Warszawa

Karmisz piersią? Poznaj sposób na odciąganie pokarmu

Karmisz piersią? Poznaj sposób na odciąganie pokarmu

Jesteś świeżo upieczoną mamą? Zdecydowałaś się na karmienie piersią? Brawo! To odważny krok. Pewnie słyszałaś już o odciąganiu pokarmu. W artykule pokażemy, w jakich sytuacjach zdecydować się na ten krok i w jaki sposób odciągać pokarm, by było to komfortowe dla Ciebie i maluszka.

 

Kiedy zdecydować się na odciąganie pokarmu? Czy to bolesny zabieg? Co zrobić z pokarmem? Jak właściwie go przechowywać? Czy laktator ręczny będzie w porządku? Z karmieniem piersią i odciąganiem pokarmu wiąże się wiele pytań. Szczególnie, kiedy pierwszy raz jesteś mamą i brak Ci doświadczenia. Zobacz kilka naszych sprawdzonych rad, które pomogą Ci nie tylko z nawałem pokarmu. W jakich sytuacjach przyda się odciąganie pokarmu?

 

Jeśli masz za dużo pokarmu albo zastój mleka
Ciągle nabrzmiałe piersi, uczucie parcia, a do tego niesamowity ból… To znak, że produkujesz zbyt dużą ilość siary. Ulgę może przynieść odciąganie pokarmu – ręczne lub przy użyciu laktatora. Urządzenie jest sporym ułatwieniem. Dzięki laktatorowi ręcznemu dużo szybciej i mniej boleśnie uda się pozbyć nadmiaru pokarmu. Wystarczy, że wykonasz masaż piersi, zrelaksujesz się i położysz np. kompres chłodzący. Następnie przystaw do piersi laktator. Jego tarcza niech obejmie jak największą powierzchnię (za brodawką i w promieniu 3 cm), a centrum znajduje się w miejscu brodawki. Dobre umiejscowienie tarczy gwarantuje większy komfort podczas całej czynności.

Podobnie działaj w przypadku zastoju pokarmu lub osłabionej laktacji, by pobudzić produkcję mleka. Odciągaj pokarm co 5 minut z kwadransem przerwy.


Jeśli wychodzisz z domu
Może należysz do tych mam, które rozpoczęły powrót do życia zawodowego? Albo masz przed sobą ważne wyjście i musisz zostawić maluszka pod opieką babci albo niani? Aby zadbać o pełnowartościowy i naturalny pokarm dla dziecka, możesz przed wyjściem odciągnąć butelkę mleka. W ten sposób możesz utworzyć domową bazę mleka.

 

Jak go przechowywać? Tu liczy się higiena. Każdorazowo używaj więc nowej, wyparzonej uprzednio butelki. Przechowywany w lodówce pokarm ma tendencję do rozwarstwiania, ale nie martw się – wystarczy, że wstrząśniesz butelką i zamieszasz lekko mleko. Po wyjęciu z lodówki należy podgrzać je do temperatury 30-36 stopni. Tak przygotowane, jest zdatne do zużycia przez cztery godziny.

Pamiętaj, że zawsze możesz zamrozić pokarm. To opcja dla wiecznie zabieganych mam. Mleko powinno rozmrażać się stopniowo i samoistnie, nie wskazane jest odgrzewanie w garnku lub w mikrofalówce

 

Jeśli dziecko nie chce ssać
Twój maluszek ewidentnie ma trudności z ssaniem piersi? Jeśli nie wykształcił do końca tej umiejętności, a Tobie doskwiera ból związany z nadprodukcją mleka, czas na laktator ręczny! Karmienie możesz wspomóc odciągniętym za pomocą laktatora pokarmem, który przyniesie Ci ulgę.

 

Pamiętaj, że przy inicjacji laktacji powinnaś odciągać pokarm osiem razy w ciągu dnia. Później możesz to robić sześć razy. Co ile? Mleko odciągaj co sześć godzin. Ważne jest, abyś czynności nie wykonywała tuż po karmieniu dziecka.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć