Warszawa

Bank Mleka Kobiecego - szansa na lepszy start

Bank Mleka Kobiecego - szansa na lepszy start

Banki mleka to profesjonalne laboratoria, które zajmują się pozyskiwaniem, badaniem oraz przechowywaniem dostarczonego mleka kobiecego.

 

Główną ideą Banku Mleka jest pozyskanie oraz dostarczenie mleka kobiecego najbardziej potrzebującym dzieciom, głównie wcześniakom oraz dzieciom poważnie chorym, które nie mogą być karmione przez własne matki.

 

Mleko kobiece zawiera szereg istotnych składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Zwiększa przyswajalność składników odżywczych oraz przeciwciał potrzebnych do ochrony organizmu, a w przypadku zagrożenia życia dziecka jest czynnikiem traktowanym na równi z lekami.

 

W Polsce pierwszy Bank Mleka powstał w 2012 r. na mocy umowy partnerskiej pomiędzy Fundacją Bank Mleka Kobiecego a Samodzielnym Szpitalem Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie, w ramach pilotażowego programu „Mleko dla wcześniaka”. Akcja spotkała się z wielką aprobatą wśród lekarzy, a także pacjentów i środowiska medycznego. Rozpoczęto starania, aby podobne miejsca powstały w całej Polsce.

 

Pomysłodawczynią Banku Mleka w Polsce jest pani Magdalena Podczaska, która urodziła przedwcześnie swoje pierwsze dziecko. Początkowo miała trudności z karmieniem naturalnym, ale później okazało się, że pokarmu ma na tyle, iż mogłaby podzielić się nim z innym matkami znajdującymi się w takiej potrzebie. Niestety żaden szpital ani placówka zajmująca się opieką nad małymi dziećmi nie chciały przyjąć mleka od niespokrewnionej osoby i w bezpieczny sposób przekazać je kobietom, które nie mogą naturalnie karmić swoich dzieci. Dlatego pani Magdalena wspólnie ze znajomą założyły Stowarzyszenie na Rzecz Banku Mleka Kobiecego, którego celem jest bezpieczne dzielenie się mlekiem kobiecym wśród karmiących matek.

 

Sam proces rekrutacji nie jest skomplikowany. Kobiety, które chciałyby podzielić się nadmiarem swojego pokarmu, bezpłatnie przechodzą szereg nadań pod względem bakteriologicznym, wirusologicznym, a także serologicznym. Pobrane mleko jest badane, a następnie poddane procesowi pasteryzacji, który pozwala zabić wirusy i niepożądane bakterie, m.in.: wirus HIV, HBV, prątki gruźlicy. Po takiej termicznej obróbce mleko różni się nieco od naturalnego mleka prosto z piersi, ale wciąż zachowuje najważniejsze właściwości niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Przygotowany pokarm jest porcjowany, a następnie przechowywany w specjalnych lodówkach w temperaturze – 20 st. maksymalnie przez 3 miesiące.


Banki Mleka powstają głównie w szpitalach, przychodniach lub w innych placówkach posiadających zaplecze laboratoryjne. Ważne, aby spełniały one restrykcyjne wymogi EMBA, Eurpopejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka, do którego należy Fundacja Banku Kobiecego w Polsce. Co roku przybywa nowych dawczyń, a sam pomysł jest upowszechniany przez lekarzy oraz położne na oddziałach neonatologicznych, ginekologicznych i porodowych w całej Polsce.

 

N.D.

 


 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć