Czy współczesne dzieci wiedzą czym jest słuchowisko radiowe? Czy potrafią uruchomić wyobraźnię i wejść w świat opowiedziany słowem, muzyką i dźwiękiem? Na pewno tak! Wystarczy dać im możliwość! Wystarczy zaprosić je na „Historię dla dzieci”.
W świecie obrazkowym w jakim obecnie żyjemy Stowarzyszenie Filmowe „Trzeci Tor” porywa się na coś wyjątkowego. Tworzy słuchowiska radiowe, które przybliżają dzieciom historię naszego kraju. Dotychczas w ramach dwóch edycji projektu „Historia dla dzieci” powstało aż 19 takich słuchowisk. Płytki z nagraniami trafiły m.in. do ośrodków Polonijnych w Holandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Francji czy Mołdawii. Prawie tysiąc płyt rozesłano do polskich szkół i przedszkoli.
Słuchowiska są dodatkowo dostępne na stronie internetowe skąd można je bezpłatnie pobierać. – To co staramy się tworzyć, to prawdziwy teatr radiowy. Historii nie czyta lektor, są odgrywane przez aktorów, to w znacznym stopniu odróżnia je innych form np. audiobooków. Nasze słuchowiska pełne są muzyki autorstwa Pawła Bohatera i efektów dźwiękowych, słuchacz zostaje zaproszony do świata, o którym opowiadamy, wchodzi w inną rzeczywistość, można powiedzieć przenosi się w czasie. Słuchowiska radiowe zostały ostatnio nieco zapomniane – osobiście uważam, że to ogromna szkoda. Ta forma pozwala uruchamiać wyobraźnię dziecka. – mówi Krzysztof Ridan prezes Trzeciego Toru.
Pierwsze dwie serie słuchowisk powstały w oparciu o autorskie teksty Agnieszki Wiktorowskiej – Chmielewskiej, odcinki dotyczące XX-lecia międzywojennego napisał Paweł Śmiałek. W projekt przez cały czas zaangażowanych jest troje aktorów – skład tego zespołu nieco zmienił się w trakcie realizacji Historii dla Dzieci. W rolę dziadka wcielił się znakomity aktor: Piotr Piecha, na co dzień występujący na deskach Teatru Ludowego, wnuczęta grane są oczywiście przez dzieci. W pierwszych odcinkach w tych rolach wystąpili Zuzanna Dróżdż i Dominik Dworak.
W trzeciej serii słuchowisk do zespołu dołączył Jaś Sułkowski – zastępując Dominika. Jak wyznają twórcy proces produkcji cyklu 6-8 słuchowisk trwa około pół roku. - Najbardziej czasochłonne jest pisanie tekstów. Na ten etap potrzeba około 2-3 miesięcy. Tyle czasu zajmuje napisanie 8 słuchowisk oraz konsultacja historyczna. Potem przystępujemy do nagrania, co trwa około tygodnia. Aktorzy pracuję codziennie po ok. 5-6 godzin. Potem przychodzi czas montażu, który trwa około 1 miesiąca - opowiada Krzysztof Ridan. Do każdego słuchowiska nagrana została piosenka oraz powstały ilustracje graficzne.
Sam pomysł na zrealizowanie słuchowisk o tematyce historycznej dla dzieci wziął się jak zwykle… z życia. - Obydwaj z Pawłem Bohaterem – współautorem projektu, jesteśmy ojcami. Założenie projektu było takie, że chcemy zrobić coś dla dzieci. Szukaliśmy sposobu, aby zainteresować nasze dzieci historią skłonić je do nauki. Ponieważ obaj jesteśmy muzykami, mamy pasje dźwiękowe - zrodził się pomysł na słuchowiska.- mówi Krzysztof Ridan.
Słuchowiska powstały przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz wsparciu finansowym Biblioteki Kraków.
Chcemy dziś zaprosić najmłodszych na niezwykłą lekcję historii. Niezwykłą bo opowiedzianą w formie słuchowiska. Wystarczy wejść na stronę www.historiadladzieci.pl włączyć wybrany odcinek, a najlepiej wszystkie po kolei, zamknąć oczy i już można słuchając ciekawych opowieści poznać historię Polski.