Warszawa

Jak dobrać plecak dla pierwszaka?

Jak dobrać plecak dla pierwszaka?

 

Zwróć uwagę na szelki i plecy
Te dwa elementy są najważniejszymi częściami plecaka, bo to od nich zależy, jaką postawę dziecko utrzyma w drodze do szkoły. Plecy powinny być usztywniane (pianką lub profilem aluminiowym). Szelki powinny być szerokie, pozwalać na regulację długości i nie być wszyte w jednym miejscu. Wszystko to ma wpływ na to, w jaki sposób każdego dnia plecak będzie noszony – przy braku usztywnienia wzrasta ryzyko skrzywienia kręgosłupa.


Zważ na wagę
Pierwszoklasista nie powinien nosić więcej niż 1,2 kg. To bardzo niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę ciężar samej zawartości plecaka, dlatego należy uważać na to, ile waży pusty tornister. Ważniejsze są jednak usztywnienie pleców i szerokość szelek, bo to one pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru, dlatego nie rezygnuj z nich, nawet jeśli plecak miałby ważyć o kilkadziesiąt dekagramów więcej.


Dobierz do wzrostu
Możesz poradzić się w tej kwestii sprzedawcy lub przymierzyć dziecku plecak i sprawdzić, czy nie jest za nisko w dolnej części pleców oraz czy nie dotyka szyi w górnej. Tornister nie powinien być szerszy niż dziecięce plecy. Jego wielkość jest też zależna od ilości rzeczy, które muszą się w nim znaleźć (np. wysokości książek).


Sprawdź atesty
Są dostępne plecaki, które mają atesty i certyfikaty. Nie zawsze ma to wpływ na wyższą cenę – często niska jakość sprzedawana jest drogo, aby kupujący miał wrażenie, że decyduje się na dobry (bo kosztowny) produkt. Atestowane plecaki są wykonane solidnie i z trwałych materiałów, a przy tym ich budowa ma korzystny wpływ na postawę malucha.


Zwróć uwagę na wnętrze
Utrzymaniu porządku sprzyja odpowiednia liczba kieszeni, przegródek i komór. Dobrze, żeby plecak miał z boku kieszeń na napój, przydatny jest też karabinek na klucze oraz uchwyt do noszenia plecaka w ręku (to udogodnienie przydatne także rodzicowi).


Wybierz materiał
Plecak powinien być wykonany z tkaniny wodoodpornej, wodoodporne powinno być także wzmocnione i usztywnione dno. Ważna jest również możliwość prania tornistra – dzieci często rzucają go na niezbyt czystą podłogę, w piasek czy ziemię. Zwróć też uwagę na to, na ile mocne są spajające go szwy. Jeśli wybierzecie zbyt jasny kolor, musicie pamiętać, że niezależnie od ostrożności w stawianiu go będzie się brudził bardziej niż ten w ciemnych barwach.


Zdecyduj: klasyczny czy na kółkach
Plecak na kółkach sprawdzi się, gdy dziecko ma zajęcia raczej na parterze, a droga do i ze szkoły to równy chodnik. W innym wypadku malec będzie zmuszony do częstego przenoszenia torby w rękach, co z kolei zadziała obciążająco na jego kręgosłup i wymusi nieprawidłową postawę. Standardowe plecaki to zawsze dobre rozwiązanie.


Zadbaj o bezpieczeństwo
Upewnij się, że plecak ma elementy odblaskowe (np. w formie pasków). Przydadzą się one zwłaszcza w zimie, kiedy o 7 rano jest jeszcze szarawo, a po południu szybko zapada zmrok. Najlepiej, gdy odblaski są nieodłączną częścią plecaka, doklejoną lub doszytą – zmniejsza to prawdopodobieństwo, że się oderwie lub zgubi.


Wybierz: w komplecie z wyprawką czy solo
W ofercie sklepów można znaleźć plecaki z gotową wyprawką, która zawiera nie tylko materiały papiernicze, ale np. worek na buty, pastę do zębów ze szczoteczką czy pojemnik na śniadanie. Niekiedy pełen plecak jest o wiele droższy niż kupiony solo, warto jednak sprawdzić koszty, bo może okazać się, że na pakiecie można zaoszczędzić nie tylko mnóstwo pieniędzy, ale i czasu.


Pomyśl o wzorze
Plecak ma się podobać dziecku, choć oczywiście nadruk nie jest priorytetem i nie można stawiać tej kwestii na pierwszym miejscu. Warto zdecydować się na uniwersalne obrazki: kwiatki czy księżniczki dla dziewczynki czy samochody dla chłopca. Kierowanie się modą na postaci z filmów animowanych czy seriali dla dzieci na dłuższą metę nie zda egzaminu, gdyż fascynacja szybko przeminie, a dobrze by było, żeby plecak – zwłaszcza drogi i solidny – był przez dziecko noszony chętnie nie tylko w ciągu jednego roku szkolnego. Nie można jednak całkowicie ignorować gustu dziecka – wśród plecaków spełniających pozostałe wymagania na pewno znajdzie się taki, który wizualnie będzie odpowiadał preferencjom pociechy.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć