Warszawa

Rusz „Z niemieckim w drogę” po raz drugi

Goethe-Institut ponownie zaprosi nauczycieli i uczniów do niebanalnej nauki języka obcego.


Jedno pudełko, a w nim: puzzle, memory, domino, mapy i karty pracy wraz z pomysłami na ich wykorzystanie do nauki oraz promocji języka niemieckiego. A oprócz tego warsztaty dla nauczycieli i konkursy dla uczniów. To wszystko to zapowiedź kolejnej edycji projektu, dzięki któremu warszawski Goethe-Institut zaprosi polskie szkoły do pełnej przygód wyprawy z językiem niemieckim. Projekt wystartował 15 września.


„Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę” to przedsięwzięcie realizowane przez Goethe-Institut w Warszawie we współpracy z wydawnictwem LektorKlett. W ramach projektu szkoły mają możliwość otrzymania jednego z 1000 pakietów (boxów) z materiałami dydaktycznymi. - Pudło można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, może się przydać podczas dni językowych, dni otwartych, pikników, czy po prostu do przeprowadzenia nietuzinkowej lekcji w trakcie roku szkolnego – opisuje Justyna Ciecharowska z Działu Językowego warszawskiego Goethe-Institut, koordynatorka projektu. Inicjatywę kierujemy przede wszystkim do szkół podstawowych w ich nowym, 8-letnim, kształcie oraz do uczniów i nauczycieli pozostałych oddziałów gimnazjalnych – dodaje Ciecharowska.

 

Pierwsza edycja projektu, która wystartowała na wiosnę tego roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w całej Polsce. Pierwsze boxy trafią do laureatów konkursu już pod koniec września. A ci, którzy nie wzięli udziału na wiosnę, swoich sił mogą spróbować w kolejnej edycji, która ruszyła 15 września. - Niemiecki jest trudny? Niemiecki jest nudny? Naprawdę? Dzięki „Z niemieckim w drogę” chcemy udowodnić, że jest inaczej: Uczniowie stojący przed trudnym wyborem drugiego języka obcego, za sprawą projektu będą mieli możliwość zaprzyjaźnić się z językiem niemieckim. Różnorodne gry i zabawy dadzą nauczycielom okazję do reklamowania języka niemieckiego w atrakcyjny i zabawny sposób. Uczniowie, którzy uczą się języka niemieckiego, będą mogli natomiast doświadczyć nowych metod nauczania, jakże różnych od tych proponowanych w podręczniku – przekonuje Ulrike Würz, Zastępca Dyrektora warszawskiego Goethe-Institut oraz Dyrektor Działu Językowego.

 

Podobnego zdania jest Małgorzata Olszewska, nauczycielka języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Szczecinie. - Pomysł stworzenia paczki z materiałami i warsztatów dla nauczycieli  uważam za bardzo pomocny w prowadzeniu zajęć z uczniami w różnym wieku. Gotowe, kolorowe materiały, zachęcające do aktywności słownej i ruchowej, motywują uczniów do pracy indywidualnej i grupowej. W atrakcyjny sposób przekazywana jest wiedza krajoznawcza i językowa, a nauczyciel ma możliwość wybrać efektywną formę nauki i zabawy dla swoich uczniów. Najbardziej zaciekawiły mnie kolorowe, zaskakujące zdjęcia, które w prosty sposób można wykorzystać jako wstęp do rozmowy na temat spostrzeżeń i własnych emocji oraz quiz na temat wiedzy o Berlinie.

 

Nie czekaj, rusz „Z niemieckim w drogę” już dziś!
Zasady konkursu są bardzo proste, a zarazem zmuszają do wykazania się kreatywnością. Po tym, jak nauczyciele języka niemieckiego razem ze swoją klasą przedstawią chęć uczestnictwa w projekcie, mają za zadanie przygotować zgłoszenie konkursowe w postaci pocztówki z wakacji. Kartka powinna być zaprojektowana i napisana na podstawie udostępnionych słówek z gry memory, która jest elementem projektu. Pocztówkę będzie można przesłać drogą elektroniczną lub tradycyjną.

 

W pierwszej edycji konkursu uczestnicy nadsyłali zdjęcia-stopklatki, ukazujące interpretację powiedzenia związanego z podróżą. Zdjęcia opatrzone były komentarzami w postaci dymków lub podpisów.

 

„Z niemieckim w drogę” to nie tylko materiały dydaktyczne, ale także warsztaty dla nauczycieli czy konkursy dla uczniów!

 

Warsztaty są ważnym elementem projektu i skierowane są do wszystkich nauczycieli zaangażowanych w przedsięwzięcie. Zgodnie z założeniem zajęcia będą się odbywać nieodpłatnie, a poprowadzą je trenerzy Goethe-Institut (tzw. multiplikatorzy). Organizatorzy zakładają przeprowadzenie 25 warsztatów w całej Polsce.

 

Dzięki warsztatom nauczyciele poznają kreatywne metody pracy z otrzymanymi materiałami dydaktycznymi oraz różne aspekty związane z metodyką nauczania języka niemieckiego. Warto dodać, że warsztaty położą duży nacisk na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Uzupełnieniem zajęć będą krótkie filmy instruktażowe dostępne na stronie Goethe-Institut.

 

-  Wierzę, że uczenie powinno być przygodą, zabawą, czymś, co wywołuje pozytywne emocje. Wtedy nauka jest także efektywna – ocenia Monika Mikołajczuk, nauczycielka kształcenia zintegrowanego i języka niemieckiego oraz wychowawca z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie; przyszła multiplikatorka. Zdaję sobie sprawę, że język niemiecki w szkołach podstawowych traktowany jest przez wydawnictwa po macoszemu i wielu nauczycieli ma utrudniony dostęp do materiałów, dlatego uważam, że projekt jest bardzo przydatny. Biorąc udział w projekcie, cieszę się na wymianę doświadczeń z innymi nauczycielami i nauczycielkami – dodaje.


Prace konkursowe można zgłaszać do 15 października. Wyniki zostaną ogłoszone do końca października na stronie internetowej Goethe-Institut. Więcej informacji wraz z Regulaminem można znaleźć w zakładce „Erlebnisreise mit Deutsch”: www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/eng/erd.html

 

1/6
1/6
2/6
2/6
3/6
3/6
4/6
4/6
5/6
5/6
6/6
6/6

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć