Warszawa

Rozwój przez zabawę – gry dla dzieci w różnym wieku

Rozwój przez zabawę – gry dla dzieci w różnym wieku

Na rynku jest wiele gier dla dzieci już od 3. roku życia. Dzięki temu od najmłodszych lat poprzez zabawę można wspierać rozwój ruchowy i społeczno-emocjonalny dzieci. Kolorowe gry strategiczne, planszowe, zręcznościowe, karciane czy logiczne zachęcają do ich używania całe rodziny.

 

Wybierając grę dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Zbyt trudna gra może szybko zniechęcić malca, a zbyt łatwa – znudzić. Co do wieku warto sugerować się oznaczeniami producenta. Najlepiej kupować takie gry, które mają certyfikaty bezpieczeństwa, np. CE, EN 71, Safe Toys, LGA, WE, FSC (gry i zabawki drewniane) czy Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz PZH.

 

Gry dla dzieci rozwijające wyobraźnię i trenujące pamięć
Oprócz tego, że dają rozrywkę gry dla dzieci mogą rozwijać wyobraźnię i umiejętności planowania. A to dzięki temu, że są kolorowe, trójwymiarowe i angażują nie tylko umysł, ale i ciało, np. poprzez przesuwanie pionka, kart czy innych elementów. Do tej grupy należą m.in. gry strategiczne, ekonomiczne, planszowe i edukacyjne. Najpopularniejsze z nich to Monopol, statki, historyczne gry strategiczne oraz szachy.

 

Granie w gry dla dzieci pamięciowe, słowne, liczbowe czy planszowe stanowi trening pamięci i pomaga wypracować najlepsze indywidualne metody zapamiętywania i nauki. Gry tego typu utrwalają też zdobytą wiedzę np. na temat liter, liczb czy zwierząt, a także uczą logicznego myślenia i kojarzenia. Kolorowe karty, okienka, plansze czy gadżety zachęcają najmłodszych do zabawy i zwiększają efektywność tego typu ćwiczenia pamięci i sposobów rozumowania.

 

Wśród gier należących do tej kategorii warto wymienić „Zgadnij kto” (od 6 lat), „Memory” w różnych wersjach, np. ze zwierzętami lub zawodami (dla dzieci już od 3. roku życia), układanki, „5 sekund” (od 5 lat w wersji junior i od 8 w klasycznej), domino, kółko i krzyżyk, szachy, statki oraz gdy karciane, np. „Piotruś Pan” (bez ograniczeń wiekowych).

 

Rozwój społeczny i emocjonalny dzięki graniu z rówieśnikami i dorosłymi
Dziecko grające w gry z rodzicami, rodzeństwem czy rówieśnikami jest bardziej towarzyskie i empatyczne. Lepiej umie współpracować także w innych okolicznościach oraz wie, że trzeba przestrzegać ustalonych zasad. W tym kierunku rozwijają gry dla dzieci zarówno planszowe, jak i zręcznościowe, które opierają się na rywalizacji.

 

Spędzając czas z innymi osobami, dziecko rozwija się społecznie i emocjonalnie – łatwiej nawiązuje nowe znajomości, wie, jak zachowywać się wobec rówieśników i osób starszych (szczególnie jeśli gra z rodzicami lub dziadkami), oraz umie wyrażać emocje.

 

Najpopularniejsze gry dla dzieci przynoszące takie efekty to np. gry zręcznościowe takie jak Jenga, „Krokodyl u dentysty” czy „Spadające krzesła”, gry planszowe, np. „5 sekund”, „Gorący ziemniak” czy „Grzybobranie” (wszystkie od 3. lub 5. roku życia) lub „Wsiąść do pociągu” (od 8 lat), a także maty taneczne dla wielu osób (bez ograniczeń wiekowych).

 

Gry dla dzieci rozwijające zręczność i spostrzegawczość
Gry zręcznościowe dla dzieci wspierają przede wszystkim rozwój motoryczny, pozytywnie wpływają także na rozwój społeczno-emocjonalny najmłodszych. Ćwiczenie refleksu i koordynacji ruchowej dzięki takim grom jak „Spadające małpki” czy „Łowienie rybek” jest przyjemne, ponieważ dostarcza rozrywki. Gry tego typu uczą także cierpliwości i radzenia sobie z emocjami w razie niepowodzenia lub sukcesu, uczą empatii.

 

Trening spostrzegawczości zapewniają gry dla dzieci wymagające odnajdywania różnic, zapamiętywania układu elementów oraz precyzyjnych ruchów. Są to m.in. bierki, wspomniane „Łowienie rybek” czy „Memory” albo puzzle – bez ograniczeń wiekowych.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć