei -Tai), które w szczególny sposób umożliwiają nawiązanie bliskiej relacji pomiędzy dzieckiem a opiekunem. Zwrócono uwagę również na duży potencjał takiego noszenia w dzisiejszym świecie, w którym rodzice często nie mogą poświęcać odpowiedniej ilości czasu swoim dzieciom, a mamy niedługo po porodzie muszą wracać do pracy. 

 

Zastanawiasz się jakie korzyści płyną z noszenia? 

 

- Zadbasz o prawidłowy rozwój Twojego dziecka.
- Nosząc dziecko szybko się przekonasz, że im dłużej je nosisz, tym mniej ono płacze. Twoja bliskość działa na nie kojąco, a pozycja „brzuszek do brzuszka” zapewnia naturalny masaż, który sprawia, że chustowane dzieci nie miewają ciężkich kolek.
- Będziesz budować bliską relację z Twoim dzieckiem od pierwszych dni. Noszony maluch szybciej dojrzewa emocjonalnie, a bliskość rodziców  od samego początku pozostawia niezatarty ślad.

 

W czym nosić ?

 

Obecnie na rynku polskim mamy bardzo dużą gamę dostępnych wspaniałych chust i nosideł. Żeby dobrze wybrać, często trzeba przebrnąć przez gąszcz informacji. Niestety w Polsce często słowem „chusta”, na użytek kampanii reklamowych, określa się również nosidełka sztywne, dlatego wybierając nosidło/chustę dla siebie, musimy dobrze przeczytać opis produktu. Dobre nosidło powinno być wygodne zarówno dla rodzica jak i dziecka.
Nosidło wygodne dla dziecka to takie, które dopasuje się do malutkiego ciałka i nie będzie wymuszać niefizjologicznej pozycji. Wygoda noszącego oznacza możliwość umieszczenia dziecka blisko jego środka ciężkości, jak również możliwość noszenia dziecka w wielu pozycjach (poziomo, pionowo, z przodu, z tyły, na boku).
 

Niewątpliwie wszystkie z wymienionych kryteriów spełniają:
- chusty do noszenia dzieci (tkane, elastyczne, chusty kółkowe, chusty – kieszonki),
- nosidełka miękkie (nosidła typu Mei-Tai, nosidła ergonomiczne).

 

Jest oczywiście w czym wybierać, pamiętajmy jednak, że należy unikać nosideł „ulepszonych”, np.: o „usztywnione plecy dla ochrony kręgosłupa dziecka”, dodatkowe poduszeczki, wszelkiego rodzaju troczki. Tego typu „udogodnienia” mogą wbijać się w ciało noszonego i noszącego, a wspomniane dodatkowe elementy zazwyczaj nie tylko nie pomagają, ale również utrudniają prawidłowe ułożenie dziecka w nosidle.
 

Noszenie dzieci nie jest więc nowoczesną modą czy fanaberią rodziców - jest głęboko zakorzenione w naszej świadomości i znane od pokoleń, jest również atawizmem, który prawdopodobnie pozwolił przetrwać i rozprzestrzenić się rodzajowi ludzkiemu, jest więc naturalną odpowiedzią na potrzeby nowo narodzonego dziecka i jego opiekuna.

 

Więcej informacji na www.pl.lennylamb.com

 

LENNY LAMB
ul. Siemiatycka 13/4, 01-312 Warszawa

tel: 0510 148 177

contact@lennylamb.com

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć